Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Lauantai 18.8.2012 klo 18.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Guest Performance / Helsinki Festival

Esa-Pekka Salonen, conductor

Bill Viola, visual design
Peter Sellars, direction
Ben Heppner, tenor
Violeta Urmana, soprano
Matti Salminen, bass
Jukka Rasilainen, bass-baritone
Waltteri Torikka, baritone
Tuomas Katajala, tenor
Arttu Kataja, baritone
Michelle DeYoung, mezzo-soprano
Polytech Choir, coach Juha Kuivanen

Wagner: Tristan and Isolde

Tiistai 21.8.2012 klo 18.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Guest Performance / Helsinki Festival

Esa-Pekka Salonen, conductor

Bill Viola, visual design
Peter Sellars, direction
Ben Heppner, tenor
Violeta Urmana, soprano
Matti Salminen, bass
Jukka Rasilainen, bass-baritone
Waltteri Torikka, baritone
Tuomas Katajala, tenor
Arttu Kataja, baritone
Michelle DeYoung, mezzo-soprano
Polytech Choir, coach Juha Kuivanen

Wagner: Tristan and Isolde

Perjantai 24.8.2012 klo 18.00 Berwaldhallen Guest Performance / Baltic Sea Festival

Esa-Pekka Salonen, conductor

Bill Viola, visual artist
Peter Sellars, direction
Ben Heppner, tenor
Violeta Urmana, soprano
Matti Salminen, bass
Jukka Rasilainen, bass-baritone
Waltteri Torikka, baritone
Tuomas Katajala, tenor
Arttu Kataja, baritone
Michelle DeYoung, mezzo-soprano
Polytech Choir, coach Juha Kuivanen

Wagner: Tristan and Isolde

Perjantai 7.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 1

Hannu Lintu, conductor

Yuja Wang, piano

Tšaikovski: Piano Concerto No. 1
Puumala: Rope, fp (Yle commission)
Stravinsky: Petrushka (version 1947)

Keskiviikko 12.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 1

Osmo Vänskä, conductor

Anna-Kristiina Kaappola, soprano

Mozart: Exsultate jubilate KV 165
Mahler: Symphony No. 7

Torstai 13.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 1

Osmo Vänskä, conductor

Anna-Kristiina Kaappola, soprano

Mozart: Exsultate jubilate KV 165
Mahler: Symphony No. 7

Sunnuntai 16.9.2012 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Tomas Gricius, trumpet
Tommi Hyytinen, French horn
Darren Acosta, trombone
Anders Hauge, tuba

Bernstein: Fanfare for Bima
Bach, arr. Johanna Eränkö: Prelude and Fuge No. 6
Chopin, arr. Johanna Eränkö: Preludes No. 2, 6-7
Hidas: Trio for Horn, Trombone and Tuba
Poulenc: Sonata for Horn, Trumpet and Trombone
Plog: Trio for Brass
Bolter: Old Country Dances for brass quartet

Perjantai 21.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 2

Jukka-Pekka Saraste, conductor

Ruth Ziesak, soprano
Michael Nagy, baritone
The Music Centre Choir, coach Tapani Länsiö

Silvestrov: Symphony No. 4
Brahms: Ein deutsches Requiem

Keskiviikko 26.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall The Helsinki International Maj Lind Piano Competition, final I

Ernest Martinez-Izquierdo, conductor

Torstai 27.9.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall The Helsinki International Maj Lind Piano Competition, final II

Ernest Martinez-Izquierdo, conductor

Perjantai 5.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 3

Dima Slobodeniouk, conductor

Konrad Tallroth, direction

Lotta Wennäkoski, music, fp (Yle commission)

Keskiviikko 10.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 2

Esa-Pekka Salonen, conductor

Robert Levin, piano

Beethoven: Zur Namensfeier, overture
Beethoven: Piano Concerto No. 1
Beethoven: Symphony No. 7

Torstai 11.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 2

Esa-Pekka Salonen, conductor

Robert Levin, piano

Beethoven: Zur Namensfeier, overture
Beethoven: Piano Concerto No. 1
Beethoven: Symphony No. 7

Sunnuntai 14.10.2012 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Jouko Laivuori, piano
Panu Luosto, Eeva Rysä and Risto Poutanen, cello

Wessman: Syksyn sävyinen fantasia
Andre: iv 2 for solo cello
Pohjonen: Duello for two cellos, fp
Lindberg: Stroke
Andre: iv 2 for solo cello
Mjaskovski: Sonata No. 1 for cello and piano

Perjantai 19.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 4 / Congratulations Kaija!

Esa-Pekka Salonen, conductor

Dawn Upshaw, soprano
Tapiolan kamarikuoro, coach Hannu Norjanen

Boccherini - Berio: Ritirata notturna di Madrid
Ravel: Mother Goose Suite
Saariaho: La Passion de Simone, concert performance

Keskiviikko 24.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 3

Leonidas Kavakos, conductor and violin

Mozart: Violin Concerto No. 3 KV 216
Haydn: Symphony No. 83
Schubert: Symphony No. 9

Torstai 25.10.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 3

Leonidas Kavakos, conductor and violin

Mozart: Violin Concerto No. 3 KV 216
Haydn: Symphony No. 83
Schubert: Symphony No. 9

Perjantai 2.11.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 5

Hannu Lintu, conductor

Benjamin Schmid, violin

Sibelius: Symphony No. 4
Ligeti: Violin Concerto
Sibelius: Symphony No. 3

Keskiviikko 7.11.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 4

Krzysztof Urbański, conductor

Lisa Milne, soprano

Messiaen: Poèmes pour Mi
Šostakovitš: Symphony No. 12

Torstai 8.11.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 4

Krzysztof Urbański, conductor

Lisa Milne, soprano

Messiaen: Poèmes pour Mi
Šostakovitš: Symphony No. 12

Lauantai 10.11.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Maailmanlopun sushibaari – Ismo Alanko and FRSO

Susanna Mälkki, conductor

Ismo Alanko, vocals

Perjantai 16.11.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 6

Andrew Manze, conductor

Sunwook Kim, piano

Lutoslawski: Musique funèbre
Beethoven: Piano Concerto No. 4
Bartók: Music for Strings, Percussion and Celesta

Sunnuntai 18.11.2012 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Jenni Sinkkonen, violin
Eeva Salminen, violin
Olli Kilpiö, viola
Eeva Rysä, cello
Jouko Laivuori, piano

Kaipainen: Trois morceaux de l’aube op.15
Shostakovich: String Quartet No. 8

Tiistai 20.11.2012 klo 19.00 Savonlinnasali Finnish tour / Savonlinna

Hannu Lintu, conductor

Helena Juntunen, soprano

Sibelius: Symphony No. 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Symphony No. 3

Keskiviikko 21.11.2012 klo 19.00 Warkaus-Sali Finnish tour / Varkaus

Hannu Lintu, conductor

Helena Juntunen, soprano

Sibelius: Symphony No. 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Symphony No. 3

Torstai 22.11.2012 klo 19.00 Carelia-Sali Finnish tour / Joensuu

Hannu Lintu, conductor

Helena Juntunen, soprano

Sibelius: Symphony No. 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Symphony No. 3

Lauantai 24.11.2012 klo 19.00 Lieksa Church Finnish tour / Lieksa

Hannu Lintu, conductor

Helena Juntunen, soprano

Sibelius: Symphony No. 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Symphony No. 3

Keskiviikko 5.12.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 5

Santtu-Matias Rouvali, conductor

Pekka Kuusisto, violin

Klami: Suomenlinna
Fagerlund: Violin Concerto
Klami: Kalevala Suite

Torstai 6.12.2012 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Independence Day Gala Concert

Santtu-Matias Rouvali, conductor

Pekka Kuusisto, violin

Fagerlund: Violin Concerto
Klami: Kalevala Suite
Sibelius: Finlandia

Torstai 13.12.2012 klo 10.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Musical Fairytales

Sakari Oramo, conductor

Cast:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen Hanna-Leena Tammiruusu

Bartók: Concerto for Orchestra

Perjantai 14.12.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 7 / Bartók Festival András Schiff

Sakari Oramo, conductor

András Schiff, piano

Bach: Keyboard Concerto in D Minor
Bartók: Concerto for Orchestra
Bartók: Piano Concerto No. 2

Sunnuntai 16.12.2012 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Pasi Eerikäinen, violin
Siljamari Heikinheimo, violin
Olga Reskalenko, viola
Mikko Ivars, cello
Emil Holmström, piano

Bartók: Sonata for Violin and Piano No. 2
Bartók: String Quartet No. 2

Keskiviikko 19.12.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 6

Sakari Oramo, conductor

András Schiff, piano

Bartók: Piano Concerto No. 1
Bartók: Dance Suite
Bartók: Piano Concerto No. 3

Torstai 20.12.2012 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 5

Sakari Oramo, conductor

András Schiff, piano

Bartók: Piano Concerto No. 1
Bartók: Dance Suite
Bartók: Piano Concerto No. 3

Perjantai 11.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 8 / Paavo Heininen 75 years

Anna-Maria Helsing, conductor
Kaisa Ranta, soprano
Niina Keitel, mezzo-soprano
Mati Turi, tenor
Rolf Broman, bass-baritone
Tapiola Chamber Choir, coach Hannu Norjanen

Heininen: Kaukametsä, fp (Yle commission)
Honegger: Symphony No. 2
Heininen: Musta kehtolaulu, fp (Yle commission)

Keskiviikko 16.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 7

Laura Vikman, leader
Hannu Vasara, leader
Jukka Rautasalo, solo cellist

Vivaldi: Concerto for Violin, Cello and Strings No. 11
Heinichen: Concerto in F Major
Händel: Concerto grosso No. 6
Schmelzer: Balletto a 4 ”Fechtschule”
Bach: Suite No. 3

Torstai 17.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 6

Laura Vikman & Hannu Vasara, leaders
Jukka Rautasalo, solo cellist

Vivaldi: Concerto for Violin, Cello and Strings No. 11
Heinichen: Concerto in F Major
Händel: Concerto grosso No. 6
Schmelzer: Balletto a 4 ”Fechtschule”
Bach: Suite No. 3

Sunnuntai 20.1.2013 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Siljamari Heikinheimo, violin
Pauliina Valtasaari, violin
Jussi Tuhkanen, viola
Eeva Rysä, cello
Aapo Juutilainen, double bass
Jouko Laivuori, piano

Debussy, arr. McTier: Petite suite
Virtaperko: Kuulas Dvořák: Quintet G Major, Op. 77

Perjantai 25.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 9 / Witold Lutoslawski 100 years

Hannu Lintu, conductor

Peter Jablonski, piano
Emma Vähälä, violin
Christoffer Sundqvist, clarinet

Lindberg: Away
Lutoslawski: Piano Concerto
Lutoslawski: Chain 2
Salonen: Nyx (Yle commission, fp in Finland)

Keskiviikko 30.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 8

Santtu-Matias Rouvali, conductor

Alisa Weilerstein, cello

Ligeti: San Francisco Polyphony
Salonen: L.A. Variations
Dvořák: Cello Concerto

Torstai 31.1.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 7

Santtu-Matias Rouvali, conductor

Alisa Weilerstein, cello

Ligeti: San Francisco Polyphony
Salonen: L.A. Variations
Dvořák: Cello Concerto

Perjantai 8.2.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 10 / Musica nova Helsinki

Lothar Zagrosek, conductor

Experimentalstudio SWR
Rico Privat, tubax
Peter Veale, oboe
Seth Josel, guitar
Jouko Laivuori, keyboards
Ilari Angervo, viola

Sanchez-Verdu: alqibla
Czernowin: Maim

Keskiviikko 13.2.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 9

Marc Minkowski, conductor

Mozart: Symphony No. 25
Rott: Symphony in E Major

Sunnuntai 17.2.2013 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Laura Vikman, violin
Pauliina Valtasaari, violin
Riitta-Liisa Ristiluoma, viola
Tuija Rantamäki, cello
Jouko Laivuori, piano

Haydn: String Quartet Op. 1 No. 6 C Major
Peter Lieberson: Piano Quintet
Šostakovitš: Piano Quintet Op. 57

Keskiviikko 27.2.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 10

Andrew Manze, conductor

Mozart: Symphonies No. 39, 40 and 41

Torstai 28.2.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 8

Andrew Manze, conductor

Mozart: Symphonies No. 39, 40 and 41
Late Night Chamber Music
Beethoven: Quintet for Piano and Winds

Perjantai 8.3.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 11

Sakari Oramo, conductor

Nancy Zhou, violin

C.P.E. Bach: Symphony C Major WQ 182.3
Paganini: Violin Concerto No. 2 ”La Campanella”
Nielsen: Symphony No. 2 ”The Four Temperaments”

Keskiviikko 13.3.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 11

Jukka-Pekka Saraste, conductor

Jenny Carlstedt, mezzo-soprano
Jukka Harju, French horn

Beethoven: Egmont Overture
Sallinen: Five female portraits, Op. 100, fp (Yle commission)
Brahms: Symphony No. 1

Torstai 14.3.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 9

Jukka-Pekka Saraste, conductor

Jenny Carlstedt, mezzo-soprano
Jukka Harju, French horn

Beethoven: Egmont Overture
Sallinen: Five female portraits, Op. 100, fp (Yle commission)
Brahms: Symphony No. 1

Sunnuntai 17.3.2013 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Taija Angervo, violin
Maaria Leino, violin
Siljamari Heikinheimo, violin
Reeta Maalismaa, violin
Ilari Angervo, viola
Riitta-Liisa Ristiluoma, viola
Tuomas Lehto, cello
Mikko Ivars, cello

Šostakovitš: Two Pieces for String Octet, Op. 11
Mendelssohn: Octet Op. 20 E flat Major

Torstai 21.3.2013 klo 10.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Musical Fairytales

Manfred Honeck, conductor

Cast:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen Hanna-Leena Tammiruusu

Tšaikovski: Symphony No. 5

Perjantai 22.3.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 12

Manfred Honeck, conductor

Schnittke: (K)ein Sommernachtstraum
Haydn: Symphony No. 93
Tšaikovski: Symphony No. 5

Keskiviikko 27.3.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 12

Francois-Xavier Roth, conductor

Patricia Kopatchinskaja, violin

Mantovani: Time stretch (on Gesualdo)
Eötvös: Violin Concerto “Seven”
R. Strauss: Ein Heldenleben

Perjantai 5.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 13

Sir Roger Norrington, conductor

Alexander Rudin, cello

Schumann: Genoveva, overture
Schumann: Cello Concerto
Schumann: Symphony No. 3

Keskiviikko 10.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 13 / Young Soloists Concert

Atso Almila, conductor

Aleksi Mäkimattila,
Jonathan Nikkinen,
Lauri Vasala and
Hannes Kaukoranta, Horn Quartet
Essi Höglund, violin
Ukko Pietilä, oboe
Iikka Järvi, double bass
Emma-Johanna Koponen, piano
Rebecca Roozeman, violin
Aapo Järvinen, flute
Sisu Sieppala, violin
Jan-Paul Roozeman, piano

Jan Koetsier: Concerto for Four Horns and Orchestra, Op. 95
Pablo de Sarasate: Zigeunerweisen (Gypsy Airs) Op. 20
Ludwig August Lebrun: Oboe Concerto No. 1 in D Minor
Serge Koussevitzky: Double Bass Concerto in F Minor, Op. 3
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 23 in A Major KV 488
W.A. Mozart: Violin Concerto No. 3 in G Major KV 216
Béla Bartók: Suite paysanne hongroise
Charles Auguste de Bériot: Scène de ballet, Op. 100
Sergei Rachmaninoff: Piano Concerto No. 2 in C Minor, Op. 18

Keskiviikko 10.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 13 / Young Soloists Concert

Atso Almila, conductor

Soloists to be selected by audition.

Lauantai 13.4.2013 klo (All day) Helsinki Music Centre, Concert Hall Kids' week at the Music Centre / Mio, poikani Mio

József Hárs, conductor

Astrid Lindgren, text
Timo Hietala, music
Susanna Haavisto, narrator (in Finnish)
Annina Enckell, dramatization

Mio, poikani Mio (Mio, My Son)

Perjantai 19.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 14

Vladimir Fedosejev, conductor

J. C. Bach: Symphony B flat major Op. 18 No. 2
Weber: Symphony No. 1 Op. 19
Šostakovitš: Symphony No. 10

Keskiviikko 24.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 14 / Church Music Festival

Arvo Volmer, conductor

Dominante, coach Seppo Murto
Murtosointu, coach Seppo Murto
The Mariinsky Theatre Chorus, coach Andrei Petrenko

Heiniö: Sonata da chiesa
Linjama: Vanitas, fp (Yle commission)
Wagner: Liebesmahl der Apostel

Torstai 25.4.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 10 / Church Music Festival

Dominante, coach Seppo Murto
Murtosointu, coach Seppo Murto
The Mariinsky Theatre Chorus, coach Andrei Petrenko

Heiniö: Sonata da chiesa
Linjama: Vanitas
Wagner: Liebesmahl der Apostel

Buy ticket
Sunnuntai 28.4.2013 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Room PAAVO Chamber Music Concert

Tomas Gricius, trumpet
Atsuko Sakuragi, trumpet
Jukka Harju, French horn
Line Johannesen, trombone
Anders Hauge, tuba
Sonja Fräki, piano
Kristina Tekoriute Griciene, piano
Antti Suoranta, timpani

Berge: Horn Call, for horn and piano
Wallin: Elegy for trumpet and piano
Christophersen: 3 Bagatelles for brass trio
Madsen: Sonata for horn and piano, Op. 24
Sommerfeldt: Divertimento for solo trumpet, Op. 21
Plagge: Concerto Grosso No. 2, Op. 87 for two pianos, brass quintet and timpani

Perjantai 3.5.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 15

Hannu Lintu, conductor

Virpi Räisänen, mezzosopraano
Mirjam Schulman ja Annika Fuhrmann, soprano
Jutta Seppinen ja Pasi Hyökki, alto
Simo Mäkinen ja Paavo Hyökki, tenor
Taavi Oramo ja Sampo Haapaniemi, bass

Gabrieli: Canzone
Berio: Sinfonia
Berio: Folk Songs
Respighi: The Pines of Rome

Keskiviikko 8.5.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 15 / Southern-European tour send-off concert

Hannu Lintu, conductor

Nikolai Lugansky, piano

Sibelius: Pohjolan tytär
Tšaikovski: Piano Concerto No. 1
Sibelius: Symphony No. 2

Lauantai 11.5.2013 klo (All day) Spain, Italy Southern-European tour

Hannu Lintu , conductor

Nikolai Lugansky, piano

Sibelius: Pohjolan tytär
Tsaikovski: Piano Concerto No. 1
Sibelius: Symphony No. 2

Tiistai 28.5.2013 klo (All day) Helsinki Music Centre, Concert Hall Musical Fairytales

Dalia Stasevska, conductor

Cast:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Tšaikovski: Symphony No. 5

Perjantai 31.5.2013 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall The Idle Class (USA 1921) The Kid (USA 1921)

Frank Strobel, conductor

Charlie Chaplin, direction
Charlie Chaplin, music

The Idle Class
The Kid