Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Perjantai 28.8.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre Guest performance: Helsinki Festival

Alban Berg: Wozzeck

Hannu Lintu, conductor
Florian Boesch (Wozzeck), baritone
Karita Mattila (Marie), soprano
Hubert Francis (Captain), tenor
Tuomas Pursio (Doctor), bass
Christian Juslin (Drum Major), tenor
Tuomas Katajala (Anders), tenor
Anna Danik (Margret), alto
Nicholas Söderlund, (1. Apprentice), bass
Aarne Pelkonen (2. Apprentice), baritone
Simo Mäkinen (Fool), tenor
Dominante, coach Seppo Murto

Buy ticket
Keskiviikko 2.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre Wednesday series 1

Hannu Lintu, conductor
Elina Vähälä, violin
Virpi Räisänen, mezzo-soprano

Jean Sibelius: The Oceanides, Yale version
Jean Sibelius: Violin Concerto, original version
Kalevi Aho: Symphony No. 16 for mezzo-soprano, strings and percussions, fp (Yle commission)

Buy ticket
Torstai 3.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre Thursday series 1

Hannu Lintu, conductor
Elina Vähälä, violin
Virpi Räisänen, mezzo-soprano

Jean Sibelius: The Oceanides, Yale version
Jean Sibelius: Violin Concerto, original version
Kalevi Aho: Symphony No. 16 for mezzo-soprano, strings and percussions, fp (Yle commission)

Buy ticket
Perjantai 11.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre Friday series 1

Hannu Lintu, conductor
Murray Perahia, piano

Anton Webern: Six Pieces for Orchestra Op. 6
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 24 K 491
Arnold Schönberg: Five Pieces for Orchestra Op. 16
Ludwig van Beethoven: Piano Concerto No. 4

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Jari Valo, violin
Jukka Pohjola, violin
Riitta-Liisa Ristiluoma, viola
Tuija Rantamäki, cello
György Ligeti: String Quartet No. 1

Sold out
Sunnuntai 13.9.2015 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 1 / Rosin Dust

Mirka Malmi, artistic planning and violin
Tuomas Lehto, cello
Ilona Jäntti, choreography
Maija Hynninen, live electronics

Luke Styles: Handspun

Pix Graeca, fp
music by Maija Hynninen: ...sicut aurora procedit (version for violin and electronics)
choreography: Ilona Jäntti

Buy ticket
Keskiviikko 16.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 2

Osmo Vänskä, conductor

Anton Bruckner: Symphony No. 7

Buy ticket
Perjantai 25.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 2

Sir Roger Norrington, conductor
Roope Gröndahl, piano

Ludwig van Beethoven: Symphony No. 8
Robert Schumann: Konzertstück op. 92
Robert Schumann: Symphony No. 1 “Spring”

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Roope Gröndahl, piano
Siljamari Heikinheimo, violin
Jussi Tuhkanen, viola
Tuomas Lehto, cello
Robert Schumann: Piano Quartet

Buy ticket
Keskiviikko 30.9.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 3 / Pianoespoo Festival

Anna-Maria Helsing, conductor
Jeremy Denk, piano

Franz Liszt: Mephisto Waltz No. 1
Béla Bártok: Piano Concerto No. 2
Sergei Rahmaninov: Symphony No. 2

LATE-NIGHT CHAMBER MUSIC
Jeremy Denk, piano
Syncopation / Ragtime Suite (devised by Jeremy Denk)

Buy ticket
Perjantai 9.10.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 3

Daniel Blendulf, conductor
Tuomas Lehto, cello
Ilari Angervo, viola

Maurice Ravel: Rapsodie espagnole
Jukka Tiensuu: False Memories I-III
Richard Strauss: Don Quixote

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Hannu Vasara, violin
Lily-Marlene Puusepp, harp
Kazutaka Morita, percussion
Jarmo Julkunen, Renaissance guitar & vihuela
Miika Uuksulainen, viola da gamba & cello
Baroque Music from Cervantes’ Spain

Buy ticket
Keskiviikko 14.10.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 4

Hannu Lintu, conductor
Stephen Hough, piano

Bernd Alois Zimmermann: Photoptosis
Ludwig van Beethoven: Piano Concerto No. 1
Johannes Brahms: Symphony No. 2

Buy ticket
Torstai 15.10.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 2

Hannu Lintu, conductor
Stephen Hough, piano

Bernd Alois Zimmermann: Photoptosis
Ludwig van Beethoven: Piano Concerto No. 1
Johannes Brahms: Symphony No. 2

Buy ticket
Sunnuntai 18.10.2015 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 2

Laura Vikman, artistic planning and violin
Paula Sundqvist, violin
Camilla Vilkman, viola
Timo Alanen, cello
Giuseppe Gentile, clarinet
Marko Hilpo, piano

Aleksandr Glazunov: Oriental Reverie
Witold Lutoslawski: Bukolics
Franz Schubert: Fantasy in C Major for violin and piano
Robert Schumann: Drei Fantasiestücke op. 73
Valenti Silvestrov: Post Scriptum

Buy ticket
Perjantai 23.10.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 4

Hannu Lintu, conductor
Akiko Suwanai, violin

Joseph Haydn: Symphony No. 86
Igor Stravinsky: Violin Concerto
Witold Lutoslawski: Symphony No. 3

Sold out
Maanantai 2.11.2015 klo 19.00 Triphony Hall, Tokyo Japan Tour / Tokyo I

Hannu Lintu, conductor

Jean Sibelius:
Symphony No. 7
Symphony No. 5
Tapiola

Tiistai 3.11.2015 klo 14.00 Shizuoka Japan tour / Shizuoka

Hannu Lintu, conductor
Akiko Suwanai, violin

Jean Sibelius:
Finlandia
Violin Concerto
Symphony No. 2

Keskiviikko 4.11.2015 klo 19.00 Suntory Hall, Tokyo Japan tour / Tokyo II

Hannu Lintu, conductor
Akiko Suwanai, violin

Jean Sibelius:
Finlandia
Violin Concerto
Symphony No. 2

Perjantai 6.11.2015 klo 19.00 Yamaguchi Japan tour / Tokuyama

Hannu Lintu, conductor
Akiko Suwanai, violin

Jean Sibelius:
Finlandia
Violin Concerto
Symphony No. 2

Sunnuntai 8.11.2015 klo 14.00 Osaka Japan tour / Osaka

Hannu Lintu, conductor
Akiko Suwanai, violin

Jean Sibelius:
Finlandia
Violin Concerto
Symphony No. 2

Keskiviikko 11.11.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 5

Olli Mustonen, piano

Sergei Prokofjev: Sonatas No. 5, 8, 1, 3, 7

Buy ticket
Perjantai 20.11.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 5

Olari Elts, conductor
Paavali Jumppanen, piano

Arvo Pärt: Silhouette
Seppo Pohjola: Piano Concerto, fp
Johannes Brahms: Symphony No. 1

Buy ticket
Keskiviikko 25.11.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 6

Jukka-Pekka Saraste, conductor
Kari Kriikku, clarinet

Antti Auvinen:Junker Twist, fp (Yle’s commission)
Unsuk Chin: Clarinet Concerto, fp in Finland
Jean Sibelius: Symphony No. 5, original version

Buy ticket
Torstai 26.11.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 3

Jukka-Pekka Saraste, conductor
Kari Kriikku, clarinet

Antti Auvinen: Junker Twist (Yle’s commission)
Unsuk Chin: Clarinet Concerto
Jean Sibelius: Symphony No. 5, original version

Buy ticket
Sunnuntai 29.11.2015 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 3 / From forest to court

Tommi Hyytinen, natural and baroque French horn, artistic planning
Hannu Vasara, violin
Kaisa Kallinen, violin
Riitta-Liisa Ristiluoma, viola
Ritva Kaukola, viola
Miika Uuksulainen, cello
Jouko Laivuori, harpsichord

Francesco Geminiani: Sonata III
Georg Philipp Telemann: Trio Concerto in F Major
Arcangelo Corelli: Trio Sonata
Georg Philipp Telemann: Concerto in D Major
W. A. Mozart: Quintet in E flat Major K 407

Buy ticket
Tiistai 1.12.2015 klo 18.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Guest Performance: International Jean Sibelius Violin Competition 1. Final

Hannu Lintu, conductor
Finnish Radio Symphony Orchestra
John Storgårds,conductor
Helsinki Philharmonic Orchestra

Friederike Starkloff / Sibelius (RSO)
Emmanuel Tjeknavorian / Brahms (RSO)
Minami Yoshida / Sibelius (HKO)
Nancy Zhou / Tshaikovski (HKO)

Keskiviikko 2.12.2015 klo 18.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Guest Performance: International Jean Sibelius Violin Competition 2. Final

John Storgårds,conductor
Helsinki Philharmonic Orchestra

Hannu Lintu, conductor
Finnish Radio Symphony Orchestra

Finalists:
Mayumi Kanagawa / Sibelius (HKO)
Christel Lee / Bartók (HKO)
Minami Yoshida / Tshaikovski (RSO)
Nancy Zhou / Sibelius (RSO)

Torstai 3.12.2015 klo 18.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Guest Performance: International Jean Sibelius Violin Competition Final III

John Storgårds,conductor
Helsinki Philharmonic Orchestra

Hannu Lintu, conductor
Finnish Radio Symphony Orchestra

Finalists:
Friederike Starkloff / Brahms (HKO)
Emmanuel Tjeknavorian / Sibelius (HKO)
Mayumi Kanagawa / Berg (RSO)
Christel Lee / Sibelius (RSO)

Sunnuntai 6.12.2015 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Independence Day Gala Concert

Hannu Lintu, conductor
Anne Sofie von Otter, mezzo-soprano

Aulis Sallinen: Symphony No. 8 “Autumnal Fragments”
Jean Sibelius, orchestration Aulis Sallinen: Songs
First performance of the orchestration (Yle commission)
Jägargossen
Hennes budskap
De bägge rosorna
Sippan
Men min fågel märks dock icke
Kyssens hopp
Under strandens granar

Sebastian Fagerlund: Stonework
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Finlandia

Sold out
Tiistai 8.12.2015 klo 19.00 Verkatehdas, Hämeenlinna Guest Performance: Sibelius 150 Anniversary

Hannu Lintu, conductor
Winner of the Sibelius Violin Competition

Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Violin Concerto
Jean Sibelius: Symphony No. 2

Keskiviikko 9.12.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 7

Hannu Lintu, conductor
Anne Sofie von Otter, mezzo-soprano

Sebastian Fagerlund: Stonework
Jean Sibelius, orch. Aulis Sallinen: Songs
Jägargossen
Hennes budskap
De bägge rosorna
Sippan
Men min fågel märks dock icke
Kyssens hopp
Under strandens granar

Jean Sibelius: Symphony No. 2

Buy ticket
Sunnuntai 13.12.2015 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 4 / Septet Imperial’s Christmas Concert

Miikka Saarinen, artistic planning
Septet Imperial

Trad: Tulkaa, oi paimenet, sov. Hannu Raijas
Trad: Kolmen kuninkaan marssi, sov. Johanna Eränkö
Martti Luther: Enkeli taivaan, sov. Matti Laiho
Georg Joseph Vogler: Hoosianna, sov. Otto Haga
Franz Gruber: Jouluyö, juhlayö, sov. Hannu Raijas
Trad: Ah, iloitkaatte ystävät, sov. Johanna Eränkö
Trad: Nyt riemuiten tänne, sov. Timo Forsström
Jean Sibelius: En etsi valtaa loistoa, sov. Otto Haga
Trad: Ensimmäinen joulu, sov. Johanna Eränkö
Trad: Kirkkauden voitto, sov. Hannu Raijas
Kurt Noack: Tonttu-ukkojen vahtiparaati, sov. Matti Laiho
Hugh Martin & Ralph Blane: Joulutaivas tähtineen, sov. Kaj Skrabb
Mel Tormé: Joululaulu, sov. Hannu Raijas

Buy ticket
Perjantai 18.12.2015 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 6

Hannu Lintu, conductor
Karita Mattila, soprano
Anssi Karttunen, cello

Claude Debussy: Prélude à l’après-midi d’un faune
Magnus Lindberg: Cello Concerto No. 2
Jean Sibelius: Luonnotar
Kaija Saariaho: Mirage
Maurice Ravel: Daphnis & Chloe, Suite No. 2
LATE-NIGHT CHAMBER MUSIC
Uusi Helsinki Quartet
Jouni Kaipainen: String Quartet No. 5

Sold out
Sunnuntai 20.12.2015 klo 17.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 4

Hannu Lintu, conductor
Karita Mattila, soprano
Anssi Karttunen, cello
Kari Kriikku, clarinet

Claude Debussy: Prélude à l’après-midi d’un faune
Magnus Lindberg: Cello Concerto No. 2
Jean Sibelius: Luonnotar
Jouni Kaipainen: Nyo ze honmak kukyo to
Kaija Saariaho: Mirage
Maurice Ravel: Daphnis & Chloe, Suite No. 2

Sold out
Perjantai 8.1.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 7

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

John Adams: Short ride in a fast machine
John Adams: Scheherazade.2 - dramatic symphony for violin and orchestra, fp in Finland
Dmitri Šostakovitš: Symphony No. 5

PRE-CONCERT TALK 6 pm, Main Foyer:
Meet the artists: Hannu Lintu & Leila Josefowicz

SOLD OUT
Sunnuntai 10.1.2016 klo 19.30 Konzerthaus, Vienna Austrian tour / Vienna

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

John Adams: Short ride in a fast machine
John Adams: Violin Concerto No. 2
Dmitri Šostakovitš: Symphony No. 5

Tiistai 12.1.2016 klo 20.00 Kongresshaus, Innsbruck Austrian tour / Innsbruck

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

Jean Sibelius: The Oceanides
John Adams: Violin Concerto No. 2
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Symphony No. 7

Keskiviikko 13.1.2016 klo 19.30 Grosses Festspielhaus, Salzburg Austrian tour / Salzburg I

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

John Adams: Violin Concerto No. 2
Jean Sibelius: Symphony No. 5
Jean Sibelius: Finlandia

Torstai 14.1.2016 klo 19.30 Grosses Festispielhaus, Salzburg Austrian tour / Salzburg II

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Violin Concerto
Jean Sibelius: Symphony No. 7
Jean Sibelius: Finlandia

Perjantai 15.1.2016 klo 19.30 Grosses Festspielhaus, Salzburg Austrian tour / Salzburg III

Hannu Lintu, conductor
Leila Josefowicz, violin

Jean Sibelius: Finlandia
Jean Sibelius: Violin Concerto
Dmitri Šostakovitš: Symphony No. 5

Sunnuntai 24.1.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 5 / My own voice

Siljamari Heikinheimo, violin
Jukka Pohjola, violin
Jussi Tuhkanen, viola
Ritva Kaukola, viola
Anton Kukkonen, cello
Timo Alanen, cello
Jouko Laivuori, piano

Erwin Schulhoff: Five pieces for String Quartet
Erwin Schulhoff: String Sextet
Leos Janacek: Pohadka

Buy ticket
Keskiviikko 27.1.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 8

Manfred Honeck, conductor
Nelson Freire, piano

Richard Strauss / Manfred Honeck: Elektra, Symphonic Rhapsody
Ludwig van Beethoven: Piano Concerto No. 5
Richard Strauss: Rosenkavalier Suite

Buy ticket
Torstai 28.1.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 5

Manfred Honeck, conductor
Nelson Freire, piano

Richard Strauss / Manfred Honeck: Elektra, Symphonic Rhapsody
Ludwig van Beethoven: Piano Concerto No. 5
Richard Strauss: Rosenkavalier Suite

Buy ticket
Torstai 4.2.2016 klo 10.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Fairytale Concert

James Gaffigan, conductor

W. A. Mozart: Symphony No. 41

Perjantai 5.2.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 8

James Gaffigan, conductor
Alban Gerhardt, cello

W. A. Mozart: Overture from Die Entführung aus dem Serail
Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante
W. A. Mozart: Symphony No. 41 “Jupiter”

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Alban Gerhardt, cello
Zoltan Kodaly: Sonata for Solo Cello

Buy ticket
Keskiviikko 10.2.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 9

Mikko Franck, conductor
Alina Pogostkina, violin

Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Sergei Prokofjev: Violin Concerto No. 1
Claude Debussy: Images

Buy ticket
Torstai 11.2.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 6

Mikko Franck, conductor
Alina Pogostkina, violin

Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Sergei Prokofjev: Violin Concerto No. 1
Claude Debussy: Images

Buy ticket
Perjantai 19.2.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 9 / Der Rosenkavalier (Austria 1925)

Hans Graf, conductor
Richard Strauss, music
Robert Wiene, direction

Buy ticket
Sunnuntai 21.2.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 6

Paula Sundqvist, artistic planning and violin
Mikko Ivars, cello
Christoffer Sundqvist, clarinet
József Hárs, French horn
Emil Holmström, piano

Franz Schreker: Der Wind
Aram Khachaturian: Trio for Clarinet, Violin and Piano
Maurice Ravel: Piano Trio in A minor

Buy ticket
Lauantai 5.3.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Elijah

Hannu Lintu, conductor
Soile Isokoski, soprano
Karen Cargill, mezzo-soprano
Michael Schade, tenor
Arttu Kataja, bass
Savonlinna Opera Festival Choir, coach Matti Hyökki
Helsinki Chamber Choir singers

Felix Mendelssohn: Elijah

SOLD OUT
Keskiviikko 9.3.2016 klo 19.00 Helsnki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 10

Sir András Schiff, conductor and piano

Joseph Haydn: Piano Concerto in D
W. A. Mozart: Symphony No. 38 ”Prague” K 504
Joseph Haydn: Symphony No. 80
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 20 K 466

Sold out
Torstai 10.3.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 7

Sir András Schiff, conductor and piano

Joseph Haydn: Piano Concerto in D
W. A. Mozart: Symphony No. 38 ”Prague” K 504
Joseph Haydn: Symphony No. 80
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 20 K 466

Sold out
Sunnuntai 13.3.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 7

Annika Palas-Peltokallio, artistic planning and violin
Paula Sundqvist, violin
Camilla Vilkman, viola
Tuija Rantamäki, cello
Jouko Laivuori, piano

Robert Schumann: Adagio and Allegro Op. 70
Felix Mendelssohn: String Quartet No. 1 Op. 12
Robert Schumann: Piano Quintet in E Flat Major

Buy ticket
Perjantai 18.3.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 10

Dima Slobodeniouk, conductor
Jonathan Roozeman, cello

Sebastian Fagerlund: Isola
Piotr Tchaikovsky: Rococo Variations
Sampo Haapamäki: Motto, fp (Yle commission)

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Petri Aarnio, violin
Emma Vähälä, violin
Martta Tolonen, viola
Anton Kukkonen, cello
Edvard Grieg: String Quartet in G Minor Op. 27

Buy ticket
Keskiviikko 23.3.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 11

Tugan Sohijev, conductor
Garry Magee, baritone
Helsinki Music Centre Choir, coach Tapani Länsiö

Aleksandr Borodin: Polovetsian Dances
Sergei Rahmaninov: Spring
Pjotr Tšaikovski: Suite for Orchestra No. 3

Buy ticket
Torstai 24.3.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 8

Tugan Sohijev, conductor
Garry Magee, baritone
Helsinki Music Centre Choir, coach Tapani Länsiö

Aleksandr Borodin: Polovetsian Dances
Sergei Rahmaninov: Spring
Pjotr Tšaikovski: Suite for Orchestra No. 3

Buy ticket
Torstai 31.3.2016 klo 10.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Fairytale concert

Louis Langrée, conductor

Robert Schumann: Symphony No. 4

Perjantai 1.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 11

Louis Langrée, conductor
Steven Osborne, piano

Anton Webern: Passacaglia
Dmitri Šostakovitš: Piano Concerto No. 2
Robert Schumann: Symphony No. 4

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Joachim Becerra Thomsen, flute
Francisco Almazán, oboe
Giuseppe Gentile, clarinet
Arvid Larsson, bassoon
Péter Jánosi, French horn
Carl Nielsen: Wind Quintet

Buy ticket
Keskiviikko 6.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 12

Hannu Lintu, conductor
Olli Mustonen, piano
Riitta Nelimarkka, visual design

Claude Debussy / Colin Matthews: Preludes
Sergei Prokofjev: Piano Concerto No. 5
Modest Musorgsky / Maurice Ravel: Pictures at an Exhibition

SOLD OUT
Perjantai 15.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 12

Hannu Lintu, conductor
Li-Wei Qin, cello

Qigang Chen: Reflet d'un temps disparu
Gustav Mahler: Symphony No. 7

Buy ticket
Sunnuntai 17.4.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 8 / REVUE, SERENADE & COCKATOO

Jussi Särkkä, artistic planning and bassoon
Emma Vähälä, violin
Mikko Ivars, cello
Reijo Koskinen, clarinet
Tomas Gricius, trumpet
Jouko Laivuori, piano

Alfredo Casella: Serenata op. 46
Ludwig van Beethoven: Trio No. 11 in G Major
Bohuslav Martinů: La Revue de Cuisine

Buy ticket
Keskiviikko 20.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 13

Hannu Lintu, conductor
Jaan Ots, assistant conductor
Kornilios Michailidis, assistant conductor
Christoffer Sundqvist, clarinet
Emil Holmström, piano
Helsinki Music Centre Choir, coach Tapani Länsiö

Osmo Tapio Räihälä: Myriad, fp (Yle commission)
W. A. Mozart: Clarinet Concerto
Charles Ives: Symphony No. 4

SOLD OUT
Torstai 21.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 9

Hannu Lintu, conductor
Jaan Ots, assistant conductor
Kornilios Michailidis, assistant conductor
Christoffer Sundqvist, clarinet
Emil Holmström, piano
Helsinki Music Centre Choir, coach Tapani Länsiö

Osmo Tapio Räihälä: Myriad, (Yle commission)
W. A. Mozart: Clarinet Concerto
Charles Ives: Symphony No. 4

Buy ticket
Lauantai 23.4.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Meet the orchestra

Hannu Lintu, conductor
Jukka Nykänen, piano

Modest Musorgsky / Maurice Ravel: Pictures at an Exhibition

Buy ticket
Perjantai 29.4.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 13

Fabio Biondi, conductor and violin
Davide Livermore, visual design

Francesco Geminiani: La foresta incantata
Jean-Philippe Rameau: Les Boréades

PRE-CONCERT TALK 6 pm, Main Foyer:
Meet the Artist: Fabio Biondi

Buy ticket
Keskiviikko 4.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 14

Santtu-Matias Rouvali, conductor
Augustin Hadelich, violin

Aleksander Mosolov: Iron Foundry
Thomas Adès: Violin Concerto “Concentric Paths”
Dmitri Šostakovitš: Symphony No. 10

SOLD OUT
Perjantai 13.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 14 / Chamber Music Festival The Grand Tour

József Hárs, conductor
Jari Valo, Paula Sundqvist, Laura Vikman, Jukka Pohjola, Salla Savolainen, violin
Jakob Dingstad & Camilla Vilkman, viola
Jukka Rautasalo & Tuija Rantamäki, cello
Kati Salovaara, double bass
Ville Hiilivirta, Tommi Hyytinen, Satu Huuskonen & Péter Jánosi, French horn
Tomas Gricius, Jorma Rautakoski & Miikka Saarinen, trumpet
Darren Acosta, Alan Vavti, Oliver Barrett & Matthew Winter, trombone
Anders Hauge, tuba
Kazutaka Morita & Naoki Yasuda, percussion
Jouko Laivuori, harpsichord

Unico Willem van Wassenaer: Concerto armonico No. 2
Igor Stravinski: Pulcinella Suite
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symphony No. 4 ”Italian“

LATE NIGHT CHAMBER MUSIC
Henri Tomasi: Fanfares liturgiques
Giacomo Puccini: Crisantemi

Buy ticket
Lauantai 14.5.2016 klo 13.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 14.5. at 1 pm The Grand Tour / Baroque

Hannu Vasara, Kaisa Kallinen & Pasi Eerikäinen,violin
Riitta-Liisa Ristiluoma, Ritva Kaukola & Jakob Dingstad, viola
Jukka Rautasalo, cello & treble viol
Timo Alanen, cello & tenor viol
Miika Uuksulainen, cello & bass viol
Teemu Kauppinen, double bass & violone
Tommi Aalto, mandolin
Jouko Laivuori, organ & harpsichord
Outi Paananen, speaker

François Couperin: Le Parnasse, ou L’Apothéose de Corelli
Arcangelo Corelli: Sonata a 3 D Major
John Coprario: Two Fantasies for three viola da gamba
Olli Virtaperko: In nomine 'Shivering', fp
Antonio Vivaldi: Concerto for mandolin and strings in C Major
J. S. Bach: Brandenburg Concerto No. 3

Free admission
Lauantai 14.5.2016 klo 16.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 14.5. at 4 pm The Grand Tour / Hit the strada with Kirmo

Hanna-Kaarina Heikinheimo, flute
Sanna Niemikunnas, oboe
Jukka Harju, Tommi Hyytinen, Satu Huuskonen, József Hárs & Péter Jánosi, French horn
Plan8

Giacomo Rossini: Le rendez-vous de chasse
Kirmo Lintinen: Ballata concertante, fp (Yle commission)
Nino Rota: Nonetto

Free admission
Lauantai 14.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 14.5. at 7 pm The Grand Tour / Prix de Rome

strong>Yuki Koyama, Hanna-Kaarina Heikinheimo & Emmi Tikkala, flute
Francisco Almazán, oboe
Christoffer Sundqvist & Giuseppe Gentile, clarinet
Otto Virtanen & Martina Kropf, bassoon
József Hárs, French horn
Atsuko Sakuragi, trumpet
Lily-Marlene Puusepp, harp
Paula Sundqvist & Mirka Malmi, violin
Riitta-Liisa Ristiluoma & Camilla Vilkman, viola
Tuija Rantamäki & Timo Alanen, cello

Luciano Berio: Opus Number Zoo
Claude Debussy: Sonata for flute, viola and harp
Alexandre Tansman: Septet
Maurice Ravel: Introduction and Allegro

Free admission
Sunnuntai 15.5.2016 klo 13.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 15.5. at 1 pm The Grand Tour / Maestri e studenti

József Hárs, conductor
Hanna-Kaarina Heikinheimo, flute
Päivi Kärkäs, oboe
Christoffer Sundqvist, Giuseppe Gentile & Marja Kopakkala, clarinet
Tuukka Vihtkari, bassoon
Tommi Hyytinen, French horn
Tomas Gricius, trumpet
Alan Vavti, trombone
Kazutaka Morita, vibraphone
Jouko Laivuori, harpsichord & piano
Jari Valo, Reeta Maalismaa & Jenni Kivistö, violin
Olga Reskalenko, viola
Mikko Ivars & Lassi Viljanen, cello
Pekka Saarinen, double bass

Edgar Varèse: Octandre
W. A. Mozart: String Quartet No. 3 G Major KV 156
Giovanni Battista Padre Martini: Sonata for harpsichord, Prelude
Esa-Pekka Salonen: Meeting
Giovanni Bolzoni: Minuet in B Major
Franco Donatoni: Arpège

Free admission
Sunnuntai 15.5.2016 klo 16.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 15.5. at 4 pm The Grand Tour / Italia!

Péter Jánosi, French horn
Atsuko Sakuragi & Miikka Saarinen, trumpet
Jouko Laivuori, harpsichord
Maria Puusaari, Pauline Fleming-Unelius, Siljamari Heikinheimo & Helmi Horttana, violin
Atso Lehto & Ritva Kaukola, viola
Atso Lehto, viola
Eeva Rysä & Jukka Rautasalo, cello
Kati Salovaara, double bass

Antonio Vivaldi: Concerto for two trumpets in C Major RV 537
Vitaly Buyanovsky: Italia
Giacinto Scelsi: String Quartet No. 2
Luigi Boccherini: String Quintet in B Flat Major Op. 39 G 337

Free admission
Sunnuntai 15.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall 15.5. at 7 pm The Grand Tour / Souvenir de Florence

Petri Aarnio & Taija Angervo, violin
Ilari Angervo & Atso Lehto, viola
Tuomas Lehto & Miika Uuksulainen, cello
Aapo Juutilainen & Teemu Kauppinen, double bass
Darren Acosta, trombone
Antti Ohenoja, marimba & tabla
Jouko Laivuori, piano

Giovanni Bottesini: Passione Amoroso
Eero Hämeenniemi: Tîn châr
Pjotr Tšaikovski: String Sextet in D Minor Op. 70 ”Souvenir de Florence”

Free admission
Keskiviikko 18.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Wednesday series 15

David Zinman, conductor

Johannes Brahms: Symphony No. 3
Robert Schumann: Symphony No. 3,”Rhenish”

Buy ticket
Torstai 19.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Thursday series 10

David Zinman, conductor

Johannes Brahms: Symphony No. 3
Robert Schumann: Symphony No. 3,”Rhenish”

Buy ticket
Sunnuntai 22.5.2016 klo 15.00 Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO Chamber Music Concert 9 / SWEET TOOT SUITE

Tomas Gricius, artistic planning and trumpet
Kristina Tekoriute Griciene, piano
Aapo Juutilainen,double-bass
Naoki Yasuda, drums

Claude Bolling: Toot Suite

Buy ticket
Perjantai 27.5.2016 klo 19.00 Helsinki Music Centre, Concert Hall Friday series 15

Hannu Lintu, conductor
Violeta Urmana, soprano

Ludwig van Beethoven: Leonore II, overture
Hector Berlioz: The Death of Cleopatra
Richard Wagner: Siegfriedidyll
Richard Wagner: ”Starke Scheite”, Final scene from the opera Götterdämmerung

SOLD OUT