Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Lauantai 18.8.2012 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti 2012 / Helsingin juhlaviikot

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Bill Viola, visualisointi
Peter Sellars, ohjaus
Ben Heppner, tenori (Tristan)
Violeta Urmana, sopraano (Isolde)
Matti Salminen, basso (Marke)
Jukka Rasilainen, bassobaritoni (Kurwenal)
Waltteri Torikka, baritoni (Melot)
Tuomas Katajala, tenori (Paimen)
Arttu Kataja, baritoni (Perämies)
Michelle DeYoung, mezzosopraano (Brangäne)
Polyteknikkojen kuoro, valm. Juha Kuivanen

Wagner: Tristan ja Isolde

Tiistai 21.8.2012 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti 2012 / Helsingin juhlaviikot

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Bill Viola, visualisointi
Peter Sellars, ohjaus
Ben Heppner, tenori (Tristan)
Violeta Urmana, sopraano (Isolde)
Matti Salminen, basso (Marke)
Jukka Rasilainen, bassobaritoni (Kurwenal)
Waltteri Torikka, baritoni (Melot)
Tuomas Katajala, tenori (Paimen)
Arttu Kataja, baritoni (Perämies)
Michelle DeYoung, mezzosopraano (Brangäne)
Polyteknikkojen kuoro, valm. Juha Kuivanen

Wagner: Tristan ja Isolde

Perjantai 24.8.2012 klo 18.00 Berwaldhallen Itämerifestivaali, Tukholma

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Bill Viola, visualisointi
Peter Sellars, ohjaus
Ben Heppner, tenori (Tristan)
Violeta Urmana, sopraano (Isolde)
Matti Salminen, basso (Marke)
Jukka Rasilainen, bassobaritoni (Kurwenal)
Waltteri Torikka, baritoni (Melot)
Tuomas Katajala, tenori (Paimen)
Arttu Kataja, baritoni (Perämies)
Michelle DeYoung, mezzosopraano (Brangäne)
Polyteknikkojen kuoro, valm. Juha Kuivanen

Wagner: Tristan ja Isolde

Perjantai 7.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari

Yuja Wang, piano

Tšaikovski: Pianokonsertto nro 1
Puumala: Rope, kantaesitys (Ylen tilaus)
Stravinsky: Petruška(vuoden 1947 versio)

Keskiviikko 12.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 1 / 2012

Osmo Vänskä, kapellimestari

Anna-Kristiina Kaappola, sopraano

Mozart: Exsultate jubilate KV 165
Mahler: Sinfonia nro 7

Torstai 13.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 1

Osmo Vänskä, kapellimestari

Anna-Kristiina Kaappola, sopraano

Mozart: Exsultate jubilate KV 165
Mahler: Sinfonia nro 7

Sunnuntai 16.9.2012 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Tomas Gricius, trumpetti ja flyygelitorvi
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Darren Acosta, pasuuna
Anders Hauge, tuuba

Bernstein: Fanfare for Bima
Bach, sov. Johanna Eränkö: Preludi ja fuuga nro 6
Chopin, sov. Johanna Eränkö: Preludes nos. 2, 6-7
Hidas: Trio for Horn, Trombone and Tuba
Poulenc: Sonata for Horn, Trumpet and Trombone
Plog: Trio for Brass
Bolter: Old Country Dances for brass quartet

Perjantai 21.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 2

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari

Ruth Ziesak, sopraano
Michael Nagy, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Silvestrov: Sinfonia nro 4
Brahms: Ein deutsches Requiem

Keskiviikko 26.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Kansainvälinen Maj Lind -pianokilpailu, finaali I

Ernest Martinez-Izquierdo, kapellimestari

Torstai 27.9.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Kansainvälinen Maj Lind -pianokilpailu, finaali II

Ernest Martinez-Izquierdo , kapellimestari

Perjantai 5.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 3 / Amor Omnia (Suomi 1922)

Dima Slobodeniouk, kapellimestari

Konrad Tallroth, ohjaus

Lotta Wennäkoski, musiikki, kantaesitys (Ylen tilaus)

Keskiviikko 10.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 2 / 2012

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Robert Levin, piano

Beethoven: Zur Namensfeier, alkusoitto
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 7

Torstai 11.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 2

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Robert Levin, piano

Beethoven: Zur Namensfeier, alkusoitto
Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Beethoven: Sinfonia nro 7

Sunnuntai 14.10.2012 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Jouko Laivuori, piano
Panu Luosto, Eeva Rysä ja Risto Poutanen, sello

Wessman: Syksyn sävyinen fantasia
Andre: iv 2 soolosellolle
Pohjonen: Duello kahdelle sellolle, kantaesitys sellolle, kantaesitys
Lindberg: Stroke soolosellolle
Mjaskovski: Sonaatti nro 1 sellolle ja pianolle

Perjantai 19.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 4 / Kaija Saariaho 60 vuotta

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Dawn Upshaw, sopraano
Tapiolan kamarikuoro, valm. Hannu Norjanen

Boccherini - Berio: Ritirata notturna di Madrid
Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille
Saariaho: La Passion de Simone, konserttiesitys

Keskiviikko 24.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 3 / 2012

Leonidas Kavakos, kapellimestari ja viulusolisti

Mozart: Viulukonsertto nro 3 KV 216
Haydn: Sinfonia nro 83
Schubert: Sinfonia nro 9

Torstai 25.10.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 3

Leonidas Kavakos, kapellimestari ja viulusolisti

Mozart: Viulukonsertto nro 3 KV 216
Haydn: Sinfonia nro 83
Schubert: Sinfonia nro 9

Perjantai 2.11.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 5

Hannu Lintu, kapellimestari

Benjamin Schmid, viulu

Sibelius: Sinfonia nro 4
Ligeti: Viulukonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 7.11.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 4 / 2012

Krzysztof Urbański, kapellimestari

Lisa Milne, sopraano

Messiaen: Poèmes pour Mi
Šostakovitš: Sinfonia nro 12

Torstai 8.11.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 4

Krzysztof Urbański, kapellimestari

Lisa Milne, sopraano

Messiaen: Poèmes pour Mi
Šostakovitš: Sinfonia nro 12

Lauantai 10.11.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Maailmanlopun sushibaari – Ismo Alanko ja RSO

Susanna Mälkki, kapellimestari

Ismo Alanko, laulu

Perjantai 16.11.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 6

Andrew Manze, kapellimestari

Sunwook Kim, piano

Lutoslawski: Musique funèbre
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle

Sunnuntai 18.11.2012 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Jenni Sinkkonen, viulu
Eeva Salminen, viulu
Olli Kilpiö, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Jouko Laivuori, piano

Kaipainen: Trois morceaux de l’aube op.15
Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8

Tiistai 20.11.2012 klo 19.00 Savonlinna-sali Kotimaan kiertue / Savonlinna

Hannu Lintu, kapellimestari

Helena Juntunen, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 21.11.2012 klo 19.00 Warkaus-Sali Kotimaan kiertue / Varkaus

Hannu Lintu, kapellimestari

Helena Juntunen, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Sinfonia nro 3

Torstai 22.11.2012 klo 19.00 Carelia-Sali Kotimaan kiertue / Joensuu

Hannu Lintu, kapellimestari

Helena Juntunen, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Sinfonia nro 3

Lauantai 24.11.2012 klo 19.00 Lieksan kirkko Kotimaan kiertue / Lieksa

Hannu Lintu, kapellimestari

Helena Juntunen, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 4
Salonen: Five images after Sappho
Sibelius: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 5.12.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 5 / 2012

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Pekka Kuusisto, viulu

Klami: Suomenlinna
Fagerlund: Viulukonsertto
Klami: Kalevala-sarja

Torstai 6.12.2012 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Pekka Kuusisto, viulu

Fagerlund: Viulukonsertto
Klami: Kalevala-sarja
Sibelius: Finlandia

Torstai 13.12.2012 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Piilometsän soitinsatu

Sakari Oramo, kapellimestari

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Bartók: Konsertto orkesterille

Perjantai 14.12.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 7/ Bartók-festivaali András Schiff

Sakari Oramo, kapellimestari

András Schiff, piano

Bach: Klaveerikonsertto d-molli
Bartók: Konsertto orkesterille
Bartók: Pianokonsertto nro 2

Sunnuntai 16.12.2012 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Pasi Eerikäinen, viulu
Siljamari Heikinheimo, viulu
Olga Reskalenko, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Emil Holmström, piano

Bartók: Sonaatti viululle ja pianolle nro 2
Bartók: Jousikvartetto nro 2

Keskiviikko 19.12.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 6 2012 / Bartók-festivaali András Schiff

Sakari Oramo, kapellimestari

András Schiff, piano

Bartók: Pianokonsertto nro 1
Bartók: Tanssisarja
Bartók: Pianokonsertto nro 3

Torstai 20.12.2012 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 5 / Bartók-festivaali András Schiff

Sakari Oramo, kapellimestari

András Schiff, piano

Bartók: Pianokonsertto nro 1
Bartók: Tanssisarja
Bartók: Pianokonsertto nro 3

Perjantai 11.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 8 / PAAVO HEININEN 75 vuotta

Anna-Maria Helsing, kapellimestari

Kaisa Ranta, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Mati Turi, tenori
Rolf Broman, bassobaritoni
Tapiolan kamarikuoro

Heininen: Kaukametsä, kantaesitys (Ylen tilaus)
Honegger: Sinfonia nro 2
Heininen: Musta kehtolaulu, kantaesitys (Ylen tilaus)

Keskiviikko 16.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 7 / 2013

Laura Vikman, konserttimestari
Hannu Vasara, konserttimestari
Jukka Rautasalo, soolosellisti

Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, sellolle ja jousille nro 11
Heinichen: Konsertto F-duuri
Händel: Concerto grosso nro 6
Schmelzer: Balletto a 4 ”Fechtschule”
Bach: Orkesterisarja nro 3

Torstai 17.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 6

Laura Vikman, konserttimestari
Hannu Vasara, konserttimestari
Jukka Rautasalo, soolosellisti

Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, sellolle ja jousille nro 11
Heinichen: Konsertto F-duuri
Händel: Concerto grosso nro 6
Schmelzer: Balletto a 4 ”Fechtschule”
Bach: Orkesterisarja nro 3

Sunnuntai 20.1.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Siljamari Heikinheimo, viulu
Pauliina Valtasaari, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Jouko Laivuori, piano

Debussy, sov. McTier: Petite suite
Virtaperko: Kuulas
Dvořák: Kvintetto G-duuri, op. 77

Perjantai 25.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 9 / Witold Lutoslawski 100 vuotta

Hannu Lintu, kapellimestari

Peter Jablonski, piano
Emma Vähälä, viulu
Christoffer Sundqvist, klarinetti

Lindberg: Away
Lutoslawski: Pianokonsertto
Lutoslawski: Chain 2
Salonen: Nyx (Ylen tilaus, ensi kertaa Suomessa

Keskiviikko 30.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 8 / 2013

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Alisa Weilerstein, sello

Ligeti: San Francisco Polyphony
Salonen: L.A. Variations
Dvořák: Sellokonsertto

Torstai 31.1.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 7 / 2013

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Alisa Weilerstein, sello

Ligeti: San Francisco Polyphony
Salonen: L.A. Variations
Dvořák: Sellokonsertto

Perjantai 8.2.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 10 / Musica Nova Helsinki

Lothar Zagrosek, kapellimestari

Experimentalstudio SWR
Rico Gubler, tubax
Peter Veale, oboe
Seth Josel, kitara
Jouko Laivuori, kosketinsoittimet
Ilari Angervo, alttoviulu
Michael Acker,
Reinhold Braig,
Alan Fabian, elektroniikka

Sanchez-Verdu: alqibla
Czernowin: Maim

Keskiviikko 13.2.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 9 / 2013

Marc Minkowski, kapellimestari

Mozart: Sinfonia nro 25
Rott: Sinfonia E-duuri

Sunnuntai 17.2.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Laura Vikman, viulu
Pauliina Valtasaari, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Jouko Laivuori, piano

Haydn: Jousikvartetto op. 1 No. 6 C-duuri
Peter Lieberson: Pianokvintetto
Šostakovitš: Pianokvintetto op. 57 g-molli

Keskiviikko 27.2.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 10 / 2013

Andrew Manze, kapellimestari

Mozart: Sinfoniat nro 39, 40 ja 41

Torstai 28.2.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 8 / 2013

Andrew Manze, kapellimestari

Mozart: Sinfoniat nro 39, 40 ja 41

Perjantai 8.3.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 11

Sakari Oramo, kapellimestari

Nancy Zhou, viulu

C.P.E. Bach: Sinfonia C-duuri WQ 182.3
Paganini: Viulukonsertto nro 2 ”La Campanella”
Nielsen: Sinfonia nro 2 ”Neljä temperamenttia”

Torstai 14.3.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 9 / 2013

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari

Jenny Carlstedt, mezzosopraano
Jukka Harju, käyrätorvi

Beethoven: Egmont-alkusoitto
Sallinen: Viisi naismuotokuvaa op. 100, kantaesitys (Ylen tilaus)
Brahms: Sinfonia nro 1

Sunnuntai 17.3.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Taija Angervo, viulu
Maaria Leino, viulu
Siljamari Heikinheimo, viulu
Reeta Maalismaa, viulu
Ilari Angervo, alttoviulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Mikko Ivars, sello

Šostakovitš: Two Pieces for String Octet, op. 11
Mendelssohn: Oktetto op. 20 Es-duuri

Torstai 21.3.2013 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Piilometsän soitinsatu

Manfred Honeck, kapellimestari

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Tšaikovski: Sinfonia nro 5

Perjantai 22.3.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 12

Manfred Honeck, kapellimestari

Schnittke: (K)ein Sommernachtstraum
Haydn: Sinfonia nro 93
Tšaikovski: Sinfonia nro 5

Keskiviikko 27.3.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 12 / 2013

Francois-Xavier Roth, kapellimestari

Patricia Kopatchinskaja, viulu

Mantovani: Time stretch (on Gesualdo)
Eötvös: Viulukonsertto “Seven”
R. Strauss: Ein Heldenleben

Perjantai 5.4.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 13

Sir Roger Norrington, kapellimestari

Alexander Rudin, sello

Schumann: Genoveva, alkusoitto
Schumann: Sellokonsertto
Schumann: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 10.4.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 13 2013 / Nuorten solistien konsertti

Atso Almila, kapellimestari

Aleksi Mäkimattila,
Jonathan Nikkinen,
Lauri Vasala ja
Hannes Kaukoranta, käyrätorvikvartetti
Essi Höglund, viulu
Ukko Pietilä, oboe
Iikka Järvi, kontrabasso
Emma-Johanna Koponen, piano
Rebecca Roozeman, viulu
Aapo Järvinen, huilu
Sisu Sieppala, viulu
Jan-Paul Roozeman, piano

Koetsier: Konsertto neljälle käyrätorvelle ja orkesterille
Sarasate: Zigeunerweisen
Lebrun: Oboekonsertto nro 1, 1. osa
Koussevitzky: Kontrabassokonsertto op. 3, osat 1. ja 2
Mozart: Pianokonsertto nro 23, KV 488, 3. osa
Mozart: Viulukonsertto nro 3, KV 216, 1. osa
Bartók: Suite paysanne Hongroise
Beriot: Scene de Ballet
Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2, 1. osa

Lauantai 13.4.2013 klo (All day) Musiikkitalo, Konserttisali Musiikkitalon lastenviikko / Mio, poikani Mio

József Hárs, kapellimestari

Astrid Lindgren, teksti
Timo Hietala, musiikki
Susanna Haavisto, kertoja
Annina Enckell, dramatisointi

Mio, poikani Mio

Perjantai 19.4.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 14

Vladimir Fedosejev, kapellimestari

J. C. Bach: Sinfonia B-duuri op. 18 nro 2
Weber: Sinfonia nro 1 op. 19
Šostakovitš: Sinfonia nro 10

Keskiviikko 24.4.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 14 2013 / Kirkko soikoon

Arvo Volmer, kapellimestari

Dominante, valm. Seppo Murto
Murtosointu, valm. Seppo Murto
Mariinsky-teatterin mieskuoro, valm. Andrei Petrenko

Heiniö: Sonata da chiesa
Linjama: Vanitas, kantaesitys (Ylen tilaus)
Wagner: Liebesmahl der Apostel

Torstai 25.4.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 10 2013 / Kirkko soikoon

Arvo Vollmer, kapellimestari

Dominante, valm. Seppo Murto
Murtosointu, valm. Seppo Murto
Mariinsky-teatterin mieskuoro, valm. Andrei Petrenko

Heiniö: Sonata da chiesa
Linjama: Vanitas
Wagner: Liebesmahl der Apostel

Osta lippu
Sunnuntai 28.4.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Tomas Gricius, trumpetti
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Jukka Harju, käyrätorvi
Line Johannesen, pasuuna
Anders Hauge, tuuba
Sonja Fräki, piano
Kristina Tekoriute Griciene, piano
Antti Suoranta, patarummut

Berge: Horn-Lokk, käyrätorvelle ja pianolle
Wallin: Elegia trumpetille ja pianolle
Christophersen: 3 bagatellia vaskitriolle
Madsen: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle op. 24
Sommerfeldt: Divertimento soolotrumpetille op. 21
Plagge: Concerto Grosso nro 2 op. 87 kahdelle pianolle, vaskikvintetille ja patarummuille

Perjantai 3.5.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 15

Hannu Lintu, kapellimestari

Virpi Räisänen, mezzosopraano
Mirjam Schulman ja Annika Fuhrmann, sopraano
Jutta Seppinen ja Pasi Hyökki, altto
Simo Mäkinen ja Paavo Hyökki, tenori
Taavi Oramo ja Sampo Haapaniemi, basso

Gabrieli: Canzone
Berio: Sinfonia
Berio: Folk Songs
Respighi: Rooman pinjoja

Keskiviikko 8.5.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 15 2013 / Etelä-Euroopan kiertueen lähtökonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari

Nikolai Luganski, piano

Sibelius: Pohjolan tytär
Tšaikovski: Pianokonsertto nro 1
Sibelius: Sinfonia nro 2

Lauantai 11.5.2013 klo (All day) Espanja, Italia Etelä-Euroopan kiertue

Hannu Lintu, kapellimestari

Nikolai Luganski, piano

Sibelius: Pohjolan tytär
Tsaikovski: Pianokonsertto nro 1
Sibelius: Sinfonia nro 2

Tiistai 28.5.2013 klo (All day) Musiikkitalo, Konserttisali Piilometsän soitinsatu

Dalia Stasevska, kapellimestari

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Tšaikovski: Sinfonia nro 5

Perjantai 31.5.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Joutilas luokka (The Idle Class, USA 1921) Chaplinin Poika (The Kid, USA 1921)

Frank Strobel, kapellimestari

Charlie Chaplin, ohjaus
Charlie Chaplin, musiikki