Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Lauantai 17.8.2013 klo 19.00 Turun konserttitalo Vierailukonsertti: Turun musiikkijuhlat

Hannu Lintu, kapellimestari

Natalie Dessay, sopraano
Virpi Räisänen, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Fauré: Masques et bergamasques suite op. 112, Ouverture
Fauré: Lauluja: Après un rêve / Clair de lune / Mandoline
Debussy: Feux d'artifice
Debussy: La damoiselle élue
Ravel: Daphnis et Chloé

Perjantai 30.8.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot

Kent Nagano, kapellimestari

Viktoria Mullova, viulu

Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1
Stravinsky: Kevätuhri

Keskiviikko 4.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Ylikapellimestarin avajaiskonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari

Christoffer Sundqvist, klarinetti
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Tüür: Klarinettikonsertto Peregrinus Ecstaticus,
kantaesitys (Ylen tilaus)
Ravel: Daphnis et Chloé

Torstai 5.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 1 / Ylikapellimestarin avajaiskonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari

Christoffer Sundqvist, klarinetti
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Tüür: Klarinettikonsertto Peregrinus Ecstaticus, kantaesitys (Ylen tilaus)
Ravel: Daphnis et Chloé

Perjantai 13.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari

Soile Isokoski, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Sergei Semiškur, tenori
Matti Salminen, basso
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Verdi: Requiem

Lauantai 14.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Verdin Requiem

Hannu Lintu, kapellimestari

Soile Isokoski, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Sergei Semiškur, tenori
Matti Salminen, basso
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

I Requiem aeternam – Kyrie eleison
II Dies irae
III Offertorio
IV Sanctus
V Agnus Dei
VI Lux aeterna
VII Libera me

Keskiviikko 18.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 2

Thomas Zehetmair, kapellimestari

Mendelssohn: Die schöne Melusine, alkusoitto
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen”
Mendelssohn: Sinfonia nro 3 "Skottilainen”

Sunnuntai 22.9.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Kati Salovaara, kontrabasso
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Elina Mustonen, cembalo
Marjukka Tepponen, sopraano
Satu Elijärvi, piano

Eccles: Sonaatti kontrabassolle ja cembalolle
Bottesini: Gran duo nro 1 kahdelle kontrabassolle
J. S. Bach: Gambasonaatti D-duuri, sovitus kontrabassolle ja cembalolle
Bottesini: Kaksi aariaa sopraanolle, kontrabassolle ja pianolle

Perjantai 27.9.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 2

Tugan Sohijev, kapellimestari

Sergei Hatšatrjan, viulu
Jouko Laivuori, piano
Reeta Maalismaa, viulu
Tuomas Lehto, sello

Firsova: Beyond the Seven Seals (ensi kertaa Suomessa)
Sibelius: Viulukonsertto
Prokofjev: Sinfonia nro 5
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Arenski: Pianotrio nro 1

Keskiviikko 2.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 3

Hannu Lintu, kapellimestari

Alina Ibragimova, viulu

Lindberg: Chorale
Berg: Viulukonsertto
Beethoven: Sinfonia nro 4

Torstai 3.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 2

Hannu Lintu, kapellimestari

Alina Ibragimova, viulu

Lindberg: Chorale
Berg: Viulukonsertto
Beethoven: Sinfonia nro 4

Perjantai 11.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 3 / Tukkijoella (Suomi 1928)

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari

Axel Slangus ja Wilho Ilmari, ohjaus

Kimmo Hakola, musiikki, kantaesitys (Ylen tilaus)

Keskiviikko 16.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali PianoEspoo - RSO 16.10.

Peter Oundjian, kapellimestari

Khatia Buniatishvili, piano

Chopin: Pianokonsertto nro 2
Adams: Harmonielehre

Sunnuntai 20.10.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Siljamari Heikinheimo, viulu
Tuomas Lehto, sello
Roope Gröndahl, piano

Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle
Brahms: Pianotrio nro 1 H-duuri op. 8

Torstai 24.10.2013 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Sammakkolammen soitinsatu

Sakari Oramo, kapellimestari

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Hanna-Leena Tammiruusu

Elgar: Enigma-muunnelmat

Perjantai 25.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 4

Sakari Oramo, kapellimestari

Ismo Eskelinen, kitara
Ismo Eskelinen & Hannu Vasara ja Maria Puusaari, viulu, Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu, ja Jukka Rautasalo, sello

C.Ph.E. Bach: Sinfonia jousille ja continuolle h-molli
Fagerlund: Kitarakonsertto Transit, kantaesitys (Ylen tilaus)
Elgar: Enigma-muunnelmat
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Boccherini: Fandango-kvintetto

Keskiviikko 30.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 5

Fabio Biondi, kapellimestari

Laura Vikman, viulu
Jorma Valjakka, oboe

Telemann: "La changeante", sarja
J.S. Bach: Konsertto viululle ja oboelle
Corelli: Konsertto nro 4
J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle
Telemann: "Burlesque de Quixotte" TWV55

Torstai 31.10.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 3

Fabio Biondi, kapellimestari

Laura Vikman, viulu
Jorma Valjakka, oboe

Telemann: "La changeante", alkusoitto
J. S. Bach: Konsertto viululle ja oboelle
Corelli: Konsertto nro 4
J. S. Bach: Konsertto kahdelle viululle
Telemann: "Burlesque de Quixotte" TWV55

Keskiviikko 6.11.2013 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Sammakkolammen soitinsatu

Vasili Petrenko, kapellimestari

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Hanna-Leena Tammiruusu

Holst: Planeetat

Perjantai 8.11.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 5

Vasily Petrenko, kapellimestari

Juliana Avdejeva, piano
Philomela-kuoro, valm. Marjukka Riihimäki

Brahms: Pianokonsertto nro 1
Holst: Planeetat

Keskiviikko 13.11.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 6

Hannu Lintu, kapellimestari

Markus Groh, piano

Melartin: Traumgesicht
Hindemith: Pianokonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 1

Torstai 14.11.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Markus Groh, piano

Melartin: Traumgesicht
Hindemith: Pianokonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 1

Sunnuntai 17.11.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Solistiseitsikko Imperial
Jouko Harjanne, kornetti
Jorma Rautakoski, kornetti
Miikka Saarinen, kornetti
Tommi Hyytinen, alttotorvi
Sami Ruusuvuori, tenoritorvi
Matts Remell, baritonitorvi
Harri Lidsle, tuuba
Lassi Ikäheimo, juontaja

Madetoja: Intermezzo
Järnefelt: Aamulla varhain
Sibelius: Allegro torviseptetille
Kuula: Soitto
Linnala: Prélude
Linkola: Kolme bagatellia torviseitsikolle
Sibelius: Jääkärimarssi
O. Merikanto: Työväen marssi
Trad.: Elämää juoksuhaudoissa
Trad.: Venäläinen surumarssi (Vallakumouslaulu)
Kuula: Nuijamiesten marssi
Geyter: L'Internationale
Trad.: Narvan marssi (Kaarle XII:n marssi Narvassa)
Tshernetski: Elomme päivät
Axel von Kothen: Rukous
Trad.: Siirtolaismarssi
Konno: Jää hyvästi isänmaa (Taistojen tiellä)
Anon.: Suomalaisen ratsuväen marssi 30-vuotisessa sodassa

Perjantai 22.11.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 6

Stéphane Denève, kapellimestari

Simone Lamsma, viulu

Britten: Passacaglia (oopperasta Peter Grimes)
Britten: Viulukonsertto
Roussel: Sinfonia nro 3
Ravel: Bolero

Perjantai 6.12.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari

Kari Kriikku, klarinetti

Magnus Lindberg: Klarinettikonsertto
Jean Sibelius: Aallottaret
Leevi Madetoja: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 11.12.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 7

Anna-Maria Helsing, kapellimestari

Johanna Rusanen, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano

Webern: Passacaglia
Mahler: Kindertotenlieder
Berg: Sieben frühe Lieder
Hartmann: Sinfonia nro 6

Torstai 12.12.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 5

Anna-Maria Helsing, kapellimestari

Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano

Webern: Passacaglia
Mahler: Kindertotenlieder
Berg: Sieben frühe Lieder
Hartmann: Sinfonia nro 6

Sunnuntai 15.12.2013 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Laura Vikman ja Hannu Vasara, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, cembalo
Atsuko Sakuragi ja Miikka Saarinen, barokkitrumpetti
Solmund Nystabak, teorbi

Fantini: Prima sonata a due Trombe detta del Corsi
Stradella:Avanti il Barcheggio
Torelli: Concerto Primo in stile francese
Anonymous (Torelli school): Sinfonia a 2 trombe
Marini: Sonata sopra "la Monica"
Playford : Paul's Steeple
Frömel: Sonata Suavis
H. I. F Biber: Sonata VII/ Sonatae tam aris quam aulis servientes
Telemann: Sonaatti "Corellisante" nro 3 b-molli
Telemann: Konsertto D-duuri kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle

Perjantai 20.12.2013 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari

Daniil Trifonov, piano

Rahmaninov: Pianokonsertto nro 3
Auerbach: Ikaros
Skrjabin: Le Poème de l'extase
MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Stravinsky: Kolme tanssia Tulilinnusta

Perjantai 10.1.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari

Alice Sara Ott, piano

Magnus Lindberg, piano

Lindberg: Era (ensi kertaa Suomessa)
Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1
Sibelius: Sinfoniat nro 6 ja 7
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Lindberg: Jubilees

Keskiviikko 15.1.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari

Angela Hewitt, piano
Valérie Hartmann-Claverie, Ondes Martenot

Mozart: Pianokonsertto nro 23
Messiaen: Turangalîla

Keskiviikko 22.1.2014 klo (All day) Keski-Euroopan kiertue

Hannu Lintu, kapellimestari

Alice Sara Ott, piano

Beethoven: Leonore-alkusoitto
Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1
Liszt: Pianokonsertto nro 2
Sibelius: Sinfoniat nro 6 ja 7

Torstai 30.1.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 6

Prokofjev: Sonaatit nro 4, 2, 9 ja 6

Olli Mustonen, piano

Perjantai 7.2.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 9

Pablo Heras-Casado, kapellimestari

Mojca Erdmann, sopraano

J. S. Bach: Jauchzet Gott in allen Landen
Mahler: Sinfonia nro 4

Keskiviikko 12.2.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 9

Mario Venzago, kapellimestari

Paul Lewis, piano

Honegger: Symphonie liturgique
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 25
Ravel: La Valse

Torstai 13.2.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 7

Mario Venzago, kapellimestari

Paul Lewis, piano

Honegger: Symphonie liturgique
Mozart: Pianokonsertto nro 25
Ravel: La Valse

Sunnuntai 16.2.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Jari Valo, viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Emil Holmström, piano

Nordgren: Ritornello viululle ja pianolle op. 13
Nordgren: Kwaidan-balladeja
Nordgren: Sonaatti sooloviululle op. 104
Nordgren: Jousikvartetto nro 4 op. 60

Keskiviikko 26.2.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 10

Sakari Oramo, kapellimestari

Marko Ylönen, sello

Nordgren: Sinfonia nro 8
Nordgren: Sellokonsertto nro 2
Shostakovitsh: Sinfonia nro 9

Perjantai 7.3.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 10

Okko Kamu, kapellimestari

Eero Heinonen, piano
Petri Aarnio, viulu
Joel Laakso, sello

Länsiö: Sinfonia, kantaesitys (Ylen tilaus)
Beethoven: Coriolanus, alkusoitto
Beethoven: Kolmoiskonsertto C-duuri

Keskiviikko 12.3.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 11

Hannu Lintu, kapellimestari

Helena Juntunen, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Tuomas Katajala, tenori
Neal Davies, bassobaritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

A. Merikanto: Genesis
Beethoven: Sinfonia nro 9

Torstai 13.3.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Helena Juntunen, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Tuomas Katajala, tenori
Neal Davies, bassobaritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Merikanto: Genesis
Beethoven: Sinfonia nro 9

Sunnuntai 16.3.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Otto Virtanen, fagotti
Laura Hynninen, harppu
Kazutaka Morita ja Bence Major, marimba
Aleksi Haapaniemi, lyömäsoittimet
Jani Niinimäki, lyömäsoittimet ja vibrafoni
Jukka Rautasalo, viola da gamba
Jouko Laivuori, cembalo

Lintinen: Kimppu
Ferchen: Auburn
Ortiz: Recercadas
Piazzolla (sov. Kari Vehmanen): Histoire du Tango

Osta lippu
Perjantai 21.3.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 11

Oliver Knussen, kapellimestari

Leila Josefowicz, viulu
Kirill Gerstein, piano

Henze: Barcarola
Berg: Kamarikonsertto

Keskiviikko 26.3.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 12

Joshua Weilerstein, kapellimestari
Tomas Gricius, trumpetti

Adams: Lollapallooza
Zimmermann: Nobody knows the trouble I see
Prokofjev: Romeo ja Julia, sarja

Perjantai 4.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 12 / Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Jari Valo, konserttimestari
Hannu Perttilä, oboe
Francisco Almazán, oboe
Reijo Koskinen, klarinetti
Kullervo Kojo, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Pekka Katajamäki, fagotti
Jószef Hàrs, käyrätorvi
Peter Jánosi, käyrätorvi

Beethoven: Rondino
J. C. Bach: Sinfonia
Händel: Concerto grosso A-duuri
Beethoven: Oktetto

Osta lippu
Perjantai 4.4.2014 klo 21.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Reeta Maalismaa, viulu
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Kullervo Kojo, klarinetti
Reijo Koskinen, klarinetti
Jussi Särkkä, fagotti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Tomas Gricius, trumpetti
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Jorma Rautakoski, trumpetti
Jukka Harju, käyrätorvi
Satu Huuskonen, käyrätorvi
Darren Acosta, pasuuna
Sakari Kekola, pasuuna
Anders Hauge, tuuba
Kazutaka Morita, lyömäsoittimet
Bence Major, lyömäsoittimet
Jouko Laivuori, piano

Salonen: Nachtlieder
Stravinski: Oktetto
Whittall: Points of attraction
Ferchen: The Bridge, kantaesitys (Ylen tilaus)

Osta lippu
Lauantai 5.4.2014 klo 13.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Hannu Vasara, viulu
Laura Vikman, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Ritva Kaukola, alttoviulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Jukka Rautasalo, sello
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Miikka Saarinen, trumpetti
Jouko Laivuori, cembalo

Muffat: Armonico tributo Sonata 2 g-molli
Händel: Sarja D-duuri trumpetille
Geminiani: Sonaatti sellolle ja continuolle C-duuri
Lully: Trios de la Chambre du Roi LWV 35
Rosenmüller: Sonata 7 a4
Biber: Battalia

Osta lippu
Lauantai 5.4.2014 klo 16.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Taija Angervo, viulu
Ilari Angervo, viulu
Petri Aarnio, viulu
Emma Vähälä, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Olli Kilpiö, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Risto Poutanen, sello
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi

Hindemith: Oktetto
Brahms: Sekstetto G-duuri

Osta lippu
Lauantai 5.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Kaisa Kallinen, viulu
Siljamari Heikinheimo, viulu
Reeta Maalismaa, viulu
Mirka Malmi, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Miika Uuksulainen, sello
Timo Alanen, sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Eeva Heikkilä, huilu
Hannu Perttilä, klarinetti
Reijo Koskinen, klarinetti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Jorma Rautakoski, trumpetti
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Satu Huuskonen, käyrätorvi
József Hárs, käyrätorvi
Teppo Alestalo, pasuuna
Anders Hauge, tuuba
Roope Gröndahl, piano

Martinů: Duo nro 1
Turner: Ricochet
Martinů: Nonetto
Dohnányi: Pianokvintetto op. 26

Osta lippu
Sunnuntai 6.4.2014 klo 13.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Laura Vikman, viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Helmi Horttana, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Ritva Kaukola, alttoviulu
Miika Uuksulainen, sello
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Sanna Niemikunnas, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Marja Kopakkala, klarinetti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano

Veress: Sonaatti
Ligeti: 6 bagatellia
Bartók: Kontrasteja
Korngold: Sekstetto

Osta lippu
Sunnuntai 6.4.2014 klo 16.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Petri Aarnio, viulu
Taija Angervo, viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Ilari Angervo, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Mikko Ivars, sello
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Sanna Niemikunnas, oboe
Marja Kopakkala, klarinetti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Tommi Hyytinen, käyrätorvi

Saariaho: Cloud
Milhaud: La cheminée du roi René
Prokofjev: Jousikvartetto nro 2

Osta lippu
Sunnuntai 6.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkiviikonloppu "Vierailla mailla"

Jukka Pohjola, viulu
Maria Puusaari, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Risto Poutanen, sello
Kati Salovaara, kontrabasso
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Jussi Särkkä, fagotti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Tomas Gricius, kornetti
Peter Jánosi, käyrätorvi
Line Johannesen, pasuuna
Kazutaka Morita, patarummut

Stravinsky: Sotilaan tarina
Beethoven: Septetto

Osta lippu
Keskiviikko 9.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 13

Hannu Lintu, kapellimestari
Marisol Montalvo, sopraano
Joonas Ahonen, piano

Nono: Como una ola de fuerza y luz
Mahler: Sinfonia nro 1

Lauantai 12.4.2014 klo (All day) Musiikkitalo, Konserttisali Koko perheen konsertti / Ritmo Animale

Hannu Lintu, kapellimestari
Kruununhaan yläasteen musiikkiluokkien kuoro,
valm. Timo Pihkanen

Mauri Sumén, musiikki

Osta lippu
Keskiviikko 23.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 14 / Focus STRAVINSKY

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Johannes Piirto, piano
Tapiolan Kamarikuoro, valm. Hannu Norjanen

J. S. Bach-Webern: Ricercar
Stravinsky: Konsertto D-duuri jousiorkesterille
Stravinsky: Konsertto pianolle ja puhaltimille
J. S. Bach-Berio: Contrapunctus XIX
Stravinsky: Psalmisinfonia

Osta lippu
Torstai 24.4.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 9 / Fokus Stravinsky

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Johannes Piirto, piano
Tapiolan Kamarikuoro, valm. Hannu Norjanen

J. S. Bach-Webern: Ricercar
Stravinsky: Konsertto D-duuri jousiorkesterille
Stravinsky: Konsertto pianolle ja puhaltimille
J. S. Bach-Berio: Contrapunctus XIX
Stravinsky: Psalmisinfonia

Sunnuntai 27.4.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Maria Puusaari, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Sonja Fräki, piano

Bonis: Soir-Matin pianotriolle op. 76
Räihälä: Les Oréades, kantaesitys
Ravel: Pianotrio

Osta lippu
Perjantai 2.5.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 13

Jakub Hrůša, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Kabeláč: Mystery of Time
Martinů: Sellokonsertto nro 1
Janáček: Sinfonietta

Keskiviikko 7.5.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 15

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Juliane Banse, sopraano

Dutilleux: Mystère de l’instant
R. Strauss: Vier letzte Lieder
Brahms: Sinfonia nro 4

Loppuunmyyty
Perjantai 16.5.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 14

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Vilde Frang, viulu

Nuorvala: Septimalia, kantaesitys (Ylen tilaus)
Korngold: Viulukonsertto
Tšaikovski: Sinfonia nro 4

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Jukka Harju, käyrätorvi
Reeta Maalismaa, viulu
Jouko Laivuori, piano
Kujala: Lairë, kantaesitys

Sunnuntai 18.5.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 18.5.

Mirka Malmi, viulu
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Säde Erkkilä, piano
Jouko Harjanne, trumpetti

Niinimäki: Four Short Stories, trumpetille ja nauhalle
Harbison: Twilight Music
Berkeley: Trio for Violin, Horn and Piano, Op. 44

Osta lippu
Keskiviikko 21.5.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 16

Hannu Lintu, kapellimestari
Christianne Stotijn, mezzosopraano
Simon O’Neill, tenori

Birtwistle: Earth Dances
Mahler: Das Lied von der Erde

Osta lippu
Torstai 22.5.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 10

Hannu Lintu, kapellimestari
Christianne Stotijn, mezzosopraano
Simon O’Neill, tenori

Birtwistle: Earth Dances
Mahler: Das Lied von der Erde

Osta lippu