Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Keskiviikko 13.8.2014 klo 18.00 Musiikkitalo Vierailukonsertti: Kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun finaali

Hannu Lintu, kapellimestari

Osta lippu
Tiistai 19.8.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Vierailukonsertti / Helsingin juhlaviikot

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari
Dominante & Murtosointu, valm. Seppo Murto
Mariinski-teatterin akatemian solistit:
Suzanna – Natalia Pavlova, sopraano
Renée – Natalia Jakimova, sopraano
Armand Fleury – Aleksander Šagun, tenori
Paul Mâche – Aleksander Trofimov, tenori
Foreigner 1 – Vladimir Babokin, tenori
Foreigner 2 – Oleg Losev, tenori
Zoologist – Dmitro Koljeuško, tenori
Orango – Ivan Novoselov, basso
Voice from the Crowd – Leo Elhardt, basso
The Entertainer – Denis Beganski, basso
Bass solo – Juri Jevtšuk, basso

Šostakovitš: Orango, ooppera, ensi kertaa Suomessa
Šostakovitš: Sinfonia nro 4

Osta lippu
Keskiviikko 20.8.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Vierailukonsertti / Helsingin juhlaviikot

Esa-Pekka Salonen kapellimestari
Mariinski-teatterin solistit
Dominante & Murtosointu, valm. Seppo Murto

Šostakovitš: Orango, ooppera, ensi kertaa Suomessa
Šostakovitš: Sinfonia nro 4

Osta lippu
Perjantai 22.8.2014 klo 19.30 Berwaldhallen Vierailukonsertti / Itämerifestivaali, Tukholma

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari
Mariinski-teatterin solistit
Mikaeli Kamarikuoro

Šostakovitš: Orango, ooppera, ensi kertaa Suomessa
Šostakovitš: Sinfonia nro 4

Torstai 28.8.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Vierailukonsertti / Helsingin juhlaviikot

Susanna Mälkki, kapellimestari
Karita Mattila, sopraano

Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10
Busoni: Tanzwalzer
Schönberg: Erwartung

Keskiviikko 3.9.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Nina Stemme, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 5
Whittall: The Architecture of Happiness, kantaesitys (Ylen tilaus)
R. Strauss: Loppukohtaus oopperasta Salome

Osta lippu
Torstai 4.9.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Torstaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Nina Stemme, sopraano

Sibelius: Sinfonia nro 5
Whittall: The Architecture of Happiness (Ylen tilaus)
R. Strauss: Loppukohtaus oopperasta Salome

Osta lippu
Sunnuntai 7.9.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Taikametsän vasket - Koko perheen musiikkiseikkailu

Siina Hirvonen, kertoja
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Tomas Gricius, trumpetti
Darren Acosta, pasuuna
Anders Hauge, tuuba

OSTA LIPPU
Perjantai 12.9.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Sandrine Piau, sopraano
Topi Lehtipuu, tenori
Nathan Berg, baritoni
Musiikkitalon Kuoro
, valm. Christopher Bell ja Tapani Länsiö

Haydn: Luominen

ENNEN KONSERTTIA klo 18, Konserttisali:
Luomiskertomus
Vanhan testamentin eksegetiikan professori Martti Nissinen

Loppuunmyyty
Keskiviikko 17.9.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Keskiviikkosarja 2

Joshua Weilerstein, kapellimestari
Jonathan Biss, piano

Sibelius: Kevätlaulu
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Grieg: Peer Gynt, sarja nro 1
R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche

Lauantai 20.9.2014 klo 19.00 SalaRadio, Bukarest Vierailukonsertti / RadiRo-festivaali, Bukarest

Joshua Weilerstein, kapellimestari
Jonathan Biss, piano

Sibelius: Kevätlaulu
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Grieg: Peer Gynt, sarja nro 1
R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche

Perjantai 26.9.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Perjantaisarja 2

Thomas Zehetmair, kapellimestari ja viulusolisti

Ligeti: Ramifications
Schumann: Viulukonsertto
Ives: The Unanswered Question
Schubert: Sinfonia nro 6

Osta lippu
Keskiviikko 1.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 3

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Beethoven: Sinfonia nro 2
Stravinsky: Tulilintu

Loppuunmyyty
Torstai 2.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Torstaisarja 2

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Beethoven: Sinfonia nro 2
Stravinsky: Tulilintu

Loppuunmyyy
Sunnuntai 5.10.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Hannu Vasara, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Camilla Vilkman, altto
Miika Uuksulainen, sello
Otto Virtanen, fagotti
Jaakko Luoma, fagotti
Tuukka Vihtkari, fagotti

Purcell: In Nomine
Korpijaakko: Composition XXVIII
Bartók: Jousikvartetto nro 6

Perjantai 10.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 3

Hannu Lintu, kapellimestari
Vadim Gluzman, viulu

Schnittke: Viulukonsertto nro 4
Tšaikovski: Sinfonia nro 6 "Pateettinen"

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Prokofjev: Kvintetto oboelle, klarinetille, viululle, alttoviululle ja kontrabassolle
Francisco Almazán, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Paula Sundqvist, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Aapo Juutilainen, kontrabasso

Osta lippu
Keskiviikko 15.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Keskiviikkosarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Laura Hynninen, harppu

R. Strauss: Don Juan
Ginastera: Harppukonsertto
Sibelius: Lemminkäinen

Osta lippu
Torstai 16.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Torstaisarja 3

Hannu Lintu, kapellimestari
Laura Hynninen, harppu

R. Strauss: Don Juan
Ginastera: Harppukonserto
Sibelius: Lemminkäinen

Osta lippu
Perjantai 24.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Nenäpäivä-konsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Camilla Nylund, sopraano
Ismo Alanko
Jussi-Pekka Rantanen ja Ella Kanninen, juontajat

Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi baletista Gajane
Johann Strauss, nuorempi: Rosalinden csardas ”Klänge der Heimat” operetista Lepakko
Gustav Mahler: Blumine
Bedřich Smetana: Moldau sarjasta Isänmaani
Antonín Dvořák: Rusalkan laulu kuulle oopperasta Rusalka
Ismo Alanko (säv. ja san.) ja Timo Hietala (sov.): Maailmanlopun sushibaari
Ismo Alanko (säv. ja san.) ja Lotta Wennäkoski (sov.): Päivän uutinen
Andrew Lloyd Webber (säv.) ja Tim Rice (san.): I don't know how to love him
Johann Strauss, vanhempi: Radetzky-marssi

Osta lippu
Keskiviikko 29.10.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 5

Okko Kamu, kapellimestari
Jouko Harjanne, trumpetti

Haydn: Trumpettikonsertto
Bruckner: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Perjantai 7.11.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttitalo Perjantaisarja 4

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Anu Komsi, sopraano

R. Strauss: Seitsemän hunnun tanssi oopperasta Salome
Glière: Konsertto koloratuurisopraanolle ja orkesterille op. 82
Tiensuu: Voice Verser, Ylen tilaus
R. Strauss: Ruusuritari-sarja
Ennakkotiedoista poiketen Bergin Der Wein-teoksen sijaan kuullaan Glièren konsertto koloratuurisopraanolle ja orkesterille.

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Kazutaka Morita, marimba
Xavi Castello Arandiga, lyömäsoittimet
Jani Niinimäki, lyömäsoittimet
Naoki Yasuda, lyömäsoittimet
Miki: Marimba Spiritual

Loppuunmyyty
Keskiviikko 12.11.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 6

Douglas Boyd, kapellimestari
Pieter Wispelwey, sello

Mozart: Balettimusiikkia oopperasta Idomeneo
Haydn: Sellokonsertto nro 1
Haydn: L'isola disabitata, alkusoitto
Haydn: Sinfonia nro 96 "Ihme"

Ennakkotiedoista poiketen, Haydnin sinfonia nro 94 sijaan kuullaan sinfonia nro 96.

Osta lippu
Sunnuntai 16.11.2014 klo 15.00 Musiikkitalo Kamarimusiikkikonsertti - käyrätorvilla ranskalaisittain

Jukka Harju, käyrätorvi
Joszef Hars, käyrätorvi
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Peter Janosi, käyrätorvi
Satu Huuskonen, käyrätorvi
Esa Tukia, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano

Poulenc: Elegia
Gounod: 6 pièces mélodiques originales
Defaye: Alpha
Messiaen: Appel interstellaire
Dukas: Villanelle
Dauprat: Sextuor op. 10

Perjantai 21.11.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 5

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Debussy: La Mer
Prokofjev: Pianokonsertto nro 3
Varèse: Amériques

Loppuunmyyty
Keskiviikko 26.11.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 7

Heinz Holliger, kapellimestari
Christian Gerhaher, baritoni
Key Ensemble, valm. Teemu Honkanen

Mozart: Maurerische Trauermusik
J. S. Bach: Kantaatti nro 82 "Ich habe genug"
Haydn: Sinfonia nro 44 “Suru”
Zelenka: Lamentationes pro die Mercurii Sancto
Holliger: Eisblumen
J. S. Bach: Kantaatti nro 56 “Ich will den Kreuzstab gerne tragen”

Ennakkotiedoista poiketen ohjelmasta jää pois Holligerin Ostinato funebre.

Osta lippu
Torstai 27.11.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Torstaisarja 4

Heinz Holliger, kapellimestari
Christian Gerhaher, baritoni
Key Ensemble, valm. Teemu Honkanen

Mozart: Maurerische Trauermusik
J. S. Bach: Kantaatti nro 82 "Ich habe genug"
Haydn: Sinfonia nro 44 “Suru”
Zelenka: Lamentationes pro die Mercurii Sancto
Holliger: Eisblumen
J. S. Bach: Kantaatti nro 56 "Ich will den Kreuzstab gerne tragen"

Ennakkotiedoista poiketen ohjelmasta jää pois Holligerin Ostinato funebre.

Osta lippu
Lauantai 6.12.2014 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Jukka Perko, saksofoni
Aki Rissanen, piano
Antti Lötjönen, kontrabasso
Teppo Mäkynen, rummut
Tapiolan Kamarikuoro, valm. Hannu Norjanen
Key Ensemble, valm. Teemu Honkanen

Sarmanto: Suomi, A Symphonic Jazz Poem for Orchestra
Sibelius: Pohjolan tytär
Salonen: Karawane, ensi kertaa Suomessa (Ylen tilaus)

Loppuunmyyty
Keskiviikko 10.12.2014 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 8

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Schubert: Sinfonia nro 8 ”Keskeneräinen”
Schubert: Sinfonia nro 9 ”Suuri C-duuri”

Osta lippu
Torstai 11.12.2014 klo 19.00 Musiikkitalo Torstaisarja 5

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Schubert: Sinfonia nro 8 ”Keskeneräinen”
Schubert: Sinfonia nro 9 ”Suuri C-duuri”

Osta lippu
Sunnuntai 14.12.2014 klo 15.00 Musiikkitalo Kamarimusiikkia Iso-Britanniasta

Pasi Eerikäinen, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Emil Holmström, piano

Britten: Suite for Violin and Piano Op. 6
Milone: Partita altolle ja sellolle
Walton: Pianokvartetto

Osta lippu
Tiistai 16.12.2014 klo 19.00 Rauma-sali Kotimaan kiertue / Rauma

Hannu Lintu, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Haapanen: Compulsion island, kantaesitys (Ylen tilaus)
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Sinfonia nro 6

Keskiviikko 17.12.2014 klo 19.00 Promenadisali Kotimaan kiertue / Pori

Hannu Lintu, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Haapanen: Compulsion island, (Ylen tilaus)
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Sinfonia nro 6

Osta lippu
Torstai 18.12.2014 klo 19.00 Ikaalinen-sali Kotimaan kiertue / Ikaalinen

Hannu Lintu, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Haapanen: Compulsion island (Ylen tilaus)
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Sinfonia nro 6

Osta lippu
Perjantai 19.12.2014 klo 19.00 Koskelan koulukeskuksen liikuntasali Kotimaan kiertue / Mänttä

Hannu Lintu, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Haapanen: Compulsion island, (Ylen tilaus)
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Sinfonia nro 6

Lauantai 10.1.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Elokuvakonsertti

Frank Strobel, kapellimestari

Chaplin: A Dog’s Life (Koiranelämää, USA 1918)
Chaplin: How to Make Movies (Kuinka tehdään elokuvia, USA 1918)
Chaplin: The Adventurer (Seikkailija / Kahlekarkuri, USA 1917)

Loppuunmyyty
Perjantai 16.1.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 6

Hannu Lintu, kapellimestari
Boris Berezovski, piano

Ravel: Pianokonsertto G-duuri
Mahler: Sinfonia nro 5

Loppuunmyyty
Keskiviikko 21.1.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 9

Susanna Mälkki, kapellimestari
Steven Isserlis, sello

Debussy: Gigues
Walton: Sellokonsertto
Saariaho: Circle Map, ensi kertaa Suomessa
Debussy: Rondes de Printemps

Loppuunmyyty
Torstai 22.1.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 6

Susanna Mälkki, kapellimestari
Steven Isserlis, sello

Debussy: Gigues
Walton: Sellokonsertto
Saariaho: Circle Map, ensi kertaa Suomessa
Debussy: Rondes de Printemps

Osta lippu
Sunnuntai 25.1.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Reijo Koskinen, klarinetti
Eeva Rysä, sello
Raija Kerppo, piano

Zemlinsky: Trio op. 3
Beethoven: Trio op. 38

Osta lippu
Perjantai 30.1.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 7

Sakari Oramo, kapellimestari
Patricia Kopatchinskaja, viulu

Ravel: Le tombeau de Couperin
Bartók: Viulukonsertto nro 2
Sibelius: Dryadi
R. Strauss: Tod und Verklärung

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Salzedo: Variations sur un thème dans le style ancient
Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle
Emmi Tikkala, huilu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Laura Hynninen, harppu

Loppuunmyyty
Keskiviikko 4.2.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 10 / ARMIDA ABBANDONATA

Paul Agnew, kapellimestari ja tenorisolisti
Katherine Watson, sopraano

Lully: Armide
Graun: Armida
Händel: Rinaldo
Haydn: Sinfonia nro 85 ”La Reine”
Haydn: Armida (Dramma eroico in tre atti)

Osta lippu
Torstai 5.2.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 7 / ARMIDA ABBANDONATA

Paul Agnew, johtaja ja tenorisolisti
Katherine Watson, sopraano

Lully: Armide
Graun: Armida
Händel: Rinaldo
Haydn: Sinfonia nro 85 ”La Reine”
Haydn: Armida (Dramma eroico in tre atti)

Osta lippu
Perjantai 13.2.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 8 / Musica nova Helsinki

Oliver Knussen, kapellimestari
Christian Øland, kapellimestari
Steven Dann, alttoviulu
Pedro Carneiro, lyömäsoittimet

Lieberson: Shing Kham for Percussion and Orchestra
Turnage: On Opened Ground
de Leeuw: Der nächtiche Wanderer

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Jari Valo, viulu
Jouko Laivuori, piano
Knussen: Secret Psalm
Knussen: Ophelia's last dance
Knussen: Autumnal

Osta lippu
Sunnuntai 15.2.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Yuki Koyama, huilu
Jouko Laivuori, cembalo
Jukka Rautasalo, gamba

Hotteterre: Sarja op. 2
Gaubert: Sarja nro 3
Widor: Sarja op. 34
Schulhoff: Sonate

Osta lippu
Perjantai 27.2.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 9

Andrew Manze, kapellimestari

Haydn: Sinfonia nro 104 ”Lontoo”
Vaughan Williams: Sinfonia nro 2 ”A London Symphony”

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Gambamusiikkia 1600-luvun Englannista:

Jukka Rautasalo
, gamba
Varpu Haavisto, gamba
Timo Alanen, gamba
Miika Uuksulainen, gamba
Teemu Kauppinen, violone

John Jenkins: Fantasia a5 nro 1
Christopher Tye: In Nomine a 5 "Free From All"
Henry Purcell: Fantasia a4 nro 12
John Dowland: Kokelmasta "Lachrimae or Seaven Teares"

Osta lippu
Keskiviikko 4.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 11

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Nicolas Hodges, piano

Lindberg: Pianokonsertto nro 2, ensi kertaa Suomessa
Šostakovitš: Sinfonia nro 11 "Vuosi 1905"

Osta lippu
Torstai 5.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 8

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Nicolas Hodges, piano

Lindberg: Pianokonsertto nro 2
Šostakovitš: Sinfonia nro 11 "Vuosi 1905"

Osta lippu
Sunnuntai 8.3.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Kazutaka Morita, lyömäsoittimet
Naoki Yasuda, lyömäsoittimet
Jani Niinimäki, lyömäsoittimet
Xavi Castello Arandiga, lyömäsoittimet
Giuseppe Gentile, klarinetti
Päivi Kärkäs, oboe ja englannintorvi

Philidor: March de timbales
Sejourne: Departures
Douglas: Irish spirit
Kagel: Rrrrrrrr
Piazzolla: History of the Tango
Rouse: Ku-ka-ilimoku

Osta lippu
Perjantai 13.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 10

Krzysztof Urbański, kapellimestari
Antti Siirala, piano

Penderecki: Threnody for the Victims of Hiroshima
Mozart: Pianokonsertto nro 20 K 466
Lutoslawski: Konsertto orkesterille

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Laura Vikman, viulu
Hannu Vasara, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Mozart: Jousikvintetto c-molli

Osta lippu
Keskiviikko 18.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 12

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Tšaikovski: Francesca da Rimini
Prokofjev: Pianokonsertto nro 1
Prokofjev: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Romeo ja Julia

Loppuunmyyty
Torstai 19.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 9

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Tšaikovski: Francesca da Rimini
Prokofjev: Pianokonsertto nro 1
Prokofjev: Pianokonsertto nro 4
Tšaikovski: Romeo ja Julia

Loppuunmyyty
Perjantai 27.3.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 11

Hannu Lintu, kapellimestari
Mikhail Petrenko, basso
Polyteknikkojen Kuoro, valm. Saara Aittakumpu

R. Strauss: Metamorfooseja 23:lle soolojouselle
Šostakovitš: Sinfonia nro 13 ”Babi Jar”

Loppuunmyyty
Keskiviikko 1.4.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 13

François-Xavier Roth, kapellimestari
Tabea Zimmermann, alttoviulu

Bartók: Tanssisarja
Kurtág: Movement for viola and orchestra
Bartók: Alttoviulukonsertto
Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille ja celestalle

Osta lippu
Perjantai 10.4.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 12

Leonard Slatkin, kapellimestari

McTee: Circuits
Hindemith: Sinfoniset metamorfoosit
Berlioz: Fantastinen sinfonia

Loppuunmyyty
Sunnuntai 12.4.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 12.4.

Tuomas Lehto, sello
Roope Gröndahl, piano
Auri Ahola, tanssi

Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle op. 143
Kodály: Sonaatti soolosellolle op. 8 (koreografia: Auri Ahola)

Osta lippu
Keskiviikko 15.4.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 14

Hannu Lintu, kapellimestari
Soile Isokoski, sopraano

Leinonen: Scatterings, kantaesitys (Ylen tilaus)

Sibelius / Matthews: Lauluja, kantaesitys (Ylen tilaus):
Kaiutar
Illalle
Våren flyktar hastigt
Men min fågel märks dock icke
Var det en dröm

Stenhammar: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Torstai 16.4.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 10

Hannu Lintu, kapellimestari
Soile Isokoski, sopraano

Leinonen: Scatterings (Ylen tilaus)

Sibelius / Matthews: Lauluja (Ylen tilaus):
Kaiutar
Illalle
Våren flyktar hastigt
Men min fågel märks dock icke
Var det en dröm

Stenhammar: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Perjantai 17.4.2015 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Sammakkolammen soitinsatu

Christian Øland, kapellimestari
Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen

Ennakkotiedoista poiketen konsertin johtaa kapellimestari Christian Øland.

Sibelius: Satu
Sibelius: Karelia-sarja, 3. osa

Loppuunmyyty
Keskiviikko 22.4.2015 klo 19.00 Konserthuset, Tukholma Vierailukonsertti / Sibelius-Nielsen -festivaali, Tukholma

Hannu Lintu, kapellimestari

Stenhammar: Sinfonia nro 2
Sibelius: Sinfonia nro 5

Perjantai 8.5.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 13

Kent Nagano, kapellimestari
Jan Lehtola, urut

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Emma Vähälä, viulu
Jouko Laivuori, piano

Saariaho: Maan varjot, urkukonsertto, ensi kertaa Suomessa
Bruckner: Sinfonia nro 4 "Romanttinen"

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Saariaho: Nocturne; Tocar

Loppuunmyyty
Keskiviikko 13.5.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 15 / Nuorten solistien konsertti

Pertti Pekkanen, kapellimestari
Emma Mali, viulu
Ossi Tanner, piano
Roosa Lampela, pasuuna
Milla Holm, sello
Tomi Punkeri, baritoni
Otto Antikainen, viulu
Saara Lehtinen, huilu
Abel Puustinen, viulu
Juho Lepistö, piano
Mariola Aniolek, piano

Bartók: Rapsodia nro 1 viululle ja orkesterille
Prokofjev: Pianokonsertto nro 1, osat 2 ja 3
Gröndahl: Pasuunakonsertto, osia
Kabalevski: Sellokonsertto nro 1 op. 49, 1. osa
Mozart: Ein Mädchen Oder Weibchen
Puccini: Questo Amor, Vergogna Mia (oopperasta Edgar)
Mendelssohn: Viulukonsertto, 1. osa
Borne: Carmen-Fantasia huilulle ja orkesterille
Sibelius: Cantique ja Devotion Op. 77
Poulenc: Konsertto nro 2 pianolle, osat 2 ja 3

Osta lippu
Sunnuntai 17.5.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti

Jouko Laivuori, cembalo
Kaisa Kallinen, viulu
Viola Räisänen, viulu
Miika Uuksulainen, sello

Merulo: Toccata IX
Fontana: Sonaatti nro 2 viululle & continuolle
Rossi: Toccata VII
d'Anglebert: Les Sourdines & Passacaille d'Armide
Telemann: Sonate corellisante nro 5 g
Haydn: Trio G Hob. XV/5
Böhm: Sarja cembalolle n:o 1
Rameau: Pièces de clavecin en concert n:o 3

Osta lippu
Perjantai 22.5.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 14 / Aulis Sallinen 80 vuotta

Hannu Lintu, kapellimestari
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Ville Rusanen, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Beethoven: Sinfonia nro 1
Sallinen: Elämän ja kuoleman lauluja

Osta lippu