Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Kuuntele ja katsele
Perjantai 28.8.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot

Hannu Lintu, kapellimestari
Florian Boesch, baritoni (Wozzeck)
Karita Mattila, sopraano (Marie)
Hubert Francis, tenori (Kapteeni)
Tuomas Pursio, basso (Tohtori)
Christian Juslin, tenori (Rumpumajuri)
Tuomas Katajala, tenori (Anders)
Anna Danik, altto (Margret)
Nicholas Söderlund, basso (1. käsityöläinen)
Aarne Pelkonen, baritoni (2. käsityöläinen)
Simo Mäkinen, tenori (Narri)
Dominante ja Helsingin saksalaisen koulun kuoro, valm. Seppo Murto ja Anna Sandström

Alban Berg: Wozzeck

Loppuunmyyty
Keskiviikko 2.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu
Virpi Räisänen, mezzosopraano

Jean Sibelius: Aallottaret, Yalen yliopiston versio
Jean Sibelius: Viulukonsertto, alkuperäisversio
Kalevi Aho: Sinfonia nro 16 mezzosopraanolle, jousille ja lyöjille, kantaesitys (Ylen tilaus)

Osta lippu
Torstai 3.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu
Virpi Räisänen, mezzosopraano

Jean Sibelius: Aallottaret, Yalen yliopiston versio
Jean Sibelius: Viulukonsertto, alkuperäisversio
Kalevi Aho: Sinfonia nro 16 mezzosopraanolle, jousille ja lyöjille, kantaesitys (Ylen tilaus)

Osta lippu
Perjantai 11.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 1

Hannu Lintu kapellimestari
Murray Perahia piano

Anton Webern Kuusi kappaletta orkesterille op. 6
W. A. Mozart Pianokonsertto nro 24 K 491
Arnold Schönberg Viisi kappaletta orkesterille op. 16
Ludwig van Beethoven Pianokonsertto nro 4

Loppuunmyyty
Sunnuntai 13.9.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 1 / Hartsipölyä

Mirka Malmi, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Tuomas Lehto, sello
Ilona Jäntti, ilma-akrobatia ja koreografia
Maija Hynninen, live-elektroniikka

Luke Styles: Handspun
Pix Graeca, kantaesitys
musiikki: Maija Hynninen: …sicut aurora procedit (version for violin and electronics)
koreografia: Ilona Jäntti

Osta lippu
Keskiviikko 16.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 2

Osmo Vänskä, kapellimestari

Anton Bruckner: Sinfonia nro 7

Osta lippu
Perjantai 25.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 2

Sir Roger Norrington, kapellimestari
Roope Gröndahl, piano

Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8
Robert Schumann: Konzertstück op. 92
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 ”Kevät”

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Roope Gröndahl, piano
Siljamari Heikinheimo, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Robert Schumann: Pianokvartetto

Osta lippu
Keskiviikko 30.9.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 3 / Yhteistyössä PianoEspoo-festivaalin kanssa

Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Jeremy Denk, piano

Franz Liszt: Mefisto-valssi nro 1
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 2
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI

Jeremy Denk, piano
Syncopation / Ragtime Suite (koonnut Jeremy Denk)

Osta lippu
Perjantai 9.10.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 3

Daniel Blendulf, kapellimestari
Tuomas Lehto, sello
Ilari Angervo, alttoviulu

Maurice Ravel: Rapsodie espagnole
Jukka Tiensuu: False Memories I-III
Richard Strauss: Don Quixote

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Hannu Vasara, viulu
Lily-Marlene Puusepp, harppu
Kazutaka Morita, lyömäsoittimet
Jarmo Julkunen, renessanssikitara & vihuela
Miika Uuksulainen, gamba & sello
Barokkimusiikkia Cervantesin ajan Espanjasta

Osta lippu
Keskiviikko 14.10.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Stephen Hough, piano

Bernd Alois Zimmermann: Photoptosis
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Torstai 15.10.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 2

Hannu Lintu, kapellimestari
Stephen Hough, piano

Bernd Alois Zimmermann: Photoptosis
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Sunnuntai 18.10.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 2

Laura Vikman, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Paula Sundqvist, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Timo Alanen, sello
Giuseppe Gentile, klarinetti
Marko Hilpo, piano

Aleksandr Glazunov: Oriental Reverie
Witold Lutoslawski: Bukolics
Franz Schubert: Fantasia C-duuri viululle ja pianolle
Robert Schumann: Drei Fantasiestücke op. 73
Valenti Silvestrov: Post Scriptum

Osta lippu
Perjantai 23.10.2015 klo 19.00 Perjantaisarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Akiko Suwanai, viulu

Joseph Haydn: Sinfonia nro 86
Igor Stravinsky: Viulukonsertto
Witold Lutoslawski: Sinfonia nro 3

Loppuunmyyty
Maanantai 2.11.2015 klo 19.00 Triphony Hall Japanin kiertue / Tokio I

Hannu Lintu, kapellimestari

Jean Sibelius:
Sinfonia nro 7
Sinfonia nro 5
Tapiola

Tiistai 3.11.2015 klo 14.00 Shizuoka Grandship Japanin kiertue / Shizuoka

Hannu Lintu, kapellimestari
Akiko Suwanai, viulu

Jean Sibelius:
Finlandia
Viulukonsertto
Sinfonia nro 2

Keskiviikko 4.11.2015 klo 19.00 Suntory Hall, Tokio Japanin kiertue / Tokio II

Hannu Lintu, kapellimestari
Akiko Suwanai, viulu

Jean Sibelius:
Finlandia
Viulukonsertto
Sinfonia nro 2

Perjantai 6.11.2015 klo 19.00 Tokuyama, Shunanshi Bunka Kaikan Japanin kiertue / Tokuyama

Hannu Lintu, kapellimestari
Akiko Suwanai, viulu

Jean Sibelius:
Finlandia
Viulukonsertto
Sinfonia nro 2

Sunnuntai 8.11.2015 klo 14.00 Osaka Symphony Hall Japanin kiertue / Osaka

Hannu Lintu, kapellimestari
Akiko Suwanai, viulu

Jean Sibelius:
Finlandia
Viulukonsertto
Sinfonia nro 2

Keskiviikko 11.11.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 5

Olli Mustonen, piano

Sergei Prokofjev: Sonaatit nro 5, 8, 1, 3, 7

Osta lippu
Perjantai 20.11.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 5

Olari Elts, kapellimestari
Paavali Jumppanen, piano

Arvo Pärt: Silhouette
Seppo Pohjola: Pianokonsertto, kantaesitys
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1

Osta lippu
Keskiviikko 25.11.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 6

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Kari Kriikku, klarinetti

Antti Auvinen: Junker Twist, kantaesitys (Ylen tilaus)
Unsuk Chin: Klarinettikonsertto, ensiesitys Suomessa
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5, alkuperäisversio

Osta lippu
Torstai 26.11.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 3

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Kari Kriikku, klarinetti

Antti Auvinen: Junker Twist (Ylen tilaus)
Unsuk Chin: Klarinettikonsertto, ensiesitys Suomessa
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5, alkuperäisversio

Osta lippu
Sunnuntai 29.11.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 3 / Metsistä hoveihin

Tommi Hyytinen, luonnontorvi ja barokkitorvi, taiteellinen suunnittelu
Hannu Vasara, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Ritva Kaukola, alttoviulu
Miika Uuksulainen, sello
Jouko Laivuori, cembalo

Francesco Geminiani: Sonata III, Skottilaisesta kansansävelmästä "The last Time I came o'er the Moor"
Georg Philipp Telemann: Triokonsertto F-duuri
Arcangelo Corelli: Triosonaatti
Georg Philipp Telemann: Konsertto D-duuri
W. A. Mozart: Kvintetto Es-duuri K 407

Osta lippu
Tiistai 1.12.2015 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti / Jean Sibelius -viulukilpailu, finaali I

Hannu Lintu, kapellimestari
Radion sinfoniaorkesteri
John Storgårds, kapellimestari
Helsingin kaupunginorkesteri

1. Finaalin kilpailijat:
Friederike Starkloff / Sibelius (RSO)
Emmanuel Tjeknavorian / Brahms (RSO)
Minami Yoshida / Sibelius (HKO)
Nancy Zhou / Tshaikovski (HKO)

Keskiviikko 2.12.2015 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti / Jean Sibelius -viulukilpailu, finaali II

John Storgårds, kapellimestari
Helsingin kaupunginorkesteri
Hannu Lintu, kapellimestari
Radion sinfoniaorkesteri

2. finaalin kilpailijat:
Mayumi Kanagawa / Sibelius (HKO)
Christel Lee / Bartók (HKO)
Minami Yoshida / Tshaikovski (RSO)
Nancy Zhou / Sibelius (RSO)

Torstai 3.12.2015 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali Vierailukonsertti / Jean Sibelius -viulukilpailun finaali III

John Storgårds, kapellimestari
Helsingin kaupunginorkesteri

Hannu Lintu, kapellimestari
Radion sinfoniaorkesteri

3. finaalin kilpailijat:
Friederike Starkloff
/ Brahms (HKO)
Emmanuel Tjeknavorian / Sibelius (HKO)
Mayumi Kanagawa / Berg (RSO)
Christel Lee / Sibelius (RSO)

Sunnuntai 6.12.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Anne Sofie von Otter, mezzosopraano

Aulis Sallinen: Sinfonia nro 8 ”Autumnal Fragments”
Jean Sibelius, orkestroinut Aulis Sallinen: Lauluja:
Jägargossen
Hennes budskap
De bägge rosorna
Sippan
Men min fågel märks dock icke
Kyssens hopp
Under strandens granar
Orkestroinnin kantaesitys (Ylen tilaus).
Sebastian Fagerlund: Stonework
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Finlandia

Loppuunmyyty
Tiistai 8.12.2015 klo 19.00 Hämeenlinnan, Verkatehdas Vierailukonsertti / Jean Sibelius 150 -juhlakonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Christel Lee viulu, Sibelius-viulukilpailun 2015 voittaja

Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2

Keskiviikko 9.12.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari
Anne Sofie von Otter, mezzosopraano

Sebastian Fagerlund: Stonework
Jean Sibelius, orkestrointi Aulis Sallinen: Lauluja:
Jägargossen
Hennes budskap
De bägge rosorna
Sippan
Men min fågel märks dock icke
Kyssens hopp
Under strandens granar

Jean Sibelius: Sinfonia nro 2

Osta lippu
Sunnuntai 13.12.2015 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 4 / Solistiseitsikko Imperialin Joulu

Miika Saarinen, taiteellinen suunnittelu
Solistiseitsikko Imperial:
Jouko Harjanne, Es-kornetti
Tomas Gricius, I B-kornetti
Miikka Saarinen, II B-kornetti
Tommi Hyytinen, alttotorvi
Sami Ruusuvuori, tenoritorvi
Matts Remell, baritonitorvi
Harri Lidsle, Tuuba

Trad: Tulkaa, oi paimenet, sov. Hannu Raijas
Trad: Kolmen kuninkaan marssi, sov. Johanna Eränkö
Martti Luther: Enkeli taivaan, sov. Matti Laiho
Georg Joseph Vogler: Hoosianna, sov. Otto Haga
Franz Gruber: Jouluyö, juhlayö, sov. Hannu Raijas
Trad: Ah, iloitkaatte ystävät, sov. Johanna Eränkö
Trad: Nyt riemuiten tänne, sov. Timo Forsström
Jean Sibelius: En etsi valtaa loistoa, sov. Otto Haga
Trad: Ensimmäinen joulu, sov. Johanna Eränkö
Trad: Kirkkauden voitto, sov. Hannu Raijas
Kurt Noack: Tonttu-ukkojen vahtiparaati, sov. Matti Laiho
Hugh Martin & Ralph Blane: Joulutaivas tähtineen, sov. Kaj Skrabb
Mel Tormé: Joululaulu, sov. Hannu Raijas

Osta lippu
Perjantai 18.12.2015 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 6

Hannu Lintu, kapellimestari
Karita Mattila, sopraano
Anssi Karttunen, sello

Claude Debussy: Faunin iltapäivä
Magnus Lindberg: Sellokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Luonnotar
Kaija Saariaho:Mirage
Maurice Ravel: Daphnis & Chloe, sarja nro 2
MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Uusi Helsinki -kvartetti
Jouni Kaipainen: Jousikvartetto nro 5

ENNEN KONSERTTIA klo 18, Konserttisali:
Taiteilijatapaaminen: Kaija Saariaho, Magnus Lindberg ja Hannu Lintu

Loppuunmyyty
Sunnuntai 20.12.2015 klo 17.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Karita Mattila, sopraano
Anssi Karttunen, sello
Kari Kriikku, klarinetti

Claude Debussy: Faunin iltapäivä
Magnus Lindberg: Sellokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Luonnotar
Jouni Kaipainen: Nyo ze honmak kukyo to
Kaija Saariaho: Mirage
Maurice Ravel: Daphnis & Chloe, sarja nro 2

Loppuunmyyty
Perjantai 8.1.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

John Adams: Short ride in a fast machine
John Adams: Scheherazade.2 - draamallinen sinfonia viululle ja orkesterille, ensi kertaa Suomessa
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5

ENNEN KONSERTTIA klo 18, päälämpiö:
Meet the artists: Hannu Lintu & Leila Josefowicz

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 10.1.2016 klo 19.30 Konzerthaus, Wien Itävallan kiertue / Wien

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

John Adams: Short ride in a fast machine
John Adams: Viulukonsertto nro 2, ”Scheherazade 2”
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5

Tiistai 12.1.2016 klo 20.00 Kongresshaus, Innsbruck Itävallan kiertue / Innsbruck

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

Jean Sibelius: Aallottaret
John Adams: Viulukonsertto nro 2, ”Scheherazade 2”
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7

Keskiviikko 13.1.2016 klo 19.30 Grosses Festspielhaus, Salzburg Itävallan kiertue / Salzburg I

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

John Adams: Viulukonsertto nro 2, ”Scheherazade 2”
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Finlandia

Torstai 14.1.2016 klo 19.30 Grosses Festspielhaus, Salzburg Itävallan kiertue / Salzburg II

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7
Jean Sibelius: Finlandia

Perjantai 15.1.2016 klo 19.30 Grosses Festspielhaus, Salzburg Itävallan kiertue / Salzburg III

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

Jean Sibelius: Finlandia
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5

Sunnuntai 24.1.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 5 / Oma ääni

Siljamari Heikinheimo, viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Ritva Kaukola, alttoviulu
Anton Kukkonen, sello
Timo Alanen, sello
Jouko Laivuori, piano

Erwin Schulhoff: Viisi kappaletta jousikvartetolle
Erwin Schulhoff: Jousisekstetto
Leos Janacek: Pohadka

Osta lippu
Keskiviikko 27.1.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 8

Manfred Honeck, kapellimestari
Nelson Freire, piano

Richard Strauss / Manfred Honeck: Elektra, sinfoninen rapsodia
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 (HUOM! Ohjelma muuttunut: Beethovenin 4. konserton sijaan kuullaan nro 5)
Richard Strauss: Ruusuritari-sarja

Osta lippu
Torstai 28.1.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 5

Manfred Honeck, kapellimestari
Nelson Freire, piano

Richard Strauss / Manfred Honeck: Elektra, sinfoninen rapsodia
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 (HUOM! Ohjelma muuttunut: Beethovenin 4. konserton sijaan kuullaan nro 5)
Richard Strauss: Ruusuritari-sarja

Osta lippu
Torstai 4.2.2016 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Soitinsatukonsertti

James Gaffigan, kapellimestari
Musiikki- ja kulttuurikeskus VERSO:n musiikkipedagogit

W. A. Mozart: Sinfonia nro 41

Perjantai 5.2.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 8

James Gaffigan kapellimestari
Alban Gerhardt sello

W. A. Mozart Alkusoitto oopperasta Ryöstö seraljista
Sergei Prokofjev Sinfonia concertante
W. A. Mozart Sinfonia nro 41 ”Jupiter”

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Alban Gerhardt sello
Zoltan Kodaly Sonaatti soolosellolle

Osta lippu
Keskiviikko 10.2.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 9

Mikko Franck, kapellimestari
Alina Pogostkina, viulu

Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 1
Claude Debussy: Images

Osta lippu
Torstai 11.2.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 6

Mikko Franck, kapellimestari
Alina Pogostkina, viulu

Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 1
Claude Debussy: Images

Osta lippu
Perjantai 19.2.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 9 / Der Rosenkavalier (Itävalta 1925)

Hans Graf, kapellimestari
Richard Strauss, musiikki
Robert Wiene, ohjaus
Ensiesitys Suomessa

ENNEN KONSERTTIA klo 18, Konserttisali:
Ruusuritari – oopperasta elokuvaksi
erikoistutkija Antti Alanen, KAVI

Osta lippu
Sunnuntai 21.2.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 6

Paula Sundqvist, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Mikko Ivars, sello
Christoffer Sundqvist, klarinetti
József Hárs, käyrätorvi
Emil Holmström, piano

Franz Schreker: Der Wind
Aram Khachaturian: Trio klarinetille,viululle ja pianolle
Maurice Ravel: Pianotrio a-molli

Osta lippu
Lauantai 5.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Elias

Hannu Lintu, kapellimestari
Soile Isokoski, sopraano
Karen Cargill, mezzosopraano
Michael Schade, tenori
Arttu Kataja, baritoni
Helsingin kamarikuoron laulajia
Savonlinnan Oopperajuhlakuoro, valm. Matti Hyökki

Felix Mendelssohn: Elias

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 9.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 10

Sir András Schiff, kapellimestari ja pianosolisti

Joseph Haydn: Pianokonsertto D-duuri
W. A. Mozart: Sinfonia nro 38 ”Prahalainen” K 504
Joseph Haydn: Sinfonia nro 80
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 20 d-molli K 466

Loppuunmyyty
Torstai 10.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 7

Sir András Schiff, kapellimestari ja pianosolisti

Joseph Haydn: Pianokonsertto D-duuri
W. A. Mozart: Sinfonia nro 38 ”Prahalainen” K 504
Joseph Haydn: Sinfonia nro 80
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 20 d-molli K 466

Loppuunmyyty
Sunnuntai 13.3.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 7

Annika Palas-Peltokallio, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Paula Sundqvist, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Jouko Laivuori, piano

Robert Schumann: Adagio ja Allegro op. 70
Felix Mendelssohn: Jousikvartetto nro 1 op. 12
Robert Schumann: Pianokvintetto Es-duuri op. 44

Osta lippu
Perjantai 18.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 10

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Jonathan Roozeman, sello

Sebastian Fagerlund: Isola
Pjotr Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia sellolle ja orkesterille
Sampo Haapamäki: Motto, kantaesitys (Ylen tilaus)

ENNEN KONSERTTIA klo 18, päälämpiö:

Taiteilijatapaaminen: Säveltäjät Sampo Haapamäki ja Sebastian Fagerlund keskustelevat toimittaja Heikki Valstan kanssa

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Petri Aarnio, viulu
Taija Angervo, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Anton Kukkonen, sello
Edvard Grieg: Jousikvartetto g-molli op. 27

Osta lippu
Keskiviikko 23.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 11

Tugan Sohijev, kapellimestari
Garry Magee, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Aleksandr Borodin: Polovetsitanssit
Sergei Rahmaninov: Kevät
Pjotr Tšaikovski: Sarja orkesterille nro 3

Osta lippu
Torstai 24.3.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 8

Tugan Sohijev, kapellimestari
Garry Magee, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Aleksandr Borodin: Polovetsitanssit
Sergei Rahmaninov: Kevät
Pjotr Tšaikovski: Sarja orkesterille nro 3

Osta lippu
Torstai 31.3.2016 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali Soitinsatukonsertti

Louis Langrée, kapellimestari
Musiikki- ja kulttuurikeskus VERSOn musiikkipedagogit

Robert Schumann: Sinfonia nro 4

Perjantai 1.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 11

Louis Langrée, kapellimestari
Steven Osborne, piano

Anton Webern: Passacaglia
Dmitri Šostakovitš: Pianokonsertto nro 2
Robert Schumann: Sinfonia nro 4

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Joachim Becerra Thomsen, huilu
Francisco Almazán, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Péter Jánosi, käyrätorvi
Carl Nielsen: Puhallinkvintetto

Osta lippu
Keskiviikko 6.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 12

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano
Riitta Nelimarkka, visualisointi

Claude Debussy / Colin Matthews: Preludeja
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 5
Modest Musorgsky / Maurice Ravel: Näyttelykuvia

LOPPUUNMYYTY
Perjantai 15.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 12

Hannu Lintu, kapellimestari
Li-Wei Qin, sello

Qigang Chen: Reflet d'un temps disparu
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7

Osta lippu
Sunnuntai 17.4.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 8 / Revyy, serenadi & Kakadu

Jussi Särkkä, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Emma Vähälä, viulu
Mikko Ivars, sello
Reijo Koskinen, klarinetti
Tomas Gricius,
trumpetti
Jouko Laivuori, piano

Alfredo Casella: Serenata op. 46
Ludwig van Beethoven: Trio nro 11 G-duuri ”Kakadu-variaatiot”
Bohuslav Martinu: La Revue de Cuisine

Osta lippu
Keskiviikko 20.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 13

Hannu Lintu, kapellimestari
Jaan Ots, apulaiskapellimestari
Kornilios Michailidis, apulaiskapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emil Holmström, piano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Osmo Tapio Räihälä: Myriad, kantaesitys (Ylen tilaus)
W. A. Mozart: Klarinettikonsertto
Charles Ives: Sinfonia nro 4

LOPPUUNMYYTY
Torstai 21.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 9

Hannu Lintu, kapellimestari
Jaan Ots, apulaiskapellimestari
Kornilios Michailidis, apulaiskapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emil Holmström, piano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Osmo Tapio Räihälä:Myriad (Ylen tilaus)
W. A. Mozart: Klarinettikonsertto
Charles Ives: Sinfonia nro 4

Osta lippu
Lauantai 23.4.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali Sinfoniaorkesteri tutuksi

Hannu Lintu, kapellimestari
Jukka Nykänen, piano

Modest Musorgsky / Maurice Ravel: Näyttelykuvia

Osta lippu
Perjantai 29.4.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 13

Fabio Biondi, kapellimestari ja viulu
Davide Livermore, visualisointi

Francesco Geminiani: La foresta incantata (Lumottu metsä)
Jean-Philippe Rameau: Les Boréades

ENNEN KONSERTTIA klo 18 päälämpiössä taiteilijatapaaminen:
Fabio Biondi

Osta lippu
Keskiviikko 4.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 14

Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Augustin Hadelich, viulu

Aleksander Mosolov: Iron Foundry
Thomas Adès: Viulukonsertto “Concentric paths”
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10

LOPPUUNMYYTY
Perjantai 13.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 14 / Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour

József Hárs, kapellimestari
Jari Valo, Paula Sundqvist, Laura Vikman, Jukka Pohjola, Salla Savolainen, viulu
Jakob Dingstad & Camilla Vilkman, alttoviulu
Jukka Rautasalo & Tuija Rantamäki, sello
Kati Salovaara, kontrabasso
Ville Hiilivirta, Tommi Hyytinen, Satu Huuskonen & Péter Jánosi, käyrätorvi
Tomas Gricius, Jorma Rautakoski & Miikka Saarinen, trumpetti
Darren Acosta, Alan Vavti, Oliver Barrett & Matthew Winter, pasuuna
Anders Hauge, tuuba
Kazutaka Morita & Naoki Yasuda, lyömäsoittimet
Jouko Laivuori, cembalo

Unico Willem van Wassenaer: Concerto armonico nro 2
Igor Stravinsky: Pulcinella-sarja
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 “Italialainen”

ENNEN KONSERTTIA klo 18, päälämpiö:
Taiteilijatapaaminen: Jukka Rautasalo ja Tommi Aalto

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Henri Tomasi: Fanfares liturgiques
Giacomo Puccini: Crisantemi

Osta lippu
Lauantai 14.5.2016 klo 13.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Barokki!

Hannu Vasara, Kaisa Kallinen & Pasi Eerikäinen, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, Ritva Kaukola & Jakob Dingstad, alttoviulu
Jukka Rautasalo, sello & diskanttigamba
Timo Alanen, sello & tenorigamba
Miika Uuksulainen, sello & bassogamba
Teemu Kauppinen, kontrabasso & violone
Tommi Aalto, mandoliini
Jouko Laivuori, urut ja cembalo
Outi Paananen, lausunta

François Couperin:Le Parnasse, ou L’Apothéose de Corelli
Argancelo Corelli: Sonata a 3 D-duuri
John Coprario: Kaksi fantasiaa kolmelle gamballe
Olli Virtaperko: In nomine 'Shivering', kantaesitys
Antonio Vivaldi: Konsertto mandoliinille ja jousille C-duuri
J. S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 3

VAPAA PÄÄSY
Lauantai 14.5.2016 klo 16.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Kirmon kanssa stradalla

Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Sanna Niemikunnas, oboe
Jukka Harju, Tommi Hyytinen, Satu Huuskonen, József Hárs & Péter Jánosi, käyrätorvi
Yhtye Plan8

Giacomo Rossini: Le rendez-vous de chasse
Kirmo Lintinen:Ballata concertante, kantaesitys (Ylen tilaus)
Nino Rota: Nonetto

VAPAA PÄÄSY
Lauantai 14.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoittussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Rooman-palkinto

Yuki Koyama, Hanna-Kaarina Heikinheimo & Emmi Tikkala, huilu
Francisco Almazán, oboe
Christoffer Sundqvist & Giuseppe Gentile, klarinetti
Otto Virtanen & Martina Kropf, fagotti
József Hárs, käyrätorvi
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Lily-Marlene Puusepp, harppu
Paula Sundqvist & Mirka Malmi, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma & Camilla Vilkman, alttoviulu
Tuija Rantamäki & Timo Alanen, sello

Luciano Berio: Opus Number Zoo
Claude Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle
Alexandre Tansman: Septetto
Maurice Ravel: Johdanto ja Allegro

VAPAA PÄÄSY
Sunnuntai 15.5.2016 klo 13.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Mestareita ja oppipoikia

József Hárs, kapellimestari
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Päivi Kärkäs, oboe
Christoffer Sundqvist, Giuseppe Gentile & Marja Kopakkala, klarinetti
Tuukka Vihtkari, fagotti
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Tomas Gricius, trumpetti
Alan Vavti, pasuuna
Kazutaka Morita, vibrafoni
Jouko Laivuori, cembalo & piano
Jari Valo, Reeta Maalismaa & Jenni Kivistö, viulu
Olga Reskalenko, alttoviulu
Mikko Ivars & Lassi Viljanen, sello
Pekka Saarinen, kontrabasso

Edgar Varèse: Octandre
W. A. Mozart: Jousikvartetto nro 3 G-duuri KV156
Giovanni Battista Padre Martini: Sonaatti cembalolle, preludi
Esa-Pekka Salonen: Meeting
Giovanni Bolzoni: Menuetti H-duuri
Franco Donatoni: Arpège

VAPAA PÄÄSY
Sunnuntai 15.5.2016 klo 16.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Italia!

Péter Jánosi, käyrätorvi
Atsuko Sakuragi & Miikka Saarinen, trumpetti
Jouko Laivuori, cembalo
Maria Puusaari, Pauline Fleming-Unelius, Siljamari Heikinheimo & Helmi Horttana, viulu
Atso Lehto & Ritva Kaukola, alttoviulu
Atso Lehto, alttoviulu
Eeva Rysä & Jukka Rautasalo, sello
Kati Salovaara, kontrabasso

Antonio Vivaldi: Konsertto kahdelle trumpetille C-duuri RV 537
Vitaly Buyanovsky: Italia
Giacinto Scelsi: Jousikvartetto nro 2
Luigi Boccherini: Jousikvintetto B-duuri op.39 G 337

VAPAA PÄÄSY
Sunnuntai 15.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkifestivaali The Grand Tour / Muistoja Firenzestä

Petri Aarnio & Taija Angervo, viulu
Ilari Angervo & Atso Lehto, alttoviulu
Tuomas Lehto & Miika Uuksulainen, sello
Aapo Juutilainen & Teemu Kauppinen, kontrabasso
Darren Acosta, pasuuna
Antti Ohenoja, marimba & tabla
Jouko Laivuori, piano

Giovanni Bottesini: Passione Amoroso
Eero Hämeenniemi: Tîn châr
Pjotr Tšaikovski: Jousisekstetto d-molli op.70 ”Muistoja Firenzestä”

VAPAA PÄÄSY
Keskiviikko 18.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Keskiviikkosarja 15

David Zinman, kapellimestari

Johannes Brahms: Sinfonia nro 3
Robert Schumann: Sinfonia nro 3 “Reiniläinen”

Osta lippu
Torstai 19.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Torstaisarja 10

David Zinman, kapellimestari

Johannes Brahms: Sinfonia nro 3
Robert Schumann:Sinfonia nro 3 “Reiniläinen”

Osta lippu
Sunnuntai 22.5.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO Kamarimusiikkikonsertti 9 / Sweet Toot Suite

Tomas Gricius, trumpetti ja taiteellinen suunnittelu
Kristina Tekoriute Griciene, piano
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Naoki Yasuda, rummut

Claude Bolling: Toot Suite

Osta lippu
Perjantai 27.5.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali Perjantaisarja 15

Hannu Lintu, kapellimestari
Violeta Urmana, sopraano

Ludwig van Beethoven: Leonore II, alkusoitto
Hector Berlioz: Kleopatran kuolema
Richard Wagner: Siegfied-idylli
Richard Wagner: ”Starke Scheite”, loppukohtaus oopperasta Jumalten tuho

LOPPUUNMYYTY