Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Torstai 17.8.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttitalo 17.8. Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot

Hannu Lintu, kapellimestari
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Tuomas Katajala, tenori
Mika Pohjonen, tenori
Jaakko Kortekangas, baritoni
Waltteri Torikka, baritoni
Petri Bäckström, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek

Väinö Raitio: Prinsessa Cecilia

Torstai 31.8.2017 klo 18.00 Forssan Urheilutalo Feeniks 31.8. Vierailukonsertti: Mykkäelokuvafestivaalit Forssassa

Kalle Kuusava, kapellimestari
Eero Leväluoma, ohjaus

Finlandia-elokuva (Suomi 1922)

Perjantai 1.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.9. Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot

Kalle Kuusava, kapellimestari
Eero Leväluoma, ohjaus

Finlandia-elokuva (Suomi 1922)

Keskiviikko 6.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.9. Keskiviikkosarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Jekaterina Gubanova, mezzosopraano
Mikhail Petrenko, basso

Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia, sarja orkesterille
Béla Bartók: Herttua Siniparran linna

Torstai 7.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.9. Torstaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Jekaterina Gubanova, mezzosopraano
Mikhail Petrenko, basso

Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia, sarja orkesterille
Béla Bartók: Herttua Siniparran linna

Perjantai 15.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 15.9. Perjantaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Camilla Tilling, sopraano
Michelle Breedt, mezzosopraano
Tuomas Katajala, tenori
Nathan Berg, baritoni
Savonlinnan Oopperajuhlakuoro, valm. Matti Hyökki

Ludwig van Beethoven: Missa solemnis

Keskiviikko 20.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 20.9. Keskiviikkosarja 2

Andrew Manze, kapellimestari
Francesco Piemontesi, piano

Hubert Parry: Elegy for Brahms, ensiesitys Suomessa
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 27 K 595
Johannes Brahms / Arnold Schönberg: Pianokvartetto g-molli

Sunnuntai 24.9.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 24.9. Kamarimusiikkikonsertti 1 / KETJUREAKTIO - KONTRABASSO KAMARIMUSIIKISSA

Teemu Kauppinen, taiteellinen suunnittelu ja kontrabasso
Kati Salovaara, kontrabasso
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Laura Vikman, viulu
Giuseppe Gentile, klarinetti
Satu Elijärvi, piano

Tauno Marttinen: Trio viululle, kontrabassolle ja pianolle
Aulis Sallinen: Metamorfora
Jean Sibelius: Rondino op. 81
Jean Sibelius: Romance op. 78
Jean Sibelius: Tanz-Idylle op. 79
Antti Auvinen: Double Excelsis kahdelle kontrabassolle, kantaesitys
Kirmo Lintinen: Trio Concertante klarinetille, kontrabassolle ja pianolle

Torstai 28.9.2017 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 28.9. klo 10 Piilometsän soitinsatu

Edward Gardner, kapellimestari
Rooleissa musiikkipedagogit Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Maurice Ravel: Daphnis & Chloé, balettisarja nro 2
Yhteistyössä Musiikki- ja Kulttuurikeskus VERSOn kanssa.

Perjantai 29.9.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 29.9. Perjantaisarja 2

Edward Gardner, kapellimestari
Marko Ylönen, sello

Maurice Ravel: Tombeau de Couperin
Bernd Alois Zimmermann: Canto di Speranza
Thomas Adès: Three Studies from Couperin
Maurice Ravel: Daphnis & Chloé, balettisarja nro 2

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Emma Vähälä, viulu
Paula Sundqvist, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
N. N., sello
Maurice Ravel: Jousikvartetto

Keskiviikko 4.10.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 4.10. Keskiviikkosarja 3

Rafael Payare, kapellimestari
Vilde Frang, viulu

Hector Berlioz: Rooman karnevaali, alkusoitto op. 9
Benjamin Britten: Viulukonsertto op. 15
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia op. 14

Perjantai 13.10.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.10. Perjantaisarja 3

Frank Strobel, kapellimestari
Anna Danik, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek
Sergei Prokofjev, musiikki
Sergei Eisenstein, ohjaus

Aleksanteri Nevski (Venäjä 1938)
Ennen konserttia klo 18 päälämpiö: Discussion between conductor Frank Strobel and producer Kati Sinisalo on “Alexander Nevsky and Sergei Prokofiev as a cinema composer”. Tilaisuus on englanninkielinen.

Keskiviikko 18.10.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.10. Keskiviikkosarja 4

Hannu Lintu, kapellimestari
Christian Tetzlaff, viulu

Béla Bartók: Viulukonsertto nro 2 op. BB 117
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 1 op. posth.
Witold Lutoslawski: Sinfonia nro 4

Torstai 19.10.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.10. Torstaisarja 2

Hannu Lintu, kapellimestari
Christian Tetzlaff, viulu

Béla Bartók: Viulukonsertto nro 2 op. BB 117
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 1 op. posth.
Witold Lutoslawski: Sinfonia nro 4

Perjantai 27.10.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.10. Perjantaisarja 4

Pietari Inkinen, kapellimestari
Sergei Hatšatrjan, viulu

Olli Virtaperko: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1 op. 99
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 8 op. 88

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Ilari Angervo, alttoviulu
Emil Holmström, piano
Dmitri Šostakovitš: Sonaatti alttoviululle ja pianolle

Sunnuntai 29.10.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 29.10. Kamarimusiikkikonsertti 2 / FROM DUSK TILL DAWN

Line Johannesen, taiteellinen suunnittelu ja pasuuna
Maria puusaari, viulu
Mirka Malmi, viulu
Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu
Mikko Ivars, sello

Arne Norheim: The Hunting of the Snark
Bent Sørensen: Nocturnal
Aulis Sallinen: Aspekteja Peltoniemen Hintriikan Surumarssiin
Daniel Schnyder: The Island
Corrado Maria Saglietti: Sarja alttopasuunalle ja jousikvartetille

Keskiviikko 1.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.11. Keskiviikkosarja 5

Erich Höbarth, kapellimestari ja viulu
Soile Isokoski, sopraano
Aapo Häkkinen, urut

G. F. Händel: Concerto grosso op. 3/5 d-molli
G. F. Händel: Urkukonsertto g-molli op. 4/1
G. F. Händel: Urkukonsertto B-duuri op. 4/6
G. F. Händel: Concerto grosso C-duuri "Alexanders feast"
J. S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 1
J. S. Bach: Kantaatti nro 82 “Ich habe genug”

Torstai 2.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 2.11. Torstaisarja 3

Erich Höbarth, kapellimestari ja viulu
Soile Isokoski, sopraano
Aapo Häkkinen, urut

G. F. Händel: Concerto grosso op. 3/5 d-molli
G. F. Händel: Urkukonsertto g-molli op. 4/1
G. F. Händel: Urkukonsertto B-duuri op. 4/6
G. F. Händel: Concerto grosso C-duuri "Alexanders feast"
J. S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 1
J. S. Bach: Kantaatti nro 82 “Ich habe genug”

Perjantai 10.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 10.11. Perjantaisarja 5 / Yhteistyössä PianoEspoo-festivaalin kanssa

Olari Elts, kapellimestari
Risto-Matti Marin, piano

J. S. Bach – Ottorino Respighi: Preludi ja fuuga D-duuri
Matthew Whittal: Pianokonsertto, kantaesitys (PianoEspoo-festivaalin ja National Arts Centre Corporation tilaus)
Sergei Rahmaninov / Ottorino Respighi: Preludi La mer et les mouettes op. 39, nro 2
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit op. 45

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Risto-Matti Marin, piano
Matthew Whittall: Kokoelmasta Leaves of Grass - 12 preludes for piano after Walt Whitman:
Preludi nro 6 "On the beach at night"
Preludi nro 7 "A noiseless patient spider"
Preludi nro 11 "Song of the universal"

Keskiviikko 15.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 15.11. Keskiviikkosarja 6

Bernard Labadie, kapellimestari
Laura Vikman, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu

Ludwig van Beethoven: Coriolanus, alkusoitto op. 62
W. A. Mozart: Sinfonia concertante K 364
W. A. Mozart: Sinfonia nro 39 K 543

Sunnuntai 19.11.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 19.11. Kamarimusiikkikonsertti 3 / KAHDEN TYYLIN MARRASKUU

Salla Savolainen ja Leena Jaakkola, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Ilari Angervo, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Samuli Peltonen, sello
Roope Gröndahl, piano

Dmitri Šostakovitš: Viisi kappaletta kahdelle viululle ja pianolle
Franz Schubert: Jousikvintetto C-duuri

Perjantai 24.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 24.11. Perjantaisarja 6 / Muusikkojen liitto 100 vuotta

Hannu Lintu, kapellimestari
Lisa Batiashvili, viulu

Erkki Melartin: Traumgesicht op. 70
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 2, ensi esitys Suomessa
Antti Auvinen: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Aleksandr Skrjabin: Ekstaasin runoelma op. 54

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Yuki Koyama, huilu
Jorma Valjakka, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Joonas Kokkonen: Puhallinkvintetto

Keskiviikko 29.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 29.11. Keskiviikkosarja 7

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Antoine Tamestit, alttoviulu

Jörg Widmann: Viola Concerto, ensiesitys Suomessa
Anton Bruckner: Sinfonia nro 3

Torstai 30.11.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 30.11. Torstaisarja 4

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Antoine Tamestit, alttoviulu

Jörg Widmann: Viola Concerto, ensiesitys Suomessa
Anton Bruckner: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 6.12.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.12. SUOMI 100 & RSO 90

Hannu Lintu, kapellimestari
Niina Keitel, mezzosopraano
Tuomas Pursio, baritoni
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu

Lotta Wennäkoski: Uniin asti, kantaesitys (Ylen ja Polyteknikkojen kuoron tilaus)
Magnus Lindberg: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Jean Sibelius: Kullervo op. 7

Lauantai 9.12.2017 klo 19.00 Estonian konserttisali, Tallinna 9.12. Vierailukonsertti: Tallinna

Hannu Lintu, kapellimestari
Niina Keitel, mezzosopraano
Tuomas Pursio, baritoni
Eesti Rahvusmeeskoor

Magnus Lindberg: Uusi teos (Ylen tilaus)
Jean Sibelius: Kullervo op. 7

Keskiviikko 13.12.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.12. Keskiviikkosarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Gerald Finley, baritoni

Uuno Klami: Sarja baletista Pyörteitä
Kaija Saariaho: True fire, ensiesitys Suomessa
Igor Stravinsky: Petruška (1947)

Torstai 14.12.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.12. Torstaisarja 5

Hannu Lintu, kapellimestari
Gerald Finley, baritoni

Uuno Klami: Sarja baletista Pyörteitä
Kaija Saariaho: True fire, ensiesitys Suomessa
Igor Stravinsky: Petruška (1947)

Sunnuntai 17.12.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 17.12. Kamarimusiikkikonsertti 4 / BOLOGNA GRASSA

Miika Uuksulainen, taiteellinen suunnittelu ja sello
Hannu Vasara, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Jouko Laivuori, cembalo
Eero Palviainen, luuttu ja kitara

Giuseppe Torelli: Triosonaatti op.1
Giovanni Maria Bononcini: Triosonaatti A-duuri op. 6 nro 5
Domenico Gabrielli: Sellosonaatti G-duuri
Marco Uccellini: Viulusonaatti op. 5 nro 5
Maurizio Cazzati: Capricci a uno e due Violini e Basso continuo op. 50
Giovanni Battista Vitali: Partite e Capricci op. 7
Giovanni Battista Bassani: Triosonaatti a-molli
Arcangelo Corelli: Triosonaatti D-duuri op. 4 nro 4

Keskiviikko 10.1.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 10.1. Keskiviikkosarja 9 / Beethoven-festivaali: VAPAUS

Hannu Lintu, kapellimestari
Jussi Nikkilä, ohjaus ja käsikirjoitus
Pietu Pietiäinen, video- ja äänisuunnittelu
Yhteistyössä Yle Draaman kanssa
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano (Leonore), Russell Thomas, tenori (Florestan), Tommi Hakala, baritoni (Pizarro), Peter Rose, basso (Rocco), Mari Palo, sopraano (Marzellina), Jussi Myllys, tenori (Jaquino), Arttu Kataja, baritoni (Fernando), Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Puherooleissa: Esko Salminen (Beethoven) ja Kati Outinen (sisäkkö Rosalie Sali)

Ludwig van Beethoven: Fidelio op. 72

Lauantai 13.1.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.1. Beethoven-festivaali: KIIHKO

Olli Mustonen, piano

Ludwig van Beethoven:
Pianosonaatti nro 1 f-molli op. 2 nro 1
Pianosonaatti nro 2 A-duuri op. 2 nro 2
Pianosonaatti nro 22 F-duuri op. 54
Pianosonaatti nro 23 f-molli op. 57 "Appassionata"

Lauantai 13.1.2018 klo 17.30 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 13.1. Beethoven-festivaali: SIVULLINEN

Mauricio Kagel, ohjaus

Elokuva ”Ludwig van”
Kysy Beethovenista! Pianisti Olli Mustonen vastaa yleisön kysymyksiin ennen elokuvan alkua.

Torstai 18.1.2018 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.1. Beethoven-festivaali: BEETHOVENIA LAPSILLE

Matthias Pintscher, kapellimestari
Rooleissa musiikkipedagogit Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Yhteistyössä Musiikki- ja Kulttuurikeskus VERSOn kanssa.

Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 op. 60

Perjantai 19.1.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.1. Perjantaisarja 7 / Beethoven-festivaali: RADIKAALI

Matthias Pintscher, kapellimestari
Javier Perianes, piano

Bernd Alois Zimmermann: Photoptosis
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 op. 58
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 op. 60
Bernd Alois Zimmermann: Stille und Umkehr

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Pasi Eerikäinen, viulu,
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Matthias Pintscher: Jousitrio
Bernd Alois Zimmermann: Jousitrio

Lauantai 20.1.2018 klo 15.00 Temppeliaukion kirkko 20.1. Beethoven-festivaali: ZEITGEIST

Suomalainen barokkiorkesteri
Meta4

Aleksei Ljubimov ja Olga Pashenko, fortepiano

Joseph Martin Kraus: Olympie, alkusoitto VB 33
Jan Ladislav Dussek: Konsertto kahdelle pianolle op. 63
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2 op. 36

Sunnuntai 21.1.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 21.1. Beethoven-festivaali: WIEN

Uusi Helsinki -kvartetti

Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 10 op. 74 ”Harppu”
Alban Berg: Jousikvartetto op. 3
Anton Webern: Fünf Sätze op. 5
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 16 op. 135
Ennen konserttia klo 14 Harjoitussali PAAVO: Potilas Beethoven. Ylikapellimestari Hannu Lintu ja lastenpsykiatrian dosentti Jari Sinkkonen keskustelevat.

Keskiviikko 24.1.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 24.1. Keskiviikkosarja 10 / Beethoven-festivaali: VELJEYS

Sir Roger Norrington, kapellimestari
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Markus Nykänen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén

Magnus Lindberg: Two Episodes
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125
Ennen konserttia klo 18 päälämpiö: Discussion between conductor Sir Roger Norrington and composer Magnus Lindberg on Beethoven. Tilaisuus on englanninkielinen.

Torstai 25.1.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 25.1. Torstaisarja 6 / Beethoven-festivaali: VELJEYS

Sir Roger Norrington, kapellimestari
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Markus Nykänen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén

Magnus Lindberg: Two Episodes
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125

Perjantai 2.2.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 2.2. Perjantaisarja 8

Eva Ollikainen, kapellimestari
Timo Korhonen, kitara

Richard Strauss: Kuolema ja kirkastus op. 24
Toru Takemitsu: To the Edge of Dream
Toru Takemitsu: Spectral Canticle, ensiesitys Suomessa
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Sivan Magen, harppu
N. N., huilu
N. N., alttoviulu
Toru Takemitsu: And then I knew 'twas wind
Yoshihisa Taira: Sublimation
Pierre Sancan: Thème et variations

Keskiviikko 7.2.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.2. Keskiviikkosarja 11

Lionel Bringuier, kapellimestari
Pjotr Anderszewski, piano

Esa-Pekka Salonen: Helix
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 24 K 491
Nikolai Rimski-Korsakov: Scheherazade op. 35

Torstai 8.2.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.2. Torstaisarja 7

Lionel Bringuier, kapellimestari
Pjotr Anderszewski, piano

Esa-Pekka Salonen: Helix
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 24 K 491
Nikolai Rimski-Korsakov: Scheherazade op. 35

Perjantai 16.2.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.2. Perjantaisarja 9

Hannu Lintu, kapellimestari
Benjamin Grosvenor, piano

Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Frédérick Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21
Witold Lutoslawski: Sinfonia nro 1

Lauantai 17.2.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 17.2. Lauantaisuusinta

Hannu Lintu, kapellimestari
Benjamin Grosvenor, piano

Jean Sibelius: Sinfonia nro 7
Frédérick Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5

Sunnuntai 18.2.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 18.2. Kamarimusiikkikonsertti 5 / ”BB”

Tarja-Leena Kircher, taiteellinen suunnittelu
Ackord-kvartetti:
Annemari Åström, Tarja-Leena Kircher, viulu
Atso Lehto, alttoviulu, Eeva Rysä, sello

Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 18 nro 4
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 131

Perjantai 2.3.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 2.3. Perjantaisarja 10

Oliver Knussen, kapellimestari
Jukka Harju, käyrätorvi

Ferruccio Busoni: Rondò Arlecchinesco op. 46
Ferruccio Busoni: Nocturne Symphonique op. 43
Oliver Knussen: Käyrätorvikonsertto op. 73
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Jukka Harju: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)

Keskiviikko 7.3.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.3. Keskiviikkosarja 12

Hannu Lintu, kapellimestari
Jari Valo, viulu

Witold Lutoslawski: Venetsialaisia leikkejä
Witold Lutoslawski: Partita viululle ja orkesterille
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Torstai 8.3.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.3. Torstaisarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Jari Valo, viulu

Witold Lutoslawski: Venetsialaisia leikkejä
Witold Lutoslawski: Partita viululle ja orkesterille
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Maanantai 12.3.2018 klo 19.00 12.3. Euroopan kiertue / München

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Tiistai 13.3.2018 klo 19.00 Berliinin filharmonia 13.3. Euroopan kiertue / Berliini

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 op. 82

Torstai 15.3.2018 klo 19.00 Madrid, Auditorio Nacional de España 15.3. Euroopan kiertue / Madrid

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Jesús Rueda: Elephant Skin
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Perjantai 16.3.2018 klo 19.00 Zaragoza, Palacio de Congresos de Zaragoza 16.3. Euroopan kiertue / Zaragoza

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Jesús Rueda: Elephant Skin
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Sunnuntai 18.3.2018 klo 19.00 Heidelberger Frühling -festivaali 18.3. Euroopan kiertue / Heidelberg

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64

Maanantai 19.3.2018 klo 19.00 Kölnin filharmonia 19.3. Euroopan kiertue / Köln

Hannu Lintu, kapellimestari
Sol Gabetta, sello

Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 op. 82

Sunnuntai 25.3.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 25.3. Kamarimusiikkikonsertti 6 / YSTÄVÄT RANSKASTA

Laura Vikman, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Heini Kärkkäinen, piano

Gabriel Fauré: Pianokvintetto nro 2
Camille Saint-Saëns: Septetto

Keskiviikko 4.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 4.4. Keskiviikkosarja 13

Hannu Lintu, kapellimestari
Vadim Gluzman, viulu

Pēteris Vasks: Distant Light
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 8 op. 65

Perjantai 13.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.4. Perjantaisarja 11 / AURINKO NOUSEE IDÄSTÄ

RSO:n muusikot

Joseph Haydn: Sinfonia nro 6 D-duuri ”Le Matin”
Aulis Sallinen: Sunrise serenade op. 63
Aarre Merikanto: Schott-konsertto
Claude Debussy: Danses sacrée et profane
Pjotr Tšaikovski: Serenadi jousille C-duuri op. 48

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Toru Takemitsu: Day Signal - Signals from Heaven
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 4 D-duuri op. 83
Toru Takemitsu: Night Signal - Signals from Heaven

Lauantai 14.4.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / KLEZMERIÄ AURINGON NOUSTESSA

RSO:n muusikot

Joseph Haydn: Jousikvartetto nro 78 B-duuri, Hob.III:78 ”Auringonnousu”
Isang Yun: Oktetto
Paul Schoenfield: Trio

Lauantai 14.4.2018 klo 17.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / ORIENT – OCCIDENT

RSO:n muusikot

Marin Marais: Marche tartaire ja La tartarine & double sarjasta Suite d'un Gout Etranger
Dai Fujikura: Poyopoyo
Andreas Anton Schmelzer: Viulusonaatti “Victori der Christen
Mark Andre: …als… I
François Couperin:La Sultanne
Henry Purcell: Sinfonia “Sonata while the Sun Rises” oopperasta The Fairy Queen
Yleisötilaisuus alalämpiössä klo 18.15: Suuret uskonnot musiikissa. Puhujana musiikintutkija Susanna Välimäki.

Lauantai 14.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / IMPRESSIOITA JA ILMESTYKSIÄ

József Hárs, kapellimestari
RSO:n muusikot

Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli
Amr Okba: Isis and Maria
Olivier Messiaen: Aikojen lopun kvartetto

Sunnuntai 15.4.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.4. Kamarimusiikkifestivaali / SOIVA PÄIVÄKIRJA - koko perheen draamallinen konsertti

RSO:n muusikot

François Couperin: Le Réveil-Matin
György Ligeti: Bagatelle
Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Adriana Hölszky: Duo
Mark Andre: iv 9
Dmitri Šostakovitš: Adagio baletista Lady ja huligaani
Joe Hisaishi: Musiikkia elokuvasta Totoro, sovitus Keski-Helsingin musiikkiopiston sävellysoppilaat
Jani Niinimäki: Uusi teos, kantaesitys
David Popper: Elfentanz
Maurice Ravel: Osia sarjasta Hanhiemo
Konsertti toteutetaan yhteistyönä Keski-Helsingin musiikkiopiston sävellysoppilaiden kanssa.
Yleisötilaisuus alalämpiössä klo 16.15: Tulevaisuuden Mozartit. Musiikkia ja puhetta Keski-Helsingin musiikkiopistosta säveltäjä Minna Leinosen ja rehtori Petri Aarnion johdolla.

Sunnuntai 15.4.2018 klo 17.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / KAIKUJA TIIBETISTÄ

József Hárs, kapellimestari
RSO:n muusikot

Sergei Prokofjev: Jousikvartetto nro 2 F-duuri op. 92 ”Kabardinian”
Francis Poulenc: Sonaatti käyrätorvelle, trumpetille ja pasuunalle
Chinary Ung: Oracle

Sunnuntai 15.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / HENKIEN KÄTKEMÄ

RSO:n muusikot

Ludwig van Beethoven: Pianotrio nro 1 Es-duuri op. 70 ”Geister”
Alexander Borodin: Jousikvartetto nro 2 D-duuri
Minoru Miki: Marimba spiritual

Keskiviikko 18.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.4. Keskiviikkosarja 14

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Yuki Koyama, huilu

Jean Sibelius: Pelleas ja Melisande, sarja op. 46
Perttu Haapanen: Huilukonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Arnold Schönberg: Pelleas und Melisande op. 5

Torstai 19.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.4. Torstaisarja 9

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Yuki Koyama, huilu

Jean Sibelius: Pelleas ja Melisande, sarja op. 46
Perttu Haapanen: Huilukonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Arnold Schönberg: Pelleas und Melisande op. 5

Torstai 26.4.2018 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 26.4. Piilometsän soitinsatu

James Gaffigan, kapellimestari
Rooleissa musiikkipedagogit Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Sergei Prokofjev: Sarja baletista Tuhkimo

Torstai 26.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.4. Perjantaisarja 12

James Gaffigan, kapellimestari
Conrad Tao, piano

Joseph Haydn: Sinfonia nro 49 f-molli “La Passione” Hob. I:49
John Adams: Pianokonsertto “Century Rolls”
Sergei Prokofjev: Sarja baletista Tuhkimo

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Conrad Tao, piano
Reeta Maalismaa, viulu
Anton Kukkonen, sello
Conrad Tao: Teoksia pianolle, kantaesitys
Joseph Haydn: Pianotrio nro 44 E-duuri Hob. XV:28

Perjantai 11.5.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 11.5. Perjantaisarja 13 / Leonard Bernstein 100 vuotta

Leonard Slatkin, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu
Jenny Carlstedt, mezzosopraano

Leonard Bernstein: Candide, alkusoitto
Leonard Bernstein: Serenadi viululle ja orkesterille
Leonard Bernstein: Sinfonia nro 1 ”Jeremiah”
Leonard Bernstein: Sinfoniset tanssit musikaalista West Side Story

Ennen konserttia klo 18 päälämpiö: Discussion between conductor Leonard Slatkin and Broadcast Producer Outi Paananen on Leonard Bernstein. Tilaisuus on englanninkielinen.

Keskiviikko 16.5.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.5. Keskiviikkosarja 15

Hannu Lintu, kapellimestari
Angela Hewitt, piano

Sebastian Fagerlund: Uusi teos, Suomen ensiesitys (Ylen ja Concertgebouwn tilaus)
Manuel de Falla: Öitä Espanjan puutarhoissa
Claude Debussy: Jeux
Maurice Ravel: Bolero

Torstai 17.5.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 17.5. Torstaisarja 10

Hannu Lintu, kapellimestari
Angela Hewitt, piano

Sebastian Fagerlund: Uusi teos, Suomen ensiesitys (Ylen ja Concertgebouwn tilaus)
Manuel de Falla: Öitä Espanjan puutarhoissa
Claude Debussy: Jeux
Maurice Ravel: Bolero

Sunnuntai 20.5.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 20.5. Kamarimusiikkikonsertti 7 / ”THIRD STREAM”

Tommi Hyytinen, taiteellinen suunnittelu ja käyrätorvi
Péter Jánosi, käyrätorvi
Pasi Eerikäinen, viulu
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, piano

Gunther Schuller: Duets for Unaccompanied Horns
Gunther Schuller: Nocturne
Gunther Schuller: Pianotrio
David Amram: Three Songs for Marlboro

Perjantai 25.5.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 25.5. Perjantaisarja 14

Hannu Lintu, kapellimestari
Leila Josefowicz, viulu

Felix Mendelssohn: Kesäyön uni, sarja
Bernd Alois Zimmermann: Viulukonsertto
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 “Kevät” op. 38
Ennen konserttia klo 18 päälämpiö: Uusi kausi 2018–2019! Toimittaja Outi Paananen ja ylikapellimestari Hannu Lintu keskustelevat.

Myöhäisillan kamarimusiikki:
N.N., sello
J. S. Bach: Sarja soolosellolle