yle.fi


Olet tässä

"Sijoituspaikat harkittava tarkkaan"

julkaistu 10.6.2010 klo 16:36, päivitetty 10.6.2010 klo 16:58

Timo Luostarisen vetämä Etelä-Savon luonnonsuojelupiiri toimii Savonlinnasta käsin.

Kuva: YLE Etelä-Savo

Etelä-Savon luonnonsuojelupiirin toiminnanjohtaja Timo Luostarinen hyväksyy tuulivoimalat Saimaan rannoilla vain tiukkojen sijaintikriteereiden perusteella.

Timo Luostarisen mukaan tuulivoimalat pitää harkita tarkkaan vaikka se onkin saasteeton energiamuoto.

- Tuulienergia voi saada Suomen Luonnonsuojeliiton ekoenergiamerkin tietyin edellytyksin. Edellytykset liittyvät nimenomaan voimaloiden sijoittamiseen.

Luostarinen kävi taannoin tutustumassa Hailuotoon, Pohjanlahden rannikolle rakennettuihin tuulivoimaloihin.

- Onhan se aikamoinen elementti maisemassa, vaikka siellä merellä tilaa ja avaruutta riittää. Saimaalla vaikutus olisi vielä huomattavasti suurempi.

Mahdollisten sijaintipaikkojen ulkopuolelle pitää Luonnonsuojeluliiton mielestä ehdottomasti jättää luonnonsuojelu- ja Natura-alueet.

- Myös tärkeät lintualueet pitää jättää pois. Samoin valtakunnallisesti ja maakunnallisesti tärkeät maisema-alueet. Tämä sulkee käytännössä Saimaan rannat pois, Luostarinen pohtii.

YLE Etelä-Savo

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot