yle.fi


Olet tässä

Kansalaisvaikuttaminen tutuksi opiskelijoille

julkaistu 25.8.2010 klo 10:37
Mikkeliläiset opiskelijat tutustumassa paikalliseen reilun kaupan puotiin.

Mikkeliläiset opiskelijat tutustumassa paikalliseen reilun kaupan puotiin.

Kuva: YLE / Lasse Laitinen

Opiskelijat jalkautuvat tällä viikolla Mikkelin kaupungin kaduille. Kyseessä on Otavan opistolaisille suunnattu tapahtuma, jonka tarkoituksena on tutustua kansalaisvaikuttamisen keinoihin.

Kolmipäiväisen kaupunkikierroksen aikana opiskelijat tutustuvat muun muassa Mikkelin Setlementin, marttojen ja nuorisotoimen toimintaan.

Tapahtuma on osa Kaupunkien rytmit -nimistä opintokokonaisuutta, jossa tutustutaan yhteiskuntaan perinteisestä kouluopetuksesta poiketen. Opiskelijat kirjoittavat viikon aikana myös verkkolehteä, jonne kootaan artikkeleita viikon kokemuksista ja tekemisistä.

Verkkolehdessä on myös mahdollisuus seurata reaaliaikaisesti opiskelijoiden liikkeitä kaupungilla. Mukana on yli neljäkymmentä kymppiluokkalaista ja lähilukion opiskelijaa.

YLE Etelä-Savo

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot