Vapepa on ensimmäistä kertaa sähkövikoja etsimässä
Vapepan miehet Ristiinan Suurlahdessa.
Kuva: YLE / Kalle Pallonen
Sähköyhtiöiden apuna vikojen paikantamisessa on ollut myös joukko vapaaehtoisia. Etelä-Savosssa vikojen etsinnässä oli muun muassa suunnistajia sekä Vapaaehtoinen pelastuspalvelu. Vapepa on sähköyhtiöiden apuna nyt ensimmäistä kertaa.
Vapaaehtoisen pelastuspalvelun väkeä on haalittu mukaan jalkatyöhön, etsimään linjoilta mahdollisia vikapaikkoja.
Ristiinan Suurlahdessa linjoja pitkin kävelemässä oli Toni Onnelainen.
- Illalla Vapepan johtaja ilmoitti asiasta tekstiviestillä ja tiedusteli, että pääsenkö mukaan. Aamulla oli kahdeksalta käskynjako Suur-Savon Sähköllä. Eihän tämä paha tehtävä ole, raitista ulkoilmaa saa. Näin hyvä ilma on niin miksei täällä lampsisi pitkin metsiä etsimässä vikaa, pohtii Toni Ollikainen.
Vapepa metsään virka-apupyynnöllä
Suur-Savon Sähkön apuna on ollut myös muun muassa suunnistajia. Vapaaehtoista pelastuspalvelua sähköyhtiö ei saa apuun ilman viranomaispäätöstä.
- Pelastuslaitos haki siihen virka-apua ja virka-apu myönnettiin. Tämä on Etelä-Savon pelastuslaitoksen kautta tullut virka-apu meille, jonka he sitten meille alisti. Mehän ei suoraan tällaista palvelua saataisiin, tämä on viranomaisia varten tehty järjestö, kertoo Järvi-Suomen energian käyttöpäällikkö Arto Nieminen.
Vapaaehtoisten tehtävänä on ollut nimen omaan vikapaikkojen etsiminen. Ei vikojen korjaaminen.
- Merkataan se ja ilmoitetaan asentajalle niin asentajat tulee vilkaisemaan sen paikan ja putsaavat jos on jotain putsattavaa. Isompia puita ja ottavat oksia langoilta pois. Jos siellä puu esimerkiksi on linjoilla niin ei viittä metriä lähemmäs mennä, kertoo Toni Onnelainen.
Vapepalaisten päivä saattaa venyä vielä pitkäksi vikapaikkoja metsästäessä.
- Kello 23:een saakka on työaikaa, Onnelainen toteaa.
YLE Etelä-Savo