yle.fi


Olet tässä

Sähköauto eCorolla koetuotantoon

julkaistu 7.11.2009 klo 08:50, päivitetty 7.11.2009 klo 12:35
Valkoinen Corolla henkilöauto

Tampereella tuotetaan kaksikymmentä eCorollaa koekäyttöön.

Kuva: Sähköautot - Nyt! / Janne Björklund

eCorolla -sähköauto on herättänyt suurta kiinnostusta sähköautomessuilla Helsingissä. Suunnittelutyö on saatu päätökseen ja auto odottaa katsastusta parin viikon kuluttua.

Sähköautot Nyt! -yhteisön projektina toteutettu eCorolla on esillä tänä viikonloppuna järjestettävillä Electric motor show -messuilla.

Käytännön kokoamistyö on aloitettu Hausjärjellä, suunnittelua on toteutettu maailmanlaajuisesti verkossa. Yhteisössä on 2000 jäsentä Suomessa, joista pari sataa on aktiivia. Hausjärven Hikiällä parikymmentä ihmistä on koonnut autoa kasaan.

Seuraava vaihe on tuottaa kaksikymmentä autoa koekäyttöön ja käyttäjäkokemusten perusteella laajentaa tuotantoa edelleen. Sähköautoaktiivi Erkki Leinosen mukaan tuotanto hajautetaan useammalle automerkille ja pieniin yksiköihin. Seuraavat kehiteltävät automallit ovat eGolf ja eMondeo.

Yhteisön tavoitteena on ei enempää eikä vähempää, kuin päivittää 850 miljoonaa polttomoottoria sähköautoiksi.

- Kyseinen prototyyppi päivitetään ja siitä käynnistetään kahdenkymmenen auton beta-sarjan valmistus Volvon bussitehtaalla Tampereella, kertoo Erkki Leinonen.

Mutta mihin nämä autot sitten menevät?

- Ne menvät kaikista innokkaimmille ensitilaajille, jotka sitten samalla testaavat autoa. Tästä saadaan käyttökokemusta, jonka perusteella hienosäädetään. Sitten aloitetaan laajamittainen sarjavalmistus, Erkki Leino sanoo.

Tekniikka vielä kallista

Vielä toistaiseksi sähköauton on kallis. Tarvittava mekaniikka ja osaset maksavat 25 000 - 30 000 euroa. Sähköautoaktiivi Erkki Leinonen uskoo hintojen laskevan lähivuosina, kun sähköautojen tuotantovolyymi saadaan ylös ja akkuteknologia muuttuu halvemmaksi.

Sähköautot Nyt! -yhteisössä toivotaan, että sähköautot tulevat yleistymään nopeasti.

- Mitä nopeammin sen parempi. Itselläni on sähköauto alla jo ensi vuonna, Erkki Leinonen sanoo.

YLE Häme

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot