Sarjakuvafestivaalit tähtää ennätysyleisöön
Eräs sarjakuvafestivaalien tunnetuimmista vieraista on Sergio Aragonés, joka on useille tuttu MAD-lehden tuotteliaana taiteilijana.
Kuva: Helsingin sarjakuvafestivaalit / Sergio Aragonés
Lauantaina alkava Helsingin sarjakuvafestivaalit tavoittelee uutta kävijäennätystä. Tavoitteena on saada tapahtumiin kävijöitä enemmän kuin viime vuonna, eli yli 5 000.
Kulttuuriareena Gloriassa viikonlopun aikana järjestettävän tapahtuman teemana on tänä vuonna espanjalainen sarjakuva.
Teemaan syvennytään espanjalaista nykysarjakuvaa esittelevien taidenäyttelyiden sekä espanjalaisten sarjakuvataiteilijoiden vierailujen avulla.
Sarjakuvafestivaaleihin kuuluva Mangapäivä järjestetään lauantaina Lasipalatsin Bio Rex -elokuvateatterissa.
Tapahtumat halutaan pitää edelleen maksuttomina kertoo festivaalien tuottaja Otto Sinisalo.
- Festivaalit järjestävä Suomen Sarjakuvaseura on voittoa tavoittelematon yhteisö, jonka tehtävänä on nostaa sarjakuvaa esille ja kasvattaa sen arvostusta. Tietysti me toivomme mahdollisimman laajaa yleisöä piipahtamaan tapahtumaan. Meillä pääsymaksu ei ole kynnyskysymys tulla käymään. Maksullisuus voisi sen sijaan karkoittaa kävijöitä.
Helsingin 24. Sarjakuvafestivaalit järjestetäänkin Opetusministeriön, Helsingin kaupungin ja Espanjan kulttuurikeskuksen tuella.
YLE Helsinki