yle.fi


Olet tässä

Vakuutusyhtiöt lähdössä mukaan koulukorjauksiin

julkaistu 25.9.2009 klo 08:03, päivitetty 25.9.2009 klo 09:50
Koululaisia parakkirakennusten pihalla.

Kulosaaren ala-astelaiset jatkavat parakeissa vuoteen 2014 asti.

Kuva: YLE/ Nina Svahn

Kolme eläkevakuutusyhtiötä on ilmaissut kiinnostuksensa rahoittaa Kulosaaren monitoimitaloa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun vakuutusyhtiöt olisivat lähdössä koulurakennusten maksajiksi Helsingissä.

Halukkuutensa rahoittajiksi ovat ilmoittaneet Ilmarinen, Varma ja Kuntien eläkevakuutus. Kulosaaren monitoimitalon kustannukset olisivat tontteineen 17,2 miljoonaa euroa.

Uuteen monitoimitaloon sijoitettaisiin homeongelmista kärsivät Kulosaaren ala-aste ja päiväkoti. Myös kirjasto sijoitettaisiin uuteen taloon.

Kulosaaren ala-aste asetettiin käyttökieltoon viime tammikuussa ja nyt viereinen päiväkoti pyritään sulkemaan lokakuun alkuun mennessä. Oppilaat ovat joutuneet opiskelemaan parakeissa koulun pihalla.

Kaupunginosan asukkaat uskovat yksityiseen rahoitukseen

Kulosaaren ala-asteen johtokunnan jäsen Pääsky Halttunen sanoo, että kaupunki on pompotellut asiaa virastolta toiselle.

- Se, minkä takia me halutaan hoitaa tää yksityisesti on se, että me voitaisiin hoitaa tää asia niin paljon nopeammin kuin näillä kaupungin aikatauluilla, joissa selvästi tätä asiaa pallotellaan lautakunnalta toiselle. Ja kuinka paljon kaikkien rakennuslupien ja parakkien rakentamisaikataulut kestävät.

- Yksityisesti me saataisiin prosessi loppumaan niin paljon aikaisemmin ja saataisiin lapset pois parakeista. Kaupungillekin koituisi säästöjä.

Kaupungin kanta vielä auki

Kyseessä olisi vakuutusyhtiön omistama kiinteistö-osakeyhtiö, joka vuokraa tilat kaupungille. Tämä olisi Helsingissä ei ole aiemmin kokeiltu tällaista koulurakentamismallia. Asia on kiinteistölautakunnassa kuun lopussa. Sen jälkeen se menee vielä kaupunginhallituksen käsittelyyn. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja, kokoomuksen Risto Rautava pitää uudenlaista rahoitusratkaisua hyvänä ideana. Kaupungin pitää hänen mielestään kuitenkin tehdä vertailuja siitä mikä kannattaa parhaiten. Kaikissa poliittisissa ryhmissä uudenlaiseen rahoitusratkaisuun ei ilmeisesti kuitenkaan suhtauduta yhtä innostuneesti.

Kaupunki on tähän asti pohtinut korjaako se itse homeiset tilat vai rakentaa kokonaan uudet.

YLE Helsinki

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot