Olet tässä

Länsimetrovalitukset kaatuivat ryminällä

julkaistu 08.02. klo 16:09, päivitetty 08.02. klo 16:39
Projekti-insinööri Tero Palmu tarkkailee työmaata Länsimetron alkumetreillä Helsingin Ruoholahdessa.

Länsimetron louhinnat ovat täydessä vauhdissa Ruoholahdessa.

Kuva: YLE/ Jarno Virtanen

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt kaikki Länsimetron rakentamisesta tehdyt valitukset. Rakentaminen voi jatkua ilman uhkakuvia.

100 000 matkustajaa päivässä

  • Länsimetron varrelle nousee seitsemän uutta asemaa: Lauttasaaren, Koivusaaren, Keilaniemen, Otaniemen, Tapiolan, Jousenpuiston ja Matinkylän asemat. Lisäksi Niittykummussa on asemavaraus.
  • Länsimetro kuljettaa lähes 100 000 matkustajaa päivässä.
  • Länsimetron pituus on 13,9 kilometriä.
  • Länsimetron kustannusarvio on 713,6 miljoonaa euroa.
  • Länsimetro työllistää 400 suunnittelijaa ja sen arvioidaan työllistävän 6000 henkilötyövuoden verran rakentajia.
  • Länsimetron turvallisuutta on parannettu "vanhaan" metroon verrattuna mm. siten, että asemilla on laituriseinät ja -ovet.

Korkeimman hallinto-oikeuden käsittelemät valitukset koskivat kolmea Espoossa sijaitsevaa metrotunnelin asemakaavaa. Asemakaavoissa osoitetaan paikat muun muassa viidelle metroasemalle.

KHO myös katsoo, ettei kaavojen valmisteluun osallistunut Espoon teknisen toimen johtaja Olavi Louko ollut esteellinen, vaikka oli samaan aikaan Länsimetro Oy:n hallituksen puheenjohtaja.

Metron asemakaavoista olivat valittaneet espoolainen Kurt Byman sekä Tapiola Center Oy.

Länsimetron rakentaminen on jo täydessä käynnissä Ruoholahdessa.

Helsingin Ruoholahdesta Espoon Matinkylään rakennettavan nykyisen metrolinjan jatkeen lasketaan valmistuvan vuoden 2014 aikana.

Koko Länsimetron pituus on 13,4 kilometriä. Helsinkiin tulee kaksi uutta asemaa - Lauttasaari ja Koivusaari. Espoon asemat ovat Keilaniemi Otaniemi, Tapiola, Jousenpuisto ja Matinkylä.

Rakentamiseen kuluu rahaa arviolta 720 miljoonaa euroa.

YLE Helsinki

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot