yle.fi


Olet tässä

Joogaava äijä on kissamaisen rento ja notkea

julkaistu 17.10.2011 klo 16:23, päivitetty 18.10.2011 klo 09:56
Kissoja sängyllä.

Kuva: Raila Paavola / YLE

Jos äijä on jäykkä, hänen kannattaa ottaa mallia kissoista tai koirista, kertoo äijäjoogaohjaaja Veikko Tarvainen. Lemmikit venyttelevät ja rentoutuvat joka päivä säännöllisesti. Ihmisilläkin unen laatu paranee ja mieli kevenee, kun lihasjännitys vähenee.

Äijäjoogaohjaaja Veikko Tarvainen törmää usein siihen, että ihmiset eivät tiedä mitä äijäjooga tai jooga on. Kokeiltuaan äijäjoogaa moni kuitenkin innostuu rentoutuksesta ja venytyksistä.

- Yleensä yleisin ja paras palaute joogaohjaajalle on tyytyväinen hymy, ja se, että harjoitukseen jännittyneenä tullut ihminen on rentoutunut joogan aikana, kertoo Tarvainen.

Nykytanssin tuotantoryhmä Routa kutsui Veikko Tarvaisen Kajaaniin opettamaan kajaanilaisille miehille ja naisille äijäjoogan saloja. Tarvaisen mukaan joogaamalla jokainen voisi lisätä omaa hyvinvointiaan paljon. Kysymys on vain siitä, kuinka pääsee alkuun. Ryhmät ovat hyviä aloittamisessa, mutta harjoittelun säännöllisyys on kaikkein vaikeinta.

- Jos kotona on koira tai kissa, niin siinä on todella hyvä joogaopettaja. Ne venyttelevät ja rentoutuvat hyvin säännöllisesti joka päivä. Minun mielestäni kissat ja koirat ovat parhaita joogaopettajia ja elämän filosofian opettajat, vinkkaa Tarvainen.

"Olen yrittänyt innostaa vaimoakin"

Kajaanilainen Pekka Mäkiaho piti kokemastaan äijäjoogatuokiosta, vaikka hän ei ole vierastanut venyttelyä aiemminkaan.

- Tosi rentouttavaa ja hyvän tuntuista. Minä teenkin noita liikkeitä aamuisin sängyssä, mutta tuossa tuli paljon uutta ja hengitystä. Hengitys on tärkeää, se tuntuu päässä ja lihaksissa.

Äijät joogaa kynttilänvalossa. (YLE / Hanne Kinnunen) Mäkiaholle mallin ottaminen lemmikkieläimistä on niin ikään tuttua.

- Olen ajatellut sitä kymmentä vuotta, että meinaan vielä 70-vuotiaanakin kävellä, että en ole ihan jäykkä pökkelö. Venyttelen aamuisin sängyssä ennen kuin nousen. Koiran kanssa useimmiten metsässä lenkillä käydessä voimistelen ja venyttelen. Meillä koirakin venyttelee, kun sille sanoo, että venyttele, naurahtaa Mäkiaho.

Virnistelyä Mäkiaho ei ole kohdannut, muttei ole saanut juuri muitakaan innostumaan.

- Sanon minä aina vaimolle, että yritä nyt sinäkin venytellä vähän ennen kuin noustaan.

Äijäjoogaa tukevasti jaloillaan

Äijäjooga eroaa muista joogista sillä, että se on tarkoitettu miehille. Veikko Tarvaisen mukaan se on helppoa ja kevyttä perusjoogaa, jossa liikkeet ovat samanlaisia kuin jumpassa, mutta ne tehdään hengityksen tahdissa keskittyneesti. Äijäjoogassa ei myöskään seisota päällään, vaan tukevasti jaloillaan. Loppurentoutus päättyy usein kuorsaamiseen, vaikka nukahtaminen ei olekaan itse tarkoitus.

- Kun näin rehellisesti sanon, niin ei tuntunut ollenkaan hassummalta. Varmasti olisi hyvä harrastaa tuollaista, vaikka pienillä liikkeillä. Olisi hyvä harrastaa joka päivä, en minä sitä huonona pidä, sanoo äijäjoogan ensikertalainen Kauko Hyvärinen.

- On hienoa saada palautetta miehiltä, jotka eivät ole koskaan venytelleet. He ihmettelevät, että miten tämä voi toimia ja miten he nukkuvat paremmin, vaikka äijäjooga on kevyttä. Vastaus on siinä, että kun lihasjännitys poistuu kireistä lihaksista, niin luonnollisesti uni on parempaa ja mielikin on kevyempi, selittää Veikko Tarvainen.

YLE Kainuu / Hanne Kinnunen

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot