yle.fi


Olet tässä

Lahna ja särki nykyistä parempaan käyttöön

julkaistu 23.11.2009 klo 05:58, päivitetty 11.12.2009 klo 06:32
Kalastusvene vesillä

Kuva: YLE

Kokkolassa yritetään etsiä keinoja jalostaa ja markkinoida kannattavasti vähempiarvoisia kaloja. Pysyvillä, kannattavilla markkinoilla voitaisiin taata, että vesistöjä kuormittavat kalat, kuten lahnat ja särjet saataisiin vähenemään rannikkoalueen vesistä.

Vuoden vaihteeseen mennessä on tarkoitus selvittää, lähtevätkö paikalliset kalastajat kokeilemaan jotakin hyödyntämiskeinoa.

Tässä vaiheessa kyseessä on esiselvitys, joka tehdään Lohtajan ja Pietarsaaren välisellä merialueella. Aloitteentekijänä on ollut Lohtajan seudun kalastusalue.

Tarkoitus on selvittää, löytyisikö keinoja vähempiarvoisen kalan kannattavaan kalastukseen. Vähempiarvoisiksi kaloiksi luetaan lähinnä särkikalat; särki lahna ja säyne. Roskakalaksi päätyy usein myös pienikokoinen ahven.

Tällä hetkellä kalastajat kokevat tällaisen saaliin pääosin vain työtä lisäävänä rasitteena. Tavoitteena olisi se, että tulevaisuudessa näitä kaloja jopa lähdettäisiin erikseen kalastamaan.

YLE Keski-Pohjanmaa

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot