Kouvola haluaa pääkaupunkiseudun lähiliikennealueeseen
Kuva: YLE / Jani Aarnio
Kouvola haluaa mukaan pääkaupunkiseudun lähiliikennealueeseen. Uudistus tekisi junaliikenteestä edullisempaa Kouvola-Lahti-välillä ja lisäisi reitille vuoroja.
Kouvola haluaa mukaan pääkaupunkiseudun lähiliikennealueeseen. Kaupungin virkamiehet aloittavat edunvalvontatyön Kouvolan ja Lahden välisen reitin saamiseksi mukaan pääkaupungin lähiliikenteeseen.
Uudistus tekisi junaliikenteestä edullisempaa Kouvola-Lahti-välillä, lisäisi reitille vuoroja ja mahdollistaisi myös Kouvola-Kotka-välin kehittämisen, kertoo joukkoliikennetoimikunnan puheenjohtaja Antti Koivisto.
Hänen mukaansa liittyminen olisi mahdollista jos liikenneministeriö ostaisi liikenteen Kouvola-Lahti-välillä. Koiviston mukaan hankkeella on hyvät mahdollisuudet onnistua, koska pääkaupunkiseudun lähiliikennealue ulottuu jo nyt Lahteen.
YLE Kymenlaakso