yle.fi


Olet tässä

Kymenlaakso selvisi ukkosista melko pienin vaurioin

julkaistu 30.7.2010 klo 06:51, päivitetty 30.7.2010 klo 11:54
Myrskypilviä ja salamoita  tummalla taivaalla

Kuva: Pekka Parviainen

Salamat sytyttivät konehallin Kouvolassa. Ukkonen myös katkoi sähköjä Sippolassa. Junaliikenne takkuilee radalle kaatuneiden puiden takia.

Torstain ja perjantain välisen yön ukkoskuurot katkoivat sähköjä ja polttivat konehallin Kouvolassa.

Kouvolan Aitomäkeen keskittynyt salamointi sytytti sadan neliön konehallin ja rikkoi sähköjä muutamasta taloudesta. Sippolassa ja Luumäellä sähköt olivat poissa muutamalta sadalta taloudelta. Sähköviat on saatu korjattua.

Junaliikenteessä katkoksia

Erityisen voimakkaana Etelä-Karjalan ja Etelä-Savon seuduilla riehuneet ukkoset katkaisivat junaliikenteen Parikkalan ja Imatran välillä. Osa liikenteestä korvataan linja-autoilla, mutta matkustajat saavat varautua viivytyksiin ainakin aamupäivän ajan.

VR ilmoittaa, että junaliikenteessä on ukkosmyrskyn takia muutoksia Karjalan ja Savon radoilla.

Junaliikennettä korvataan tänään linja-autoilla Imatran ja Parikkalan, Kuopion ja Pieksämäen sekä Parikkalan ja Savonlinnan välillä viime yön ukkosvaurioiden vuoksi.

Raju ukkosmyrsky kaatoi viime yönä puita raiteille vaurioittaen sähköradan rakenteita Karjalan ja Savon radoilla. Tilanne vaikeuttaa myös Itä-Suomen tavarajunaliikennettä.

Metsäkeskus varoittaa tuhopuiden raivaamisesta

Kaakkois-Suomen metsäkeskus muistuttaa, että myrskytuhojen jäljiltä kaatuneiden puiden raivaamisessa on syytä olla varovainen.

Myrskyn runtelemat puut ja niiden juurakot aiheuttavat tällä hetkellä vaaran vahinkoalueella liikkuville. Puiden korjuu suositellaan tehtäväksi koneellisesti.

YLE Kymenlaakso

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot