JSN pohtii tiedotusvälineiden keskustelupalstojen valvontaa
Kuva: YLE / Toni Pitkänen
Julkisen sanan neuvosto pohtii pitäisikö tiedotusvälineiden internetsivuilla olevien keskustelupalstojen kuulua neuvoston valvontaan. Keskustelupalstoilla on esimerkiksi julkaistu lastenhyväksikäytöstä tuomittujen henkilöiden nimiä.
Julkisen sanan neuvoston varapuheenjohtaja Susanna Reinboth ei ole törmännyt aikaisemmin vastaavaan.
Journalistin ohjeiden mukaan tiedotusvälineiden ei pidä julkaista tuomittujen nimiä jos erityisen arkaluontoisen rikoksen uhri voi paljastua tätä kautta.
Neuvosto järjestää syyskuun lopussa keskustelutilaisuuden, jossa pohditaan pitäisikö myös tiedostusvälineiden keskustelupalstojen kuulua neuvoston valvontaan.
Julkisen sanan neuvoston tehtävänä on tulkita hyvää journalistista tapaa ja puolustaa sanan- ja julkaisemisen vapautta.
YLE Lahti