Oulujoesta rakennetaan lohijoki
Sorsaperhe paistattelee päivää Hupisaaren vesistön äärellä.
Kuva: YLE
Lohelle suunnitellaan avattavaksi kalatie Oulujoen jokisuusta Oulujärvelle. Samassa yhteydessä myös Oulun Hupisaarten purot elvytettäisiin kalojen elinalueiksi.
Montan, Pyhäkosken, Pällin, Utasen, Nuojuan ja Jylhämän voimalaitosten kalateiden suunnittelu etenee aikataulun mukaisesti. Kalateiden rakentaminen on tarkoitus aloittaa Muhoksen Montasta, jonne suunnitellaan kiinniottolaite kalojen ylisiirtoa varten. Ensi vaiheessa nousevat kalat siirretään Utosjokeen ja Kutujokeen.
Jokaiselle voimalalle räätälöidään toimivin kalatie
Montan voimalaitoksen yhteyteen on suunniteltu noin 650 metriä pitkä osittain luonnonmukainen ohitusuoma. Sen on tarkoitus toimia myös lohikalojen lisääntymis- ja talvehtimisalueena.
Pällin, Utasen ja Nuojuan voimalaitoksille suunnitellaan teknisiä pystyrakokalatietä. Pyhäkosken kalahissin suunnittelussa hyödynnetään olemassa olevia rakenteita ja väyliä. Jylhämän hissisuunnitelmassa käytetään samaa rakenneratkaisua.
Lohia siirtetään jo tänä kesänä
Utosjokeen ja Kutujokeen on tarkoitus ylisiirtää tulevan kesän ja syksyn aikana 40 emolohta. Ylisiirrettävät kalat pyydystetään jokisuulta, merkitään radiolähettimin ja kuljetetaan istutuspaikoille. Kalojen liikkeitä seurataan radiolähettimien avulla kutuaikaan asti. Myös lohen vaelluspoikasten vaellusta ja selviytymistä Oulujoen pääuoman seitsemän vesivoimalaitoksen läpi Oulujokisuuhun tutkitaan.
Hupisaarten puroista virtavesikalojen elinalueita
Hankkeen aikana laaditaan kunnostussuunnitelma Hupisaarten purojen elvyttämiseksi virtavesikalojen elinalueiksi. Nykyisen saarten puroihin johdetaan vettä vain kesäisin. Viime talvena järjestettiin koejuoksutus ja vettä johdettiin puroihin koko talven ajan. Koejärjestely onnistui hyvin. Lisäksi hankkeessa suunnitellaan erillinen virtausuoma Hupisaarten puroista purkautuvan virtaaman ohjaamiseksi kauneusaltaiden kautta Pokkisen väylään.
Hanke on osa Oulu–Kajaani-kehittämisvyöhykehanketta, Oulujoen ja Oulujärven kunnostuksen ja moninaiskäytön puitesopimusta sekä Oulujokistrategiaa. Hankkeen kokonaiskustannusarvio on noin 1,2 miljoonaa euroa, josta Pohjois-Pohjanmaan osuus on noin 763 000 euroa ja Kainuun osuus noin 325 000 euroa.
YLE Oulu