yle.fi


Olet tässä

Kemin taidemuseosta tuli Karvisen kesäkoti

julkaistu 12.5.2010 klo 14:26, päivitetty 14.5.2010 klo 12:57

Karvisen ja postinkantajan yhteenotto on olennainen osa sarjakuvan maailmaa.

Kemin 29. sarjakuvapäivät 14.-16.5. keräävät yhteen sarjakuvataiteilijoiden töitä ympäri maailman. Perjantaina alkaa myös koko kesän kestävä Karvinen -taidenäyttely, joka on pystytetty Kemin taidemuseon tiloihin kulttuurikeskukseen.

Näyttely esittelee mahdollisimman laajasti Karvinen –sarjakuvien maailmaa, nimenomaan Jim Davisin alkuperäisen maailman mukaisesti. Kaikkea löytyy eläinlääkärin vastaanotolta Irman kahvilaan ja Karvisen olohuoneeseen.

- Täällä on tarjolla hyvin paljon yksityiskohtia ja aktiviteetteja, jotka ovat tuttuja Karvisen maailmasta. Siksi toivoisin, että näyttelyä tulisi katsomaan paljon Karvisen ystäviä, näyttelyn tuottaja Risto Koskinen sanoo.

Idea näyttelyn tekemisestä alkoi vuosi sitten, kun Kemin Kulttuurikeskus halusi näyttelyn, joka sopisi koko perheelle.

- Ajatus lähti siitä, että aikuiset ja lapset voisivat käydä ihastelemassa näyttelyä yhdessä, Karvisella kun on faneja useammassa sukupolvessa. Sen jälkeen aloimme työstää näyttelyä isolla tiimillä, Koskinen sanoo.

Kokonainen kylä Karvisen elinympäristöstä

Näyttelyä varten on nähty paljon vaivaa. Kolmiulotteiset patsaat kaikista Karvisen sarjakuvissa seikkailevista tärkeimmistä hahmoista on Kemi-Tornion Ammattikorkeakoulun kuvataiteen opiskelijoiden aikaansaannosta.

Taidemuseoon on koottu kokonainen kylä, joka muistuttaa Karvisen elinympäristöä.

- Oululainen sarjakuvapiirtäjä Ilpo Koskela on työstänyt seinille plansseja minun toiveideni mukaan. Yrittäjämaanviljelijä Seppo Posio lahjoitti oikean Valmet –traktorin tähän maatilalle, jossa esitellään Karvisen isännän, Esko Unohtumattoman maatilaperhettä, Koskinen kuvailee.

Haastavinta Koskisen mielestä näyttelyn teossa oli suunnitella se Kemin taidemuseon kokoiseen tilaan.

- Koko työryhmä on ollut onneksi mukana tiiviisti, ja nyt pari viime viikkoa Sarjakuvakeskuksen porukka ja omat kaverit ovat olleet apuna pystyttämässä tätä näyttelyä.

YLE Perämeri

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot