yle.fi


Olet tässä

Lukemisen laatu tärkeää pänttääjälle

julkaistu 5.5.2010 klo 17:33, päivitetty 5.5.2010 klo 18:11
Opiskelija Riikka Hallberg, apulaisrehtori Eija Ritari ja lehtori Jari Laasanen.

Kuva: YLE Pohjanmaa

Määrä ei korvaa laatua pääsykokeisiin valmistautumisessa. Se, että lukee pääsykoekirjat moneen kertaan ei auta, ellei ajatus kulje mukana.

Yliopistopaikoista käydään tänäkin vuonna kovaa kilpailua. Paikat ovat tiukassa ja moni onkin valmis maksamaan satoja tai jopa tuhansia euroja oppilaitosten tai yritysten järjestämistä valmennuskursseista.

Valmennuskurssi ei ole menolippu yliopistoon

Lyhytkurssien lisäksi moni opiskelee himoitsemaansa alaa kokonaisen lukuvuoden mittaisella kurssilla. Kalliskaan kurssi ei kuitenkaan ole pääsylippu yliopistoon.

Vaikka melko iso osa pääsee Etelä-Pohjanmaan Opiston apulaisrehtori Eija Ritarin mukaan valmennuskurssilta haluamalleen alalle, se ei kuitenkaan ole pääsyn tae.

- Opetus annetaan niin hyvin kuin mahdollista, mutta viime kädessä opiskelija on kuitenkin pääsykokeessa yksin omine tietoineen, hän sanoo.

Yksi valmentava kurssi ei välttämättä riitä

Valmennuskurssille saattaa joutua osallistumaan useamman kerran, ennen kuin yliopiston ovi aukeaa.

- Suuri osa joutuu käymään näitä erilaisia valmentavia kursseja useampaan kertaan, sanoo oikeustieteellisen linjan lehtori Jari Laasanen.

Vaikka onneakin tarvitaan, siihen ei voi luottaa. Laasasen mukaan asiat täytyy osata ja hallita ja osata myös vastaustekniikka.

- Se, että lukee kirjat läpi tietyn määrän kertoja, ei takaa pääsyä vaan tärkeämpää on se, miten lukee. Eli lukemisen laatu on tärkeää. Mutta kyllä ne kirjat useampaan kertaan täytyy läpi lukea, ainakin viidestä kymmeneen kertaan, Laasanen opastaa.

YLE Pohjanmaa

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot