yle.fi


Olet tässä

Voimakaksikot innostuivat hiihdosta

julkaistu 26.3.2010 klo 15:47, päivitetty 29.3.2010 klo 14:10

Luistelutekniikkaa opeteltiin Noormarkun Nopsan tarjoaman asiantuntemuksen avulla. Oppi meni hyvin perille, vaikka osa kokee itsensä perinteisen hiihtäjäksi.

Voimakaksikoiden ensimmäinen lajiharjoittelu tehtiin hiihdon parissa. Noormarkun Nopsan hiihto-ohjaaja Maria Kallio opasti voimakaksikoita Noormarkun hiihtostadionin hienoissa maastoissa. Ensimmäisestä tapaamisesta pois jäänyt Johanna Ukkonen oli myös tervehtynyt, joten Juhanillakin on pari ja kaikki voimakaksikon jäsenet ovat paikalla.

Ensin yhdellä jalalla

Luistelutyylin opettelu aloitettiin niin sanotulla potkukelkkaharjoituksella. Siinä mentiin pareittain siten, että molemmilla oli yksi suksi ladulla ja vauhtia potkittiin monojalalla. Tämän jälkeen opettelua jatkettiin tasapainoharjoittelulla, jossa molemmat sukset olivat jalassa, mutta toista jalkaa pidettiin ilmassa.

- Älyttömän vaikeaa, sanovat Anni ja Irina. - Niin ja vaatii tosi tarkkaa keskittymistä, lisäävät Sanna ja Telle. - En tiedä onko vika suksissa vai niiden päällä, Telle nauraa.

Hyviä oppilaita

Jalan vaihtoa ja työntöjen määrää lisättiin vähitellen, kunnes voimakaksikoiden hiihto oli jo ihan mallikkaan näköistä. Sen jälkeen suksia käännetään lievään v-asentoon. Lähes koko porukka näyttää oppivan tosi nopeasti.

- Ihan sairaan kivaa, nyt meni rytmi kohdalleen, toteaa Anni. Myös Irina on tyytyväinen ja korostaa opettajan merkitystä.

Erittäin innoissaan on myös Sanna, joka lupaa lähteä miehensä kanssa hiihtolenkille heti harjoitusten jälkeen. Telle hakee vielä hieman rytmiä. - Voi olla että perinteinen on sittenkin minun lajini, Telle sanoo.

Juhanilta luistelutyyli sujuu oikein hienosti. Oppia on tullut jo keväällä käydystä hiihtokoulusta. Johanna hakee vielä hieman rytmiä, mutta uskoo sen löytyvän. - Kyllä tämä meidän laji on, Johanna sanoo.

Myös voimakaksikoita opettanut Marja Kallio on näkemäänsä tyytyväinen. Lyhyessä ajassa on saatu yllättävän paljon aikaan ja jatko on nyt kiinni voimakaksikoista itsestään. - Ihan loistavia oppilaita, Kallio kiteyttää.

YLE Satakunta

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot