Risikko: Terveyskeskusjärjestelmä saatava kuntoon
Kuva: YLE / Mika Moksu
Perusterveydenhuollon palveluiden pitäisi parantua merkittävästi lähiaikoina, kun uusi terveydenhuoltolaki astuu voimaan toukokuun alussa. Perjantaina Kuopiossa vierailleen peruspalveluministeri Paula Risikon (kok.) mukaan rapautunut terveyskeskusjärjestelmä on saatava nyt kuntoon.
- Meillä on käynyt viime vuosina niin, että erikoissairaanhoitoa on kehitetty ja perusterveydenhuolto on jäänyt vähälle huomiolle. Uudella lailla painopiste tulee juuri perusterveydenhuoltoon. Ainoa tulevaisuuden kestävä kehitys on se, että meillä on vahva perusterveydenhuolto. Näin saamme vähennettyä erikoissairaanhoidon kuluja, ministeri toteaa.
Toukokuussa voimaantulevan uuden terveydenhuoltolain pitäisi parantaa palvelua. Esimerkiksi joitakin erikoissairaanhoidon palveluja voi jatkossa saada omasta terveyskeskuksestaan.
Lääkärinsä potilas voi valita tietyin rajauksin itse ja potilastiedot liikkuvat nykyistä helpommin terveydenhuollon ammattilaiselta toiselle.
Myös neuvonta paranee. Tästä esimerkkinä ovat terveyspisteet, joita on perustettu Pohjois-Savoonkin lähes 30. Esimerkiksi Kuopiossa terveyspisteitä on asukastuvilla, ja niissä voi käydä hakemassa tietoa, tekemässä sähköisen terveystarkastuksen tai vaikkapa mittaamassa verenpaineensa.
- Terveyspisteessä voi käydä omatoimisesti, ja näin ollen terveyskeskuskäyntejä jää pois, hankekoordinaattori Mervi Lehmusaho sanoo.
Tänä vuonna terveydenhuoltolaki maksaa kunnille noin 10 miljoonaa euroa, mutta summan pitäisi pienentyä ja maksaa jopa itsensä takaisin.
- Kustannuksia emme enää pysty vähentämään, koska meidän palvelutarpeemme lisääntyy ja hoidot sekä laitteet maksavat yhä enemmän. Mutta jos saamme kustannuskehityksen edes hidastumaan, niin se on tärkeä asia, peruspalveluministeri Paula Risikko pohtii.
YLE Savo / Kati Myöhänen