Papillooma-rokotetutkimus sai huomautuksen
Kuva: YLE / Mari Itkonen
Eduskunnan apulaisoikeusasiamies huomauttaa Tampereen yliopistoa ja entistä Kansanterveyslaitosta nuorten papilloomarokotetutkimuksen puutteista. Lupa tarvitaan sekä isältä että äidiltä.
Apulaisoikeusasiamiehen mukaan tutkijat menettelivät kaksi vuotta sitten virheellisesti, kun 12-15 -vuotiaiden rokotetutkimusta varten pyydettiin suostumus vain nuorilta ja heidän äideiltään. Suostumus olisi pitänyt pyytää myös isiltä. Myös tutkimushankkeen tiedottamisessa havaittiin puutteita.
Kantelun teki yhden tutkimukseen kutsutun lapsen isä.
Syksyllä 2007 alkaneessa tutkimuksessa on testattu Papilloomavirus (HPV) -rokotetta yläasteikäisillä tytöillä ja pojilla. Rokotteen on tarkoitus torjua syöpävaaraa aiheuttavia papilloomaviruksia.
Papilloomavirukset ovat yleisimpiä nuorten seksitautien aiheuttajia. Vertailurokotteena tutkimuksessa on käytetty B-hepatiittirokotetta.
Tutkimukseen on osallistunut nuoria eri puolilta Suomea.
YLE Tampere