Takkadirektiivi on uutisankka

julkaistu 15.3.2010 klo 14:06, päivitetty 16.3.2010 klo 06:01

[näytä kuva:  tulisija (YLE / Arja Lento) ]

Useissa medioissa on viime aikoina uutisoitu Euroopan komissiossa valmistelussa olevasta direktiivistä, joka laittaa kaikki Suomen takat ja tulisijat uusiksi. Tämä ei kuitenkaan pidä paikkansa. Kyseinen ekodesing-direktiiviin liittyvä tulisijoja koskeva toimeenpanosäädös koskettaa vain uusia tuotteita ja niiden suunnittelua.

Helmi-maaliskuussa useissa medioissa kerrottu uutisankka on saanut ympäristöministeriössä harmistuneen vastaanoton. Rakennetun ympäristön osastolla on jouduttu vastailemaan kansalaisten hätääntyneisiin kyselyihin.

Yli-insinööri Katja Outinen ympäristöministeriöstä sanoo, että kyseessä todellakin on pelkkä uutisankka.

- Tässä vaiheessa ei ole näköpiirissä, että vanhoihin takkoihin ja tulisijoihin olisi Suomessa tulossa minkäänlaisia vaatimuksia. Euroopan komission täytäntöönpanosäädökset koskevat todellakin vain uusia, rakenteilla olevia tulisijoja, Outinen sanoo.

Väärä uutinen on lähtenyt liikkeelle siitä, että Saksassa, Sveitsissä ja Itävallassa on suunnitteilla omia maakohtaisia säädöksiä, jotka koskisivat myös vanhoja tulisijoja. Outinen ei pidä vastaavanlaisten säädösten tuloa Suomeen edes todennäköisenä.

- Näillä näkymin ei ole tulossa, koska Suomessa on voimassa rakentamismääräyksiä, joilla annetaan vaatimuksia tulisijoille ja ne kohdistuvat aina uusiin tuotteisiin ja uuteen rakentamiseen.

Puunpoltto tappaa ihmisiä

Maailmalla on tutkittu paljon puun pienpolton päästöjä ja sen aiheuttamia vahinkoja. Puuta polttamalla ilmaan vapautuu mm. pienhiukkasia, häkäpäästöjä, typen oksideja ja palamattomia hiilivetyjä.

Sosiaali- ja terveysministeriön ylilääkäri Mikko Paunion mukaan suomalaisten lämmitystakkojen päästöt ovat samaa luokkaa dieselautojen kanssa. Länsimaissa tosin ongelma on marginaalinen verrattuna kehitysmaihin, missä esimerkiksi kaikki ruoka valmistetaan avotulella.

- Tutkimusten mukaan vuosittain noin 600 000 kehitysmaiden naista kuolee keuhkoahtaumatautiin, koska he valmistavat päivittäin ruokaa avotulella, savimajassa, jossa ei ole savunpoistoa, Paunio kertoo.

Katja Outinen kertoo viimeiaikaisista tutkimuksista, joiden mukaan puun pienpolton päästöt saattavat aiheuttaa Suomessa jopa 250 ennenaikaista kuolemaa vuosittain.

Paunion mukaan takkojen käyttöä ei suositella taajama-alueilla, muuta kuin hätätapauksissa, paukkupakkasilla. Maaseudulla takkojen päästöt eivät ole ongelma harvan asutuksen vuoksi.

- Tänä talvena esimerkiksi täällä pääkaupunkiseudulla, Leppävaarassa ilmassa oli enemmän saasteita, kuin keskustan tuntumassa Kalliossa. Tämä johtuu siitä, että leppävaaralaisasunnoissa on paljon takkoja, Paunio kertoo.

Myös YK kiinnostunut takkatulista

EU:ssa valmisteilla oleva takkojen energiatehokkuuta ja päästöjä koskeva toimeenpanosäädös kiinnostaa myös mm. YK:ta ja Itämeren suojelukomissiota.

YK:ssa on solmittu ilman epäpuhtauksien kaukokulkeumia koskeva yleissopimus, jossa huomioidaan myös hiukkaspäästöt ja niiden vaikutus ilmastonmuutokseen.

Itämeri-komissiota asia kiinnostaa erityisesti dioksiinipäästöjen vuoksi. Jos uusilla säädöksillä saadaan dioksiinipäästöjen määrää vähennettyä, tarkoittaa se mahdollisesti pidempää käyttöaikaa Itämeren kaloille.

YLE Etelä-Karjala

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

Savu Sepe

18.3.2010 klo 17:03

Uudet direktiviit tulee tahdomme tai ei
- Tarkka ohje millaisia puita saa laittaa uuniin
- Kuinka paljon kerrrallaan ja miten puut pitää asettaa uuniin
- Millaisia sytykkeitä saa käyttää
- Piipun päälle tarkastuslaitoksen hyväksymä suodatinjärjestelmä
- Tuhkan keräämiseen ja säilyttämiseen ohjeistus
- Tulipesien enimmäismäärä huoneistoille
- EU:n määräämä Ympäristökeskuksen uunintarkastaja käy kerran vuodessa tarkastukäynnissä ja mittaamassa erilaisia nokiarvoja uunista ja piipusta

iltamikko

17.3.2010 klo 07:26

Kunnollinen varaava uuni tai takka, huonekuiva ja puhdas polttopuu sekä puiden sytytys panoksen päältä lienevät tekijöitä, joilla päästään myös ympäristön kannalta toivottuun tulokseen. Puun puhdasta polttoa on Suomessa tutkittu jo 20 vuotta. Sen pohjalta suositellaan mm. tuota päältä sytytystä, jonka ansiosta huomattava osa puupanoksesta kaasuuntuu ennen leimahdusta liekkeihin. Savupiipun nokkaa tarkkailemalla saa tietoa myös polton puhtaudesta. Vaalea, läpikuultava savu on hyvä merkki. Pahinta päästöjen kannalta on kotitalousjätteiden (roskien) poltto tulisijoissa, mitä tapahtuu valitettavan usein. Nuohoojat sanovat, että heti näkee, missä talouksissa poltetaan roskat uunissa. Ehkä tässä asiassa tarvittaisiin enemmän valistusta.

Tuoreimmat