Digikamera ei säiky pakkasta

julkaistu 5.3.2010 klo 05:37, päivitetty 5.3.2010 klo 10:41

[näytä kuva:  Tämä näkymä on tutumpi yhä useammalla suomalaiselle, sillä kuvaaminen on viimeksi ollut näin suosittua 1970-luvulla. (YLE / Juha-Petri Koponen) ]

Digikamera kestää pakkasta siinä missä entisajan kompaktikameratkin. Akut kuluvat pakkasessa kuitenkin nopeasti ja kameran säilytykseen kannattaa kiinnittää ulkona huomiota. Vara-akkuja olisi myös hyvä olla matkassa.

– Suurta eroa ei ole pakkaskestävyydessä filmikameroihin, valokuvaaja Juha Tanhua kertoo.

Valokuvauksen ammattilainen kuitenkin muistuttaa, että kameran akut on syytä ladata täyteen.

- Vaikka kamera näyttää, että akku olisi lähes täynnä, on se silti syytä laittaa virtaan. Pakkasessa akku kuluu todella nopeasti.

Vara-akut Salppuriin

Tanhua suosittelee kotikuvaajille vara-akkujen ostamista.

- Esimerkiksi jos näpsii kuvia Salpausselän kisoissa viikonloppuna, niin onhan se harmi jos kesken maukkaan kuvaushetken akku simahtaa.

Kisaturistin kannattaa myös kiinnittää huomiota kameran säilytyspaikkaan ulkoiltaessa. Kameraa pitäisi säilyttää mahdollisimman lämpimässä. – Kaikista paras paikka on povitasku, siinä kehon lämpö lämmittää laitetta. Repussa laite jäähtyy ja akkujen lataus heikkenee.

Mikäli kamera toimii pattereilla, Juha Tanhua suosittlee lithiumparistoja, jotka kestävät alkalipattereita paremmin.

YLE Lahti

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

Carne

8.3.2010 klo 01:27

"Kisaturistin kannattaa myös kiinnittää huomiota kameran säilytyspaikkaan ulkoiltaessa. Kameraa pitäisi säilyttää mahdollisimman lämpimässä. – Kaikista paras paikka on povitasku, siinä kehon lämpö lämmittää laitetta. Repussa laite jäähtyy ja akkujen lataus heikkenee."

Ihme tuubaa! Jos kameran ottaa lämpimästä kylmään ja antaa sen jäähtyä sekä laittaa uudelleen lämpimään sen pinta höyrystyy. Sitten seuraavaa kuvaa otettaessa objektiivin pinta onkin huurussa ja kuvaamisesta ei tule mitään.

Tämä on jo kolmas kerta, kun yritän mainita asiasta eikä viesti mene läpi. Onko teillä jokin asenne. tms. ongelma julkaista tätä yksinkertaista oikaisua puutteelliseen tekstiin? Kysyn vaan! Häh!

Nikkor

7.3.2010 klo 15:51

Kameran paras paikka ei ole lämpimässä taskussa. Vaatteiden alla oleva kosteus menee kameran sisälle ja tiivistyy vedeksi kameran jäähtyessä kuvaustilanteessa. Parempi olisi ottaa akku pelkästään sinne lämpimään taskuun ja pitää kamera tasaviileässä ja kuivassa ulkoilmassa. Tanhuan ohjeilla saa linssit huuruun ja kameran käyttöikä lyhenee kosteusvaurioiden vuoksi.

Tuoreimmat