Kasvit talvehtineet lumen alla hienosti

julkaistu 15.3.2010 klo 05:26, päivitetty 15.3.2010 klo 09:33

[näytä kuva:  Linkki kuvaan (YLE) ]

Kunnon talvi on ollut hyväksi talvehtiville kasveille. Hyvissä ajoin tullut pakkanen ja paksu lumikerros ovat suojanneet kasvustoja. Viljapelloilla hidas kevät jääpoltteineen on vielä uhka. Puutarhoissa myyrätuhot ovat viimevuotista pienemmät.

Viljat ovat talvehtineet maakunnassa hyvin. Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskukselta Jokioisilta kerrotaan, että talvituhovaaroja ei ole, koska maa routaantui syksyllä ennen lumen tuloa.

Enää viljoja uhkaa vain se, että tulviva vesi jäätyisi pelloille, jolloin varsinkin syysviljoja koettelisi jääpolte, sanoo vanhempi tutkija Markku Kontturi MTT:lta.

Myös puutarhakasvit ovat talvehtineet hienosti.

Professori Risto Tahvonen Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskukselta sanoo, että kevät etenee puutarhakasvien kannalta erittäin hyvin.

- Jos kevät etenee vähänkin normaaleissa olosuhteissa, talvehtiminen tulee olemaan erittäin hyvää.

- Viherpeukalot voivat iloita, koska nyt hangen allakaan ei ole ollut myyriä paljoa ja sipulit ja kaikki muut ovat säilyneet erinomaisen hyvin, sanoo professori Risto Tahvonen.

YLE

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

eesau

15.3.2010 klo 10:58

Näin se on. Uhka on maanviljelijälle aina olemassa. Sadon onnistuminen on kiinni monista asioista.
Voi, kun Kalle voisit seurata yhden vuoden maanviljelijän työtä, näkisit miten haavoittuvaa kaikki voi olla.
Siinä ei lakkoilla viikkokaupalla.

Kalle

15.3.2010 klo 06:58

Maanviljelijöiden satoja uhkaa aina joku, vaikka asiat olisivat kuinka hyvin. Lieneeköhän joku tukiehdotus jo tekeillä? Asian voi lukea tämänkin uutisen rivien välistä.

Tuoreimmat