[näytä kuva: Linkki kuvaan (Mika Kanerva / YLE) ]
Ruotsin moottorikelkkailun neuvosto esittää alkolukkoa moottorikelkkoihin, jotka ovat matkailuyritysten ja kelkkavuokraamojen käytössä. Neuvoston mukaan kaksi kolmesta kelkkaonnettomuudesta tapahtuu alkoholin vaikutuksen alaisena.
Kuolemaan johtaneista kelkkaonnettomuuksista 70 prosenttiin liittyy Ruotsissa alkoholi. Vastaava osuus kuolemaan johtaneissa auto-onnettomuuksissa on 20-25 prosenttia.
- Suosittelemme alkolukkoa safariyrityksille, kelkkavuokraamoille ja kaikille niille, jotka käyttävät kelkkaa ammatissaan, sanoo Jan Lindgren Ruotsin moottorikelkkaneuvostosta.
Asiasta kertoo Ruotsin Radio Norrbotten.
Ruotsin rannikkovartiosto, matkailuyritykset, kelkkakerhot ja Jokkmokin kunta ovat jo testanneet autoihin tarkoitettuja alkolukkoja. Vain yksi malli on toiminut moitteetta, muut ovat aiheuttaneet kelkkaan käynnistysongelmia. Tavoitteena on saada alkolukkojen valmistajat tuottamaan kelkkoihin sopivia malleja.
Alkolukoista keskustellaan tällä viikolla Luulajassa Ruotsin moottorikelkkaneuvoston vuotuisessa kokouksessa.
YLE Lappi