Polkupyörillä on taipumus kadota Oulussa

julkaistu 15.3.2010 klo 11:28

[näytä kuva:  Pyörätelineisiin nojaa omia, lainattuja, varastettuja ja hylättyjä pyöriä. Hylättyjä löytöpyöriä voi huutaa poliisin polkupyörähuutokaupasta. (YLE / Antti Pylväs) ]

Oulun poliisilaitos huutokauppaa keskiviikkona kadonneita ja hylättyjä, löytötavaratoimistoon päätyneitä polkupyöriä. Vasaran alla on noin 300 polkupyörää.

Polkupyöräkaupunkina tunnetussa Oulussa anastetaan vuosittain noin 1600 polkupyörää. Polkupyöriin kohdistuneissa rikoksissa rikosnimikkeitä ovat muun muassa varkaus, näpistys, luvaton käyttö ja kavallus eri törkeysasteineen. Laskelmissa ei ole mukana yritykseksi jääneitä tekoja.

Oulun poliisilaitoksen varastot täyttyivät polkupyöristä normaalia nopeammin syksyllä 2009, jolloin Liikekeskus ry, Oulun tekninen keskus ja poliisi yhteistyössä puhdistivat Rotuaarilta yli 100 polkupyörää. Kysymyksessä on romu- ja löytöpyörien poistaminen keskustan siistimiseksi. Jatkossa kiinteistöjen hoitajat informoivat toimijoita pitkään seisovista pyöristä.

Löytöpyörät, jotka eivät ole romuja toimitetaan normaalisti poliisin löytötavaratoimistoon. Romupolkupyöriä toimitetaan jatkossa mm. Oulun kaupungin Woorti-työpajalle, Nuorten Ystävien työpajalle, Lintulammen asukastuvalle ja Yritetään Yhdessä ry:n toimintaan.

YLE Oulu

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

Ari T.

15.3.2010 klo 16:43

"Asuuko Oulussa maan epärehellisimmät ihmiset? Siltä vaikuttaa."

Jos kyseiset 1600 polkupyörää olisi varastettu neljän kuukauden aikana, tarkoittaisi se noin kolmeatoista pyörävarkautta vuorokaudessa. Eipä tuohon määrään kovin suuria talkoita tarvita.

Ei enää pyörää

15.3.2010 klo 12:54

Asuuko Oulussa maan epärehellisimmät ihmiset? Siltä vaikuttaa.