Rukan ja Syötteen myynti nousussa

julkaistu 13.3.2010 klo 10:14, päivitetty 13.3.2010 klo 10:39

[näytä kuva:  Linkki kuvaan (YLE ) ]

Hiihtokeskusten vetovoima on kasvanut kevättä kohti mentäessä. Vaikka taantuma näkyy koko talven luvuissa, kevättalvesta on tulossa viime vuotista parempi.

Matkailijoiden määrä on kasvanut viime vuodesta Iso-Syötteellä ja Rukalla viimeisten kolmen hiihtolomaviikon aikana.

Rukalla kuuttasataa mökkiä vuokraavan FinFunin ennakkotietojen mukaan helmi-huhtikuun myynti kasvaa viime vuodesta noin seitsemän prosenttia.

Perhekeskeisyyteen panostavalla Iso-Syötteellä erityisesti perhematkailijoiden määrä on huomattavassa nousussa.

- Lapsiperheet ovat todellakin löytäneet meidät. Kun viikko 10 on siunannut meitä vielä tämmöisillä upeilla aurinkoisilla säillä, niin mikäs matkailijoiden on täällä ollessa, sanoo yrittäjä Tarja Terentjeff Iso-Syötteeltä.

Etelä-Suomen poikkeuksellisen luminen talvi näkyi etelän hiihtolomaviikolla.

- Viikolla 8 se hiukan lukemissa näkyi. Ehkä osa normaalikävijöistä jäi nauttimaan Etelä-Suomen lumisesta talvesta.

Terentjeff suhtautuu tulevaisuuteen toiveikkaasti.

-Uskon vahvasti, että tällä kaudella pääsemme kokonaisuudessaan aika lailla samoille lukemille kuin viime vuonna.

YLE Oulu

Kommentit