[näytä kuva: Prosenttilaskuissa voidaan hyödyntää värillisiä sauvoja. (Sirpa Haapaniemi) ]
Muutama vuosi sitten havahduttiin siihen, että oppilaiden laskutaidot ovat rapistumassa. Tampere perusti Kissanmaan kouluun Matikkamanseksi nimetyn keskuksen, josta opettajat voivat lainata pelejä sekä muita oppimista helpottavia välineitä.
Kissanmaan koulusta löytyy luokka, jossa on kutkuttavan näköisiä laatikoita ja pelejä. Risto, Lauri ja Emma pelaavat innokkaana ruuhka-aikapeliä.
- Tässä on autoja, jotka voivat liikkua vain eteen ja taaksepäin. Ne eivät voi mennä toisten autojen läpi. Tässä on vähän teoreettisia asioita, tässä pitää päätellä miten ne voivat liikkua, lapset kertovat innostuneena pelin säännöistä.
Riston, Laurin ja Emman mielestä matematiikka on helppoa.
- On, todella helppoa. Täydellisen helppoa! Laskut ovat kuin sana, joka täsmää toiseen sanaan.
Matikkamanse innostaa oppimaan
Matematiikkaa mielenkiintoisemmaksi tekevä Matikkamanse -resurssikeskus on vakiinnuttanut toimintansa.
Matikkamanse on eräänlainen opettajien työkalupakki, josta löytyy monenkirjavia konsteja opetuksen monipuolistamiseksi ja laskutaidon arkipäiväistämiseksi leikkien ja käytännön esimerkkien avulla. Pelkkä kaavojen opettelu on suurelle osalle oppilaista liian käsitteellistä ja vaikka elämmekin täällä insinöörien luvatussa maassa, näyttää matematiikan osaaminen peräti rapistuneen kouluikäisten keskuudessa.
Tieto Matikkamansesta on levinnyt vähitellen, kertoo Matikkamansen vetäjä Sirpa Haapaniemi. Avoimien ovien päivinä riittää kävijöitä.
- Täällä käy ihan mukavasti opettajia, kouluavustajia joskus ja esikoulun opettajia. Uusiakin on tullut eli viidakkorumpu on kertonut, että täällä on paikka jossa saa ihan vapaasti käydä. Mutta tervetuloa paljon enemmänkin väkeä tänne tavaroita lainaamaan, näitä kyllä riittää.
YLE Tampere