Kosteikko syntyi sattumalta
Varsinais-Suomessa on syntynyt Kaarinan Järvelän alueelle kosteikko, joka on tuonut lintuharrastajien taivaan kaupungin sydämeen. Kosteikko on ilmestynyt Järvelän pelloille noin vuosi sitten, kun ylimääräisiä vesiä ei pumpattu enää Littoisten järveen.
Järvelän alueen pellot näyttävät nyt erilaiselta kuin muutama vuosi sitten. Kosteikko syntyi puoliksi vahingossa, kun vesien pumppaaminen Littoisten järveen lopetettiin. Kaarinan kaupungin suunnitelmissa ei ole tukahduttaa kosteikkoa.
- Meillä on viime vuonna tehty kosteikkosuunnitelma tästä. Ja näin ollen yritetään pitää tällainen monimuotoinen kosteikko tässä peltoalueella, toteaa Kaarinan kaupungin ympäristöpäällikkö Jouni Saario.
Kosteikko saatiin pelloille lähes ilmaiseksi, mutta sen ylläpito tulevaisuudessa vaatii Kaarinalta rahaa.
- Jotta tästä saataisiin hyvä ja edustava, niin kyllä tähän täytyy euroja pistää eli joku lava mistä on helppo katsoa lintuja. Tämä on vetänyt nyt jo niin paljon ihmisiä puoleensa, että myös parkkipaikoitus täytyy ratkaista. Ja kyllä kosteikkoa täytyy syventää hieman, että saadaan vesielementti pysymään kuivinakin kesinä, tietää Saario.
Lintuharrastajien paratiisi
Alueella pesii lukemattomia lintulajeja laulujoutsenista sinisorsiin. Lintuharrastajat ovat oitis huomanneet rikkaan ympäristön lähellä asutusta. Enää ei lintuja nähdäkseen tarvitse matkustaa kilometrikaupalla.
- Me olemme menettäneet viime vuosina paljon lintupaikkoja. On hieno saada uusi paikka, joka on yhden vuoden aikana osoittautunut todelliseksi helmeksi. Tässä on isoja paikkakuntia ihan lähellä. Turku on vieressä ja Lieto ja Kaarina ympärillä, ja tänne ovat tulleet lintuharrastajat kauempaakin. Taivassalosta ja Salosta saakka. Tämä on tällainen maakunnallinen kuuluisuus jo, toteaa lintuharrastaja Hannu Klemola.
Järvelän pelloilla pesii nyt kesällä muun muuassa laulujoutsen kuuden poikasensa kanssa. Muitakin mielenkiintoisia lintuja saattaa kaukoputkella nähdä.
- Muita tällaisia hyviä lajeja ovat liejukana ja mustakurkku-uikku. Uikkuja pesii kaksi paria. Kahlaajista nostaisin esille pikku-tyllin, joita on kolme paria. Tämä on taantuva laji, joka on löytänyt uuden pesimäympäristön tästä pellolta, tietää Klemola.
Kaukoputki on pysynyt Klemolalla mukana koko vuoden.
- Vesipääskyistä on noin viisi havaintoa keväältä, jolloin parvessa oli enimmillään neljä lintua. Vesipääsky on myös hyvin harvalukuinen levähtäjä Varsinais-Suomessa.
- Paljon hienoja hetkiä, hienoja lintuja ja todella upea paikka, kiittelee Klemola.
Torstaina kosteikolla nähtiin ensimmäinen lapinsirri.
YLE Turku / Johanna Laine