X3M-logo
Användarnamn
Lösenord

And now for something completely different: Monty Python blir film!

Skapad: 28.06.2011 13:53 (Uppdaterad: 28.06.2011 16:24)
Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam och Eric Idle på pressvisning av Monty Python-dokumentären Almost The Truth i New York år 2009. Bild: EPA/Peter Foley

Det är sant. Igen! Graham Chapman är också med. Trots att han varit död och begraven sedan 1989.

Han kan både dö i cancer, kremeras och få sin aska runtsparkad på en scen, men ingen kan hindra Graham Chapman från att figurera i en till Monty Python-film.

Det näst bästa efter den levande Graham håller på att ta form: Inte mindre än 15 animationsfirmor håller på att trolla fram en 3D-animationsfilm som baserar sig på hans mycket absurda självbiografi, A Liar’s Autobiography: Volume VI. Alla levande Python-medlemmar figurerar i filmen, men så också Graham själv. Det i form av hans röst som bandades in strax innan han dog. Animationsföretagen lär jobba på avsnitt som är tre till tolv minuter långa, alla med olika stilgrepp, och de ska sedan sys ihop till en långfilm.

"Inget är sant!"


Monty Python lever fast BBC lade ner tv-serien redan 1974. Sedan dess har Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones och Michael Palin gjort sina redan legendariska Monty Python-filmer som Life of Brian, de har gjort en Monty Python-show för Broadway 1998 och uppträtt på Aspen Comedy Arts-festivalen där Terry Gilliam sparkade till en urna som påstods innehålla herr Chapmans aska (det var ett skämt).

Nå vad handlar filmen om? Självbiografin som filmen baserar sig på är en absurd historia. Graham själv var utbildad läkare, öppet gay och i hemlighet alkoholiserad och nästintill omöjlig att jobba ihop med. Hur mycket av själva boken som är sant vet väl ingen. Inget är sant, om man ska tro Terry Jones som uttalade sig för NY Times.

Terry spelar både sig själv och Grahams mamma i filmen och säger att man inte borde ta något av det som sker i filmen på allvar.

- Filmen borde inte ens göras. Inte ett ord är sant!


Artikeln i NY Times




Kommentera artikel

Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".

Musik och nöje

12 3 4 5 6 7 8

Veckans 10 mest kommenterade artiklar

Missa inget! Följ oss på eller prenumera på vår RSS

X3M:s frekvenser: Helsingfors 98.9 Vasa 97.3 Åbo 98.2 Ekenäs 102.5 Borgå 102.2 Åland 104.9 Kronoby 99.7 Kristinestad 98.6 Björneborg 99.4