Skådisen, stridspiloten och metalsångaren Christopher fyller 90
Skapad:Idag, söndagen den 27 maj, säger vi grattis till filmgiganten Christopher Lee som firar sin nittionde födelsedag. Hur celebrerar vi detta då? Vi kollar in hans tre bästa filmer givetvis.
Han kan inte beskyllas för att ha levt ett händelsefattigt liv, Sir Christopher Lee. Unga och gamla, alla har sett någon av hans filmer. Sagan om Ringen, Mannen med den gyllene pistolen, Mio min Mio eller Star Wars episod 2 och 3. Men Christopher har ägnat sig åt annat än bara film. Under andra världskriget var han flygofficer i brittiska Royal Air Force och deltog som frivillig på Finlands sida i Vinterkriget. På senare år har han även gjort något så bisarrt som att ge ut en metalskiva. På hans födelsedag lägger vi dock alla sidoeskapader just åt sidan och fokuserar på det som han gjort bäst - filmer.Musik och nöje
Horror of Dracula, 1958
Skräckfilmer som börjar ha över femtio år på nacken kan vara lite svåra att ta på allvar. Det känns oftast lätt överspelat, överdramatiskt och specialeffekterna ska vi inte ens tala om. Men om man lägger saker och ting i perspektiv så kan man inse storheten i filmserien om Dracula som började med Horror of Dracula år 1958. Christopher Lee skulle axla rollen som Dracula. Ett tungt lass att dra eftersom han då skulle jämföras med den legendariske Bela Lugosi som spelade Dracula på 30-talet men Lee klarade av det så pass bra att han fick göra hela sex stycken uppföljare. Den sista, The Satanic Rites of Dracula, utkom 1974.
The Wicker Man, 1973
En brittisk skräckklassiker, som tro det eller ej, inte blev bättre när den gjordes i nyversion för några år sedan med Nicholas Cage i huvudrollen. I The Wicker Man får polissergant Howie i uppdrag att åka ut till den avskilda ön Summerisle för att undersöka ett fall rörande en försvunnen flicka. Efter att ha träffat öbefolkningens ledare Lord Summerisle (Christopher Lee) så börjar han ana att flickan offrats till öbornas hedniska gudar för att säkerställa skörden. Som den goda polis han är fortsätter förstås Howie att gräva i fallet trots att han motarbetas av lokalbefolkningen, något han kanske inte borde gjort.
Sagan om ringen, 2001-2003
Vissa kanske tycker att Härskarringen-trilogin ska inneha plats ett, två och tre på denna lista men vi har helt sonika buntat ihop de tillsammans. Christopher Lee gör rollen som lömske trollkarlen Saruman i alla tre filmer. En roll som han gör alldeles utmärkt, framför allt kanske tack vare sin fantastiska basstämma. Mer än så behöver vi knappast säga om detta. För ja, ni vet alla vem som skrev originalböckerna. Och ja, handlingen har ni säkert också på koll. Och ja, Christopher Lee spelar den skäggige gubben med långt vitt hår. Nej, inte Gandalf, utan den andre.
Film
Kimitobor gör extrem, finlandssvensk snowboardfilm

Kung Litmanen har humor trots allt - se videon!

Kovasikajuttu vann stort pris

Dokumentärfilmen Kovasikajuttu får statens filmkonstpris år 2012.
Mannerheimregissören älskar Tarantino

Vi kollade med regissören till den omtalade Mannerheimfilmen vilka hans personliga filmfavoriter är.
Fargo blir serie

Bröderna Coen ska göra en pilot baserat på sin film från 1996.
Är du trött på Mikael Persbrandt? Vi har lösningen

Tidernas bästa Bondlåtar

Ni har röstat - vi har resultatet på den bästa låten från en Bondfilm. Ever.
Vem ska regissera Baywatchfilmen?

Play ger oss en alternativ syn på rasism

Den svenska filmen Play som visas under R&A vänder på maktstrukturerna.










