Tyskland tar hem fotbolls-EM
Skapad:England kan vi glömma, Sverige går långt, men förlorar mot Spanien. Det är Tyskland som står som herre på EM-täppan om vi får tro Svenska Yle-sportens Antti Koivukangas.
En fröjd för många, en sorg för andra. Ikväll är det avspark för fotbolls-EM när Polen möter Grekland kl 19. En turnering som troligen inte erbjuder på några större överraskningar.- Skrällarnas tid är förbi vad gäller fotbolls-EM. Jag räknar kallt med att vi har Spanien, Tyskland, Holland och Frankrike på sluttampen. Det är inte direkt en högoddsare, säger Antti Koivukangas.
England och Italien inget att räkna med
Stora och stolta fotbollsnationer som England och Italien har inget att hämta i årets turnering. Italien har alldeles för mycket interna problem med spelskandalen som aldrig tycks ta slut och England kämpar med tränarbyten, rasismskandaler och ett mycket fattigt spelarmaterial.
- Det enda hoppet England har är den suveräne målvakten Joe Hart. Han är den enda som kan bära laget långt, men tyvärr kommer det inte att räcka till, säger Antti.
Istället tror Antti att Spanien tar sig till slutspelet med en vinst över Sverige, för att sedan stoppas av den tyska muren i semifinalen.
- Tyskland tar alltså en gruvlig revansch för förlusten i Wien för fyra år sedan och vinner med 1-0. I finalen möter tyskarna Holland och vinner. Det är mitt scenario som också går att läsa på min blogg antti.papper.fi
Fotboll
Jag är alltid sur efter ett referat!

Det är Lustigt att hålla i en stolpe

Gårdagens EM-fotbollsmatch mellan Ukraina och Sverige har gett upphov till ett internetfenomen.
Årets EM-låtar - vad tycker Youtube?

Football Love - i lego

Fotbollsstjärnornas dubbelgångare











