X3M-logo
Användarnamn
Lösenord
Musik

Muse gjorde officiell OS-låt

Skapad:
Muse. Bild: Warner Music

Det första nya materialet från Muse på tre år är en bombastisk OS-låt.

Igår släppte Muse sin första singel på tre år, Låten Survival är officiell OS-låt och kommer att spelas när idrottarna kommer in på stadion, vid prisceremonier och i de intrenationella tv-sändningarna.

Det här betyder naturligtvis att du kommer att ha svårt att undvika Muse i sommar, men orkar du inte vänta till OS som kör igång i slutet av juli kan du sätta klippet här under på repeat. Vi rekommenderar det ändå inte, för gör du det kommer du att hata låten innan sommarn är slut. Och den är ju rätt trevlig, så man vill inte hata.

Muse, som släpper ny skiva i höst, kommer till Finland i vinter. Den 10 december kan du se dem spela på arenan i Helsingfors.


Kommentera artikel

Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".

Musik

12 3 4 5 6 7 8

Veckans 10 mest kommenterade artiklar

Missa inget! Följ oss på eller prenumera på vår RSS

X3M:s frekvenser: Helsingfors 98.9 Vasa 97.3 Åbo 98.2 Ekenäs 102.5 Borgå 102.2 Åland 104.9 Kronoby 99.7 Kristinestad 98.6 Björneborg 99.4