Flow förlorar stort artistnamn
Skapad: (Uppdaterad: )Bobby Womack ställer in sitt uppträdande på Flow Festival.
Bobby Womack som bland annat är känd för låten Across the 110th Street har länge varit sjuk och kommer nu inte att uppträda på Flow Festival.Bobby turnerar just nu med sitt nya material från albumet The bravest man in the universe och han skulle också ha uppträtt på Way Out West i Göteborg, men eftersom han har lunginflammation tvingas han ställa in flera konserter.
I Bobbys pressmeddelande ber han om ursäkt till alla sina fans och passar samtidigt på att tacka dem för all kärlek och stöd han fått.
I stället för Bobby kommer nu Frank Ocean att ta plats på huvudscenen. Vem som i sin tur får ersätta Frank i Nokia Blue Tent är ännu inte klart. Det är en väldigt kort tid för att hitta ett band eller en artist, men arrangörerna fösöker hitta en ersättare.
Flow Festival ordnas i Helsingfors 8-12 augusti.
Först ut med nyheten var Ylex.
Festival
Importvara på Monsters Of Pop

Popaganda vs. Flow - vem är hippast?

Såhär ser svenskarna ut på festival

Popaganda ordnas i år för tionde gången på Söder i Stockholm. Vi finns naturligtvis på plats!
Vad är väl en bal på slottet?

Det är festival i Åbo nu, visste ni det? Inte? Då kan vi berätta mera.
Flow-biljetten går inte att sälja efter torsdag

Thorsten Flinck avbokar Rockoff

Thorsten Flinck avbokar sitt uppträdande på veckoslutets Rockoff.
Vad då Freefall?

Amorphis ersätter Children of Bodom

Children of Bodom måste ställa in sin keikka på Ruisrock. Amorphis tar deras plats.










