X3M-logo
Användarnamn
Lösenord

Gary_L_Grape:s blogg

14.03.2013 12:09

We're not gonna make it

Nu får det räcka med det här dubbelskrivandet både på x3m och Wordpress. Jag kommer nog att fortsätta läsa och kommentera andras inlägg här på x3m till det bittra slutet, men det här får bli mitt sista inlägg. Ni är alla hjärtligt välkomna att läsa min Wordpress-blogg i stället, om ni vill. Jag trodde aldrig att x3m skulle kunna bli en så pass stor del av min vardag som det har blivit under den här relativt korta tiden. Så det är ärligt talat med vemod som jag har tagit det här beslutet, men i och med att bloggarna läggs ner så måste det ju tas förr eller senare.

Jag vill avsluta med The Presidents of the United States of America och låten We're Not Gonna Make It.

Peace! Over and out.



/H

Och glöm nu för allt i världen inte Wasa Band Jam 2013 nu på lördag.
[ Taggar: band jam, blogg, youtube ]
13.03.2013 09:52

Spänning

Spännande tider här på jobbet. Mycket att göra, och mer verkar det bli. Alldeles nyss hade vi en kort men effektiv palaver. Det blir nog bra, det brukar det bli, men innan vi är där krävs det mycket arbete. Som tur är så är jag relativt pigg i alla fall. Vilket är lite av ett mysterium. Men man tar vad man får.

Även hemma är det lite spännande tider. Vi har två bilar, varav den ena börjar vara så till åren att den borde börja bytas ut. Vår diskmaskin är på reparation och borde bli färdig den här veckan. Och även vår tvättmaskin har börjat låta lite underligt, så vem vet hur länge till den håller.

Kanske det är bra med lite extra spänning så man hålls alert...

/H
[ Taggar: hemma, jobb ]
12.03.2013 10:57

Mat som mat

Jag tror att jag aldrig har ätit ett så mört kött som gårdagens renfilé. Man behövde knappt skära den. Vi fick sitta i ett kabinett, för salen var full. Och efteråt köpte vi Ben & Jerrys och åkte hem och tryckte i oss den. Veckans kulinariska höjdpunkt redan på måndagen. Och nu är det dags för lunch, en inte fullt så stor kulinarisk höjdpunkt. Men ack, så nödvändig.

Glöm nu för allt i världen inte Wasa Band Jam 2013 nu på lördag.

/H
[ Taggar: mat ]
11.03.2013 13:54

Konstig dag

Det här har varit en konstig dag, jag har inte riktigt fått någon rätsida på den ännu. Men i alla fall borde den få en trevlig avslutning. När mina föräldrar var här senast så hade de några "lunchsedlar" som de borde använda upp innan slutet av mars, och eftersom de inte är hemma på hela mars så överlät de sedlarna åt oss. Det enda stället man kan använda dem på här i Vasa är restaurang Gustav Wasa. Så i kväll ska vi ut och äta fint. Visst, vi får betala lite själva också, men det blir väldigt mycket billigare än normalt i alla fall. Enda gångerna vi brukar äta där är vid högtidliga tillfällen som jämna bröllopsdagar eller födelsedagar. Jag tror det var där som Z första gången åt sniglar. Som han dessutom gillade!

I veckan kommer det antagligen att bli en hel del övande, när vet jag faktiskt inte riktigt, men det visar sig. På lördag är det Wasa Battery Band Jam och på söndag ska vi spela med familjen i församlingen. Och jag är lika entusiastisk inför båda spelningarna. WBBJ-spelningen är på Amarillo och familjens spelning är i Solf.

Slut på sändningen från reklamkanalen. Nu blir det kaffepaus.

/H
[ Taggar: band, band jam, kaffe, övning ]
12 3 4 5 6 7 8
Prenumerera på den här bloggen som RSS

Profil

FotoGary_L_Grape - Född Ålänning
Sundombo
ex-Karisbo
ex-Jeppisbo
Merkonom
Inköpssekreterare
Basist
Lajvare
Metalhead
Rush-nörd
Dialektfreak

Mitt alter ego heter Agnieszka och kommer från Polen, hon sköter hushållsarbetet hemma hos oss.

garygrape.wordpress.com

Lista

Jag har slutat skriva här på x3m, men fortsätter i samma anda på:
Gary L Grape - Moving on...
Jag har också en annan blogg, på engelska och med annat tema:
Everyone Would Gather...

Här är några länkar:

Engrish
DYAC
Tjuvtittat.se
Nic Cage as everyone
You Park Like A C**t
Eloria
Hilastherion

och så några Rush-relaterade länkar:

The National Midday Sun, ett Europeiskt fanforum
A Tribute to Rush
Rush is a Band

Intervju - Redrama siktar mot molnen
X3M:s frekvenser: Helsingfors 98.9 Vasa 97.3 Åbo 98.2 Ekenäs 102.5 Borgå 102.2 Åland 104.9 Kronoby 99.7 Kristinestad 98.6 Björneborg 99.4