16.04.2010 10:15Orsaken till min irritation är att jag säljer lite grejs på loppis nu som då. Och varenda jäkla gång som jag har varit dit med grejs, så kommer en hel hop med kärringar och börjar trängas och riva och slita i alla grejer som ännu är ouppackade i mina lådor. Till saken hör att de nästan aldrig köper nånting heller. De bara MÅSTE vara först med att få rafsa genom alla grejer, så att de nu inte sku missa århundradets kap. Jag tycker att gränsen är överskriden för längesen då man i princip blir undanknuffad från sitt eget bord för att nån hysterisk tant ska dit och gräva.
Hyfs och pli, vad hände med det???
[ Taggar: fel på folk, grejer, hyfs, kärringar, loppis, pli ] 15.04.2010 11:55Jag har alltid varit lite av en klåpare och olyckskorp. En sån som lyckas skada mej på alla möjliga konstiga sätt som inga vanliga människor lyckas med. Igår var det en lite värre dag.
Jag lyckades:
A) få ett blödande sår på handen efter att ha skrapat den mot nattduksbordslådan
B) få ett stort ömt blåmärke på magen efter att ha krockat med dörrhandtaget till vessan
[ Taggar: blåmärke, klåpare, olyckskorp, skada, sår ] 14.04.2010 10:34Periodvis är jag världens bokmal. Jag plöjer böcker på löpande band. Allt mellan himmel och jord. Precis som då jag väljer kläder för dagen, så väljer jag böcker, dvs magkänslan avgör vad som känns precis rätt för tillfället.
För tillfället har jag en bokmalsperiod och den har börjat i Katarina Wennstams böcker. Jag började med "Smuts" och håller som bäst på med "Dödergök". Väldigt välskrivna och berörande böcker båda två.
Nu till dilemmat: Vilken bok ska jag ta mej an till näst?
[ Taggar: bokmal, boktips, katarina wennstam ] 12.04.2010 10:44Pirr i magen och vårkänslorna bubblar. Solen skiner, snart är det sommar. Idag känns som en sådan där dag då ingen, INGEN, kan dra ner en på jorden igen. Tjohooo!!
PUSSAAAAR & kärlek till ALLA!!!
[ Taggar: bubbel, kärlek, pirr i magen, pussar, solen skiner, vårkänslor ]