X3M-logo
Användarnamn
Lösenord

Dags att förändra drogklimatet

Anne Ahlefelt bloggar om rusmedel 09.12.2011 16:47 Detta har varit temat för den drogförebyggande veckan nu två år i rad.
Ett bra och aktuellt tema, men definitivt inte en lätt sak att genomföra. Med en förändring i drogklimatet eftersträvas en minskning av drogrelaterade skador: färre alkohol- och drogrelaterade dödsfall, tryggare och trivsammare omgivning för alla, en tryggare barndom utan onyktra föräldrar, lägre hälso- och socialvårdskostnader för skattebetalarna. Vi har många kampanjer, som strävar efter att förändra på just detta klimat, t.ex. En nykter jul - för barnens skull, Trafiknykterhetskampanjen "Du får vara dum men aldrig en rattfyllerist", Nykter - Solklart, Sjösäkerhetskampanjer och såklart
den vita månaden "Tipaton Tammikuu" som för många startar det nya året.

Kampanjerna är viktiga eftersom de påminner oss om detta viktiga tema och de otrevliga följderna som t.ex. alkoholen kan ha. Men det är svårt att komma åt en förändring i beteendet och attityderna, ja i hela det rådandet klimatet. Så länge som man måste förklara varför man inte dricker alkohol istället för varför man göra det, så är det svårt att få en förändring till stånd. Så länge som det antas att man är på medicinering, gravid eller chaufför om man inte dricker alkohol istället för att tänka sig att det faktiskt kan vara ett personligt beslut, så är vi långt ifrån förändringen.

En förändring sker först sen då vi blir respekterade för våra personliga val. En förändring sker först sen då vi inte blir anklagade för att vara tråkiga eller mesar bara för att vi inte dricker alkohol. Respektera de personliga valen, både dina egna och andras. Ingen skall behöva känna sig tvungen att använda rusmedel.

Låt oss tillsammans förändra drogklimatet. Det är definitivt dags att
göra det just nu.

Kommentarer

#kommentar1 - Anonym skribent Anmäl fönster skrev 19.04.2012 01:02
Tycker tyvärr klimatet går mot det motsatta, att droger blir allt mer accepterade för var dag..

Kommentera artikel

Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".

Visste du att?


"Trampling" innebär att man står på en person medan han eller hon får orgasm.

Sluta Panta info!

Lyssna på Sex & Sånt


Klicka på "play" och hör det senaste snacket från Sex & Sånt.

Könsbobbor


De är ena jobbiga rackare - könsbobborna! Här hittar du nyttig info om hur de uppkommer, vad de ställer till med och hur det går att bli av med dem. Lotta Sjöblom och Jonna Jääskeläinen samt överläkare Dan Apter är specialisterna som berättar.

Om Sluta panta / Sex & sånt


X3M:s frekvenser: Helsingfors 98.9 Vasa 97.3 Åbo 98.2 Ekenäs 102.5 Borgå 102.2 Åland 104.9 Kronoby 99.7 Kristinestad 98.6 Björneborg 99.4