yle.fi keskustelut
Etsi keskusteluista
 
vbphrase[tag_search]
Tarkennettu haku     Ohjeet     Säännöt
  yle.fi keskustelut > Ajankohtaista
Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
 
Huomiot

Näytä äänestyksen tulokset: Milloin Kreikka julistautuu maksukyvyttömäksi?
Syyskuun puoliväliin mennessä 3 5,26%
Lokakuussa 35 61,40%
Vuoden 2011 loppuun mennessä 16 28,07%
Ei koskaan 3 5,26%
Äänestäjiä: 57. Tämä äänestys on suljettu

Vastaa viestiin
Kaikki viestit tässä ketjussa: Kaatuuko Kreikka? Keskustelun työkalut
Vanha 22.05.2012, 14:52 VS: Kaatuuko Kreikka?   #761
rane58
 
Käyttäjän rane58 avatar
Pistää vihaksi! -Noillakin rahoilla olisi ollut käyttöä kotimaassa, sairaanhoito- eläkelläiset- koulut-lapset-tiet, kohteita riittää....

Asiantuntijat: Kreikka voi aiheuttaa Suomelle jopa miljarditappiot

http://yle.fi/uutiset/asiantuntijat_...appiot/6096707
__________________
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.05.2012, 16:33 VS: Kaatuuko Kreikka?   #762
kurkiaura
Lainaus:
jukkis-34 kirjoitti: Näytä viesti
Saan tietenkin satikutia, jos uskallan kysyä jotakin tämän hetken älämölöstä poikkeavaa.
Olisiko Suomen todella pitänyt ainoana euromaana ruveta sotilaskarkuriksi siinä vaiheessa, kun hallituksen ohjelmasta neuvoteltiin? Kuka olisi ottanut vastuun rintamakarkuruussyytöksistä ja mahdollisesta viennnin romahduksesta? Kuka olisi ottanut vastuun kaikesta siitä sotkusta, minkä maan itsekkääksi luokiteltava politiikka olisi aiheuttanut?

Pitääkö vielä mainita joku nimi, joka ei olisi ottanut mitään vastuuta, vaikka olisi ollut valmis viemään koko euro-valuutan ja -maat sekasortoon? Hänen kaltaisiaan syyttäjäpoliitikoita on myös Kreikassaja ovat siellä jo onnistuneetkin lopullisesti viemään maan kuilun partaalle.
Ilman muuta saat kysellä nimiä. Paavo Väyrynen ja Timo Soini.
- sillä erotuksella, että heillä olisi nimenomaan ollut vastuuta tehdä erilaisiakin ratkaisuja
- ja mihin se vienti olisi romahtanut. Olisi vain 1 vuosi aikaisemmin päästetty Kreikka irti eurosta ja aloitettu euron ehkä hallitumpi alasajo.

Nyt se alkaa vyörymään hallitsemattomasti.

Saanko kysy, kuka siitä ottaa vastuun Suomessa, nykyinen hallitusko
- en usko, että kantavat loppupelissä mitään vastuuta.
Selityksiä kyllä tullaan kuulemaan.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.05.2012, 16:48 VS: Kaatuuko Kreikka?   #763
jukkis-34
Myönnän kyllä, että Soinin ohella myös Väyrynen on kritisoinut euroon liittymistä, mutta hän on kyllä lähtenyt tekemään hommia asiansa eteen, kuten edellisestä hallituksesta tiedetään. Ja lähtee taatusti jatkossakin, jos onnistuu aikeissaan puheenjohtajavaalissa. Pääasiassa hän kuitenkin suhtautuu torjuvasti Euroopan liittovaltioajatukseen.
Soinin kohdalla on tilanne se, että hän on tällä haavaa enimmäkseen huolissaan puolueensa saamista tukimiljoonista, joista tulee aikanaan vielä riitaa.
Kukaan ei enää tahdo muistella niitä aikoja, jolloin hän kumppaneineen vielä vastusti puoluetukia ja vaati niitä alennettaviksi. Loppui kuin kanan lento sekin teema.
Ota meihin yhteyttä  
jukkis-34 on viimeksi muokannut viestiä 22.05.2012 16:52.
Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.05.2012, 22:05 VS: Kaatuuko Kreikka?   #764
humaanitar
Lainaus:
stool kirjoitti: Näytä viesti
Humaanittarelle tervehdys! En oikein miellä sinua menninkäistar-muotoon.

Täytyi vielä palata tähän vanhaan aiheeseen kun luin vastineesi. Luultavasti ymmärsit väärin erään ilmaisuni tai sitten itse eksyin huumorisi mutkissa. Mutta vastuuhan on kuulijalla kun savolaisen kanssa huastoo.

Tosin Katainen näyttää olevan sitä mieltä että vastuu on veronmaksajalla hänen huumorilleen.

Mutta asiaan mennäkseni, kun kirjoitin: "...niiden kansalaisten osalla jotka ovat riippuvaisia sairaanhoidon tai muun hoivan saamisesta...jne", niin tarkoitin sitä että esim. tuota sairaanhoitoa on todella vaikea saada julkisella puolen. Vakavasti sairaat menetetään pikaisten tutkimusten tai hoitojen puutteessa koska ei ole varaa kun "kreikka" on tärkeämpi. Rikkailla ei tietenkään näitä sairaanhoidon ongelmia ole.

Eläkkeiden suuruus tai niukkuus määräävät sen, asioiko kansalainen yleisellä vai yksityisellä sairaanhoidon puolella.

Joskus kuuntelen yle 1 radio ohjelmia ja kerran eräs toimittajan kommentti aiheutti hieman ihmetystä. Hän päätteli että meillä ei riitä veronmaksajia huolehtimaan suurten ikäluokkien eläkkeistä. Näinhän se tietenkin voidaan nähdä. Mutta missä ne maksetut eläkekertymät on jotka nämä suuret ikäluokat ovat aikanaan maksaneet?

Käsitykseni mukaan ne ovat kulutetut. Onko ne sitten hävitetty kreikkaseikkailujen kaltaisiin operaatioihin ja eläkeyhtiöiden organisaatioiden paisuttamiseen, pomojen optioihin sekä yleensä huonoon varainhoitoon kun riittävää valvontaa ei ole ollut eikä ole vieläkään. Mitä sanoo tästä humaanitar?

Mielenterveyteen siirtyäkseni, tiedätkö että nämä mielenterveyden hoitajatkin ovat joskus tavallisia ihmisiä!
Heilläkin voi joskus iskeä niin vakava kaukokaipuu että on käännettävä nokka mieluiseen suuntaan ja vedttävä vitosta tankoon että mielenrauha säilyy. Pakko saada edes hetkeksi unohtaa Kataiset, Urpiaiset, Häkähöyrymiehet. Sasit jne. ettei menetä omaa mielenrauhaansa.

Muuten voi olla kuten se eräs isukki kun ajeli äitienpäivänä perheensä kanssa tervehtimään isoäitiä. Kun pääsivät perille niin isoäiti tavan mukaan kyseli pikkupojalta että pääsittekö hyvin liikenteessä. Poika kertoi: "Ensin oli vähä vaikeeta mutta sitte isi ohitti muutaman munapään, sitten pari tontin ostajaa, kolme huoraa, jonkun mulkun ja lopuksi erään täyssokeen niin sitten päästiin hyvin eteenpäin".
Hyvää meneilläänolevaa aikaa,missä lienetkään,sinä päivänsäteeni!
Todennäköisesti nyt kävi niin,että eksyit savolaisen huumorin koukeroihin,jossa vastuu todellakin on yksin kuulijalla!(jaettua vastuuta tämä taitolaji ei tunne)

Mutta nyt asialinjalle.
Kyllä täytyy kiittää onneani,että olen saanut julkisenterveydenhoidon puolelta todella tasokasta hoitoa.Minua,siis asiakasta on kuunneltu ja koen,että minä pääroolin esittäjä -eli potilas -olen tullut huomioonotetuksi.Ei ole moitteensijaa omaan kohteluuni nähden.

Nyt täytyy taas hieman vetää kotiinpäin,ja pohtia,että voisikohan olla mahdollista,että tämä olisi osa sitä niin paljon parjattua savolaiskulttuuria? Mene ja tiedä.

Ja jotta tämä heimoni "ylistysvirsi" ei tähän päättyisi,niin jatkan vielä muutaman sanasen.
Talouspelurit ovat vieneet valtaosan yhteisestä Suomen kakusta jonnekkin muille maille vierahille.Mutta täällä Sarvikuonojen maassa on osattu olla senverran "ovelia ja ettäältä viisaeta",että omaan lämiskäänkin on jotain pelimerkkejä jäänyt.

Tuo mielenterveyshoitajan virkavapaa on toki oikeutettua,mutta kyllä siihenkin tarvitaan "virallinenlupa" potilailta.
Unohda Urpilainen ja muu poppoo,mutta "humaanitarta" ei ole lupa unohtaa.

Ja lopuks´,hyi häppee tuas tuota loppujuttuvas,vaekka se ei mulle avvaatunukkaa-häppee myös sitä!

Aurinkoisia päiviä "kulkurille" toivottelee "humaanitar" tiältä Savosta!
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 23.05.2012, 23:35 VS: Kaatuuko Kreikka?   #765
humaanitar
Lainaus:
Hobbes kirjoitti: Näytä viesti
No johan tuli hiljaista. Toivottavasti en pelästyttänyt ketään. Kaikkihan täällä on joskus avautuneet jollakin lailla. Roopenpoika on 'rautakoura' ja Humaanitar toimii kirppiksillä. Jukkiksella on kanssa värikäs menneisyys. Kurkiaurasta en sen enempää tiedä, mutta duunia tuntuu painavan. Itse olen joskus käynyt yliopiston 90-luvulla ja harrastan myös musiikkia vaikken tunnustakaan 'osaavani' soittaa oikeasti. Eli talousjuttujen ohella löytyy myös musiikillisuutta meikäläisestä.

Ja toivotaan että saadaan vielä pitkään kirjoitella Kreikasta. Hyviä öitä kaikille.
Nytpä esitän saman ihmettelyni palstan hiljentymiseen.

Onko syy vanhassa tietokoneromussani,joka on romahtanut kenties täysin,vai missä vika piilee?

Odottelenpa tässä vastauksia jonkin aikaa.Ehkä syy vaitioloon selvinnee-tai sitten ei.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 24.05.2012, 00:21 VS: Kaatuuko Kreikka?   #766
MURTTI
Kreikasta se johtuu ,kriisiähän on pitkitetty ihan loputtomilta tuntuvilta mukamuka muka jnejne palomuureilla ja ties millä . Itse olen lopen kyllästynyt ja harmissani kaikesta siitä mitä eri tahot ja ""pelastustoimet "" ovat saaneet aikaan . Onneksi on ihanat ilmat ja terveys vielä edes jonkinlaisessa kunnossa ja järki ja muistikin melkrein priimaa . Kreikka ratkeaa ihan pian ja ehkä huonot uutiset taas saavat aikaan jotain vipinää , ei elämä kuiteskaan mitenkään parane se on varmaa vaikka Kreikka eroaisikin eurosta !!
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 24.05.2012, 07:44 VS: Kaatuuko Kreikka?   #767
tiramium
Lainaus:
MURTTI kirjoitti: Näytä viesti
Kreikasta se johtuu ,kriisiähän on pitkitetty ihan loputtomilta tuntuvilta mukamuka muka jnejne palomuureilla ja ties millä . Itse olen lopen kyllästynyt ja harmissani kaikesta siitä mitä eri tahot ja ""pelastustoimet "" ovat saaneet aikaan . Onneksi on ihanat ilmat ja terveys vielä edes jonkinlaisessa kunnossa ja järki ja muistikin melkrein priimaa . Kreikka ratkeaa ihan pian ja ehkä huonot uutiset taas saavat aikaan jotain vipinää , ei elämä kuiteskaan mitenkään parane se on varmaa vaikka Kreikka eroaisikin eurosta !!
Seuraava mukamukamuka, joka taas on otettu päydälle, on eurobondit. Sama kuin stallariajan konsti ympäristösuojelussa, kohotettiin tehtaan savupiippua levittämään saasteet laajemmalle akueelle.

Kitinää a vitinää piisaa ja kaikki eurojohtajat vannovat Kreikan pysymisen puolesta unionissa.Kunhan puhuvat, kumoon menee ja koko unioni rytisee liitoksissaa,. Kataisen riski markkinointi on kokemassa haaksirikon valtavine tappioineen myös Suomelle.

Globaaleja markkinointiongelmia ei eurounionin valuutta ratkaise, vaan on itse sille jäteongelma.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 24.05.2012, 18:02 VS: Kaatuuko Kreikka?   #768
Hobbes
No taaspa löytyi Taloussanomilta erinomainen artikkeli Eurosta ja euroopalaisesta kilpailukyvystä:

http://www.taloussanomat.fi/kansanta...a/201229800/12

Poimintoja artikkelista:

– Kreikka on jo käytännössä nurin, ja Espanja ja Italia ovat menettäneet runsaat 30 prosenttia kilpailukyvystään euroaikana suhteessa Saksaan, Ekholm sanoo Taloussanomille.
– Tämähän on se todellinen kriisi, velat ovat vain oire menetetystä kilpailukyvystä, Ekholm kertoo.

Tilastoja katsomalla selviää, että muissa euromaissa kuin Saksassa työn yksikkökustannukset ovat nousseet euroajan.

– Menetetty kilpailukyky johtaa työpaikkojen menetyksiin, valtiontalouden alijäämään ja valtiontalouden velkaantumiseen. Kaikki nämä ovat heikon kilpailukyvyn oireita. Koko eurokriisi on heikon kilpailukyvyn kriisi. Velka on kuume ja kilpailukyky itse virus.

Jotta Espanja ja Italia pystyisivät kilpailemaa Saksan kanssa, maiden pitäisi nostaa tuottavuutta tai laskea palkkoja 30 prosenttia, Ekholm sanoo. Tämä olisi tarpeen kilpailukykykuilun kuromiseksi umpeen.

....
Eli vaihtoehtoina ovat joko sisäinen tai ulkoinen devalvaatio. Sisäisessä devalvaatiossa palkkoja lasketaan, ulkoisessa devalvaatiossa maan valuutan arvo laskee eli devalvoituu.

Itse näkisin, että se oma valuutta saattaisi olla parasta lääkettä Kreikalle, Italialle, Espanjalle ja Portugalille. Tukipaketit ovat tulleet tiensä päähän, koska ne eivät lääkitse itse tautia vaan lievittävät pelkkiä oireita. Ja jos Suomenkin vienti pysyy tulevina vuosina alijäämäisenä, niin lisätään sitten siinä vaiheessa listalle myös Suomi.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.05.2012, 09:34 VS: Kaatuuko Kreikka?   #769
tiramium
Lainaus:
Hobbes kirjoitti: Näytä viesti
No taaspa löytyi Taloussanomilta erinomainen artikkeli Eurosta ja euroopalaisesta kilpailukyvystä:

http://www.taloussanomat.fi/kansanta...a/201229800/12

Poimintoja artikkelista:

– Kreikka on jo käytännössä nurin, ja Espanja ja Italia ovat menettäneet runsaat 30 prosenttia kilpailukyvystään euroaikana suhteessa Saksaan, Ekholm sanoo Taloussanomille.
– Tämähän on se todellinen kriisi, velat ovat vain oire menetetystä kilpailukyvystä, Ekholm kertoo.

Tilastoja katsomalla selviää, että muissa euromaissa kuin Saksassa työn yksikkökustannukset ovat nousseet euroajan.

– Menetetty kilpailukyky johtaa työpaikkojen menetyksiin, valtiontalouden alijäämään ja valtiontalouden velkaantumiseen. Kaikki nämä ovat heikon kilpailukyvyn oireita. Koko eurokriisi on heikon kilpailukyvyn kriisi. Velka on kuume ja kilpailukyky itse virus.

Jotta Espanja ja Italia pystyisivät kilpailemaa Saksan kanssa, maiden pitäisi nostaa tuottavuutta tai laskea palkkoja 30 prosenttia, Ekholm sanoo. Tämä olisi tarpeen kilpailukykykuilun kuromiseksi umpeen.

....
Eli vaihtoehtoina ovat joko sisäinen tai ulkoinen devalvaatio. Sisäisessä devalvaatiossa palkkoja lasketaan, ulkoisessa devalvaatiossa maan valuutan arvo laskee eli devalvoituu.

Itse näkisin, että se oma valuutta saattaisi olla parasta lääkettä Kreikalle, Italialle, Espanjalle ja Portugalille. Tukipaketit ovat tulleet tiensä päähän, koska ne eivät lääkitse itse tautia vaan lievittävät pelkkiä oireita. Ja jos Suomenkin vienti pysyy tulevina vuosina alijäämäisenä, niin lisätään sitten siinä vaiheessa listalle myös Suomi.
Pieni detalji ja kurositeetti unionin tilasta.

Nyt kannattaa käydä ostamassa vaikkapa jalosukuinen andalusialainen varsa suoraan kotitallilta. Hinta pienempi kuin kotimaassa koiranpennun. Kuitenkin pitää olla 'jaksaa' hoitaa unionibyrokratia, espanjalaiset puhuvat yleensä vain espanjaa.

Ettäkö epäeettistä ahneutta? Kysyttävä poliitikoilta.
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.05.2012, 20:40 VS: Kaatuuko Kreikka?   #770
humaanitar
Lainaus:
Hobbes kirjoitti: Näytä viesti
No hyvinpä sinä tuon Wallersteinin ajatuksen sisäistit. Tuosta Wallersteinista muutama sana. Mies on analysoinut kapitalistista maailmanjärjestelmää 1500-luvulta saakka, kirjoittanut ainakin parikymmentä kirjaa, ja ennustaa kapitalismin nykymuodossaan tulleen tiensä päähän. Murrosvaihe toki voi kestää muutaman vuosikymmenen.

Wallersteinin analyysissä kapitalismi ei tule tiensä päähän siksi, että 'äiti maan' antimet kuluisivat loppuun, vaan kapitalismin omien sisäisten ristiriitaisuuksien takia. En ole aivan varma Wallersteinin ajatuksista nykykriisin suhteen, mutta nykyinen ylivelkaantuminen ei voi jatkua loputtomiin. USA:lla ja Euroopalla on korkeintaan vuosikymmen aikaan laittaa taloutensa tasapainoon, tai se suuri kriisi iskee. Tämä on oma mielipiteeni.

Ja jos maailmantaloudessa on meneillään jokin murros, voi olla että tuota tasapainoa ei saavutetakaan ihan helpolla tai perinteisin lääkkein. Jos työttömyys jatkaa kasvuaan, voi yhteiskuntarauha olla uhattuna. Roopenpoikakin pelkää väkivaltaista konfliktia, jos kapitalismi kriisiytyy, ja itse näkisin suurimpana uhkana erilaiset kansannousut Länsimaissa. Meilläkin Euroopassa esim. Kreikan ja Espanjan tilanne voi ajautua väkivaltaiseen kierteeseen, jos työttömyys ja köyhyys jatkaa kasvuaan, ja hyvinvointivaltioiden rahoitus romahtaa.

Ja vaikkei kapitalismi kaatuisikaan omaan mahdottomuuteensa, niin oikeassa olet, tämän vuosisadan puolivälin jälkeen väestönkasvu ja luonnonvarojen riittävyys tulevat asettamaan suuria haasteita ihmiskunnalle. 'Äiti maankin' rajat tulevat joskus vastaan.
Hyvää iltaa vaan täältä Savosta!

Toivottavasti mahdollisimman moni `palstalainen´ katsoi tänään TV1:n esittämän sarjan Äiti maa-On aika valita jakson!
Siinä käsiteltiin pidemmällä aikajänteellä,tätä nykyistä taloussysteemiä,eikä tuijotettu vain yhteen yksittäiseen talousongelmaan.

Vielä on jotain tehtävissä tämän pallomme pelastamiseksi tuleville sukupolville,mutta aika alkaa olla jo melko vähissä.

Nykyisen elintasomme korvaaminen paremmilla elämänarvoilla on väistämätöntä,jos mielimme tästä tilanteesta selvitä ja jättää elinkelpoisen Telluksen jälkeläisillemme!

T.optimistinen "humaanitar"
Ota meihin yhteyttä   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin

Keskustelun työkalut
Näyttövalinnat

Viestien lähetyksen säännöt
Et voi luoda uusia keskusteluja.
Et voi vastata.
Et voi lähettää liitteitä.
Et voi muokata viestejäsi.

BB code on Päällä
Hymiöt ovat Päällä
[IMG] koodi on Päällä
HTML-koodi on Pois päältä


Kello on nyt 21:34.


Muualla Yle.fi:ssä