|
Toimitus
|
leather
Lähetetty: 20.9.2011 22:36
Heips, eli homman nimi on tämä, että tajusin vasta nytten että ehkä en kuitenkaan hallitse maantietoa niin hyvin kuin ensin ajattelin, eli en siis usko että pääsen edes läpi.
Joten, mitä neuvoisitte näin 10 viimeiselle päivälle lukuohjeiksi?
Arto
Lähetetty: 22.9.2011 12:41
Ootko tehny aluetutkimuksen?
Mutta, mun vinkit:
1.kurssi:
-Luet ykköskirjan kunnolla - erityisesti jääkauden aikaiset muodostumat suomessa (harjut, saumaharjut, reunanmuodostumat, drumliinit, kumpumoreenit, silokalliot, muinaisrannat) ja opettelet niiden synnyn. Erityisesti onko syntynyt jään etenemis vai vetäytymisvaiheessa.
-Planetaariset ilmiöt (pasaatituulet, länsituulet, matalapaineen ja korkeapaineen alueet). Kun opettelee p-matalan, napojen korkea, hepoasteiden korkean ja polaarintaman sekä coriolisilmiön niin saa nämä tuulet sijoitettua lapsellisen helposti kartalle.
-Ilmastovyöhykkeet ja alueet (tropiikki [sademetsä,savanni,aro], subtropiikki [välimeren, kesäsade, aro-ja aaviikko], lauhkea [havumetsä, aro, lehtimetsä] sekä tähän vielä manner, meri ja väli-ilmasto, kylmä [tundra ja jäätikkö]
-Endogeeniset prosessit ja litosfäärilaatat (vulkanismi, seismismi)
-Maan sisärakenne, sekä kemiallinen, että lujuusominaisuuksien mukaan
-Maannokset (kasvillisuusalueet kysyttiin viime kokeessa): mustamulta, latosoli (lateriitti), podsoli, aavikko, ruskomaa, terra rossa
-Merivirrat
2.kurssi:
-Väestöntihentymät, teollisuusalueet, ytimet / periferiat, keskustat / vaikutusalueet (nodaalialue)
-Maatalouden muodot
-Kaupungin rakenne, kehitysmaiden ja teollisuusmaiden kaupungien erot
-urbanisoituminen sekä kehitysmaissa että teollisuusmaissa ja mitä siihen kuuluu (kaupungistumisasteen nousu, maankäytön muutos, elinkeinorakenteen muutos, asenteiden ja arvojen muutos)
-Kaavoitus
-Globalistuminen ja kehitysapu
-YK:n vuosituhatavoitteet
-BKT, HDI, HPI,
-Sairauksien erot kehitysmaissa ja teollisuusmaissa
3.kurssi:
-Myrskyt: trooppiset myrskyt, keskileveyksien myrskyt, lumimyrskyt
-TSUNAMIT JA MAANJÄRITSYKSET (tärppi), varoitusjärjestelmä tsunameihin kantsii lukee (PTWC)
-Vulkanismin hyppäät yli, oli viime kokeessa
-Eroosio, eradoituminen
-LUONNOVARAT! Sekä uusiutumattomat että uusiutuvat (tärppi), keskity varsinkin ydinvoimaan.
-Globalistuminen RISKIT JA HYÖDYT (tärppi), mitä siihen ylipäätään kuuluu. Ja ehkä tarkemmin haitat.
-Matkailun haitat sekä matkailijan riskit
4.kurssi:
-minkälainen on hyvä kartta
-projektiot
-oikeakulmaisuus, pintaisuus, ja suuntaisuus
-kaukokartoitus (satelliitti, ilmakuva)
Jos oot tehny aluetutkimuksen, se kannattaa lukee hyvin ja opetella piirtään se kartta. Muuten sille ei kannata uhrata ajatuksia.
Ja hasardikurssista kannattaa pohtia mieluummin mitä riskejä tietyllä alueella on kuin, että missä tietyt riskit esiintyy.
Jos intensiivisesti lukee, niin uskon että nuo pystyy opettelemaan / kertaamaan. Ja kyllä jos on nopea kirjoittaan niin eiköhän väh. M tuu.
+ jokerit kantsii tehä
EDIT: tulvat voisi olla tärppi! opettele mitkä aiheuttaa tulvia, missä niitä varsinkin esiintyy, ja TULVASUOJELU erittäin tärkeä + padot kantsii kattoo hyvin - haitat ja hyödyt
EDIT2: ja hasarditehtävissä TÄYTYY käsitellä kolmesta vinkkelistä: IHMISEN aiheuttamat, LUONNON aiheuttamat ja näiden riippuvuussuhteesta aiheutuvat (hyvänä esimerkkinä öljyn loppuminen, ilmastonmuutos <-- vois olla myös tärppi).
EDIT3: ja kertaat vielä eroosion ja rapautumisen (organogeenine, kemiallinen, mekaaninen).
EDIT4: 4.kurssista vielä opettelet GISsin käytön ja mahdollisuudet, näitä kysymyksiä on paljon
EDIT5: tärppinä vois olla myös nälänhätä ja vesipula. Tosin kokeet on tehty ehkä noin vuosi sitten, että esim. afrikan sarven kriittinen kuivuus ei varmaankaan ehdi. fukushima siinä rajoilla.
Yks pedagoginen vinkki: kun luet, teet tiivistelmät powerpointtiin. Sitten ennen koetta kattelet ne vaan läpi.
Onnea!
|