Seuraava 11/11 Edellinen | [Näytä kuvat]


YLE Mobiiliuutiset - Pääuutiset


Meksikossa joukkomurhasta epäiltyjä pidätetty

09.09.2010, klo 02.32 (päivitetty 09.09.2010, klo 02.32)

Meksikossa viranomaiset ovat pidättäneet seitsemän ihmistä epäiltyinä osallisuudesta 72 ihmisen joukkomurhaan elokuussa. Veriteosta 14 epäiltyä on nyt pidätetty tai saanut surmansa. Surmansa saaneet epäillyt ovat kuolleet armeijan rynnäkössä. Joukkomurhan selvittäminen on vaatinut tähän mennessä myös kahden poliisin hengen, joista toinen oli jutun vastaava tutkija.

Zeta-niminen huumejengi teloitti 58 miestä ja 14 naista maan koillisosassa, koska he eivät suostuneet yhteistyöhön jengin kanssa. Suurin osa uhreista oli kotoisin Hondurasista, El Salvadorista, Ecuadorista ja Brasiliasta.

Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton on ottanut kantaa Meksikon väkivaltaisuuksiin sanoen, että Meksikon huumejengien toimintaa alkaa täyttää jo kapinallisuuden tunnusmerkit.

Clintonin mukaansa Meksiko alkaa näyttää yhä enemmän samalta kuin Kolumbia 20 vuotta sitten; tuolloin huumesalakuljettajat hallitsivat osaa Kolumbian alueesta.

AP, AFP


Seuraava 11/11 Edellinen

Tuoreimmat | Kotimaa | Alueet | Ulkomaat | Talous ja politiikka | Sää | Urheilu | Kulttuuri | Viihde | Tiede ja tekniikka | Luonto ja ympäristö | Terveys ja hyvinvointi | News in English
Euribor-korot ja valuutat | Pörssilukuja | Siitepölytiedote | Lintutilanne | Teksti-TV