Eurovision laulukilpailun 42 kilpailubiisiä lauantai-illan esikatselumaratonissa

Eurovision laulukilpailun 42 kilpailubiisiä lauantai-illan esikatselumaratonissa

Euroviisut - Ti 8.5.2012, klo 17.28 - Toimittaja: Airi Saastamoinen

Tarja NärhiTarja Närhi

Monta modulaatiota, kiihkeitä käsiliikkeitä, tuulikoneen pörröttämiä hiuksia. Tarja Närhi esittelee tämän vuoden Eurovision laulukilpailun esikatseluvideot sykettä nostattavalla tahdilla aikaan 2h 40min.

Tankkauspisteelle Tarja ehdottaa tunnelmaan sopivaa eurooppalaista buffépöytää: souvlakia, hapansilakkaa, quiche lorainnea ja jälkiruuaksi maltan riisiä.

Lähetyksen aluksi lämmitellään suoraan finaaliin menevien ns. isojen maiden kilpailukappaleiden sekä isäntämaan Azerbaidzanin edustajan esityksen parissa. Sen jälkeen vuorossa ovat semifinaalien kautta kisaavat maat esiintymisjärjestyksessä.

Voit kommentoida esikatselumaratonia Twitterissä. Hash-tagilla  #yleeurovision merkittyjä viestejä poimitaan osaksi TV-lähetystä.  Voit seurata sekä ohjelmaa että viestejä teksti-TV:n sivulla 398.

Eurovision 2012 maratonlähetys lauantaina 12.5.2012 klo 19.30-21.50 Yle TV2

Esikatselumaraton simulcastina TV-lähetyksen kanssa maailmanlaajuisesti Yle Areenassa

 

Kommentit (32)

Voitto menee länsinaapuriin. Muita top10 maita ovat ainakin Romania, Moldova, Iso-Britannia, Kypros..
Suomella huonoin viisu vuosiin. Ei asiaa loppukilpailuun:(

Anonyymi To 17.5.2012, klo 17.10

Onko totta, että Asko Murtomäki ei enää kommentoi Euroviisuissa? Todella huono uutinen ohjelman viihtyvyyden kannalta.. toivottavasti pääsette jonkinlaiseen sopuun jos on mahdollista.

Terveisin 100% viisufani!

Vladas Ke 16.5.2012, klo 22.29

romania on hyvä, suomi ei vrm pärjää taaskaa mutta minkäs voi jos ruotsilla paras laulu Euphoria
Forever, ’till the end of time
From now on, only you and I
We’re going up-up-up-up-up-up-up
Euphoria
An everlasting piece of art
A beating love within my heart
We’re going up-up-up-up-up-up-up (y)

moromoro Ma 14.5.2012, klo 19.37

Harjoituksia voi seurata päivittäin :
Esim. esctoday.com tai www.eurovision.tv. Videoita löytyy myös YouTubesta.

Anonyymi Ma 14.5.2012, klo 15.03

&& esitys on muuten kaunis!

werqu Ma 14.5.2012, klo 14.04

itse pidän biisistä bissistä jonki verran, mutta tuo vuoden 2006 ruotsin esityksessä ollut liehuva helma ei toimi yhtään!!!!!!!

werqu Ma 14.5.2012, klo 14.02

Anteeksi mutta en löydä Ylen sivuilta mistään yhtään kuvaa tai juttua Suomen harjoituksista. Missä ne ovat?

Anonyymi Ma 14.5.2012, klo 14.00

Vaihtakaa tausta. Alun pisarat ja veden liike sopii rauhalliseen kappaleeseen. Oudot vesirakennelmat ja lopun " ilotulitus" vievät kuitenkin liikaa huomiota esiintyjistä. Pernillan puvulle ja laahukselle enemmän huomiota.

Ma 14.5.2012, klo 13.02

OGAE:n äänestyksessä ( eri maiden euroviisuklubit ) johdossa on Ruotsin Loreen. Ruotsilla on kasassa 351 pistettä.
Suomella on 3 pistettä.
Emme saaneet yhtään pistettä Ruotsilta. Korkeimmat pisteet menivät Kyprokseen ja Norjaan. Myös Islannin kappale sai pisteitä Ruotsista.

Suomen harjoitukset alkoivat eilen. Pernillan puku tulee olemaan näyttävä mutta pelkäämpä että kappale unohtuu. Kaunis sanoitus mutta tylsä kappale. Ei vaadi laulajalta paljoakaan. Toivotaan pisteitä ammattilaisraadeilta. Yleisöä tällä tuskin hurmataan.
Pernillan esiintymiseen sekä lavalla että sen ulkopuolella lisää itseluottamusta. Suomalaisella vaatimattomuudella ei hurmata ketään.
Pernilla on pikkutyttö jos vertaa esim. Loreeniin.

Suomea tulisi edustaa joko omalla äidinkielellään tai Englanniksi. Toivon että tämä Ruotsin palvominen loppuu. Siitä ei ole mitään hyötyä, kuten OGAE:n pisteistä näkyy.

Turhautunut Ma 14.5.2012, klo 11.53

ööö... Miksei täältä Ylen sivuilta löydy mitään juttua Suomen harjoituksista????

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 23.25

Tarjaa kannatan selostajaksi. Huippua! Paljon parempi esim. Jaanaa.

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 23.11

minulle on tullut sellainen fiilis, että ruotsi ei voitakaan tänä vuonna, sillä kappale alkaa kenties kohta jo kyllästyttämään ihmisiä, sillä sitähän soitetaan kaikkialla, kuten jääkiekon mm kisoissa! Venäjä voisi kyllä voittaa, ovathan ne mummot niin ihania!

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 20.39

azerbaijania en menisi ainakaan veikkaamaan voittajaksi niin clisheinen ja teennäinen biisi!!!!!

werqu Su 13.5.2012, klo 18.32

Lycka tili Pernilla!
Suomen biisi on kyllä yksi parhaista! Tällaiset laulut jää elämään. Ruotsin biisiä hehkutetaan joka paikassa mutta mielestäni se on pelkkää pinta..p..kaa. Jos voittajaa pitää ennustaa niin veikkaan venäjää, britanniaa tai azerbaizania. Itävalta on hauska ja saa hyvälle tuulelle myös.

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 17.09

Ei kai tämä nainen oo taas suomen kommentaattori? Ei nimittäin yhtään osaa sitä hommaa, tekee mieli ennemin heittää tv seinään. Voi niitä aikoja kun äänessä olivat ihana Heikki Paasonen ja Jaana Pelkonen:(

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 16.11

Ruotsin [Loreenin] kappale on kyllä mahtava. Saavat mun ääneni takuulla.

yuki ooji Su 13.5.2012, klo 13.16

"Harmi vaan että Suomi ei ole tällä kerralla mukana.
Ja sitten taas Ruotsilla on kaksi edustajaa, se on epä reilua se!!!"

On se sitten kumma, että näille junteille ei kertakaikkiaan
mene perille, että Suomi on kaksikielinen maa. Kyllä Pernilla
ihan Suomea edustaa.

Anonyymi Su 13.5.2012, klo 07.28

Onhan nämä viisut sellainen kulttuurimusiikkishowpläjäys mitä saisi olla useamminkin. Upea juttu, mutta toisaalta niissä alkaa ärsyttää se, että perinteinen radiohumppavoihkinta valtaa myös tätä alaa. Persoonallisuus kunniaan! Ehkä myös esityskielen rajoittaminen kotimaiseen voisi tepsiä, jottei syntyisi liikaa enkkumusiikkia.

Omat suosikit on löydetty!

Jaksaa viehättää La 12.5.2012, klo 22.32

Kiitos kappaleiden suomennoksista! On aina kiva ymmärtää mistä lauletaan, varsinkin kun käännökset on tähty näin taidokkaasti, huumorilla maustettuna. Kiva oli myöskin kuulla Tarja Närhin ääntä, toivottavasti hän kommentoi tänäkin vuonna myös itse viisujen taustalla!

Anonyymi La 12.5.2012, klo 22.30

joko mummot meni?

mummo La 12.5.2012, klo 21.26

Eipä nää mistä maasta biisit ja esittäjät on kun laulujen suomennekset peittää ne heti.

Anonyymi67 La 12.5.2012, klo 21.06

Koko illat euroviisuja...onneksi on muitakin kanavia olemassa.

mitä järkeä La 12.5.2012, klo 20.39

Ihailtavaa, miten Ylellä onnistutaan peittämään jokaisen maan nimi biisin alussa tekstityksellä. Ihan sekunnin kymmenyksen tarkkuudella napsahtaa teksti maan nimen päälle. Wow! Hauska arvailla mikä maa mahtaa olla kyseessä.

Anonyymi La 12.5.2012, klo 20.39

Harmi vaan että Suomi ei ole tällä kerralla mukana.
Ja sitten taas Ruotsilla on kaksi edustajaa, se on epä reilua se!!!

Lycka till La 12.5.2012, klo 20.37

Pitäisi saada biisilista tänne sivulle, jotta voisi seurata kuka kulloinkin laulaa.

Anonyymi La 12.5.2012, klo 20.12

Buranovon mummot rules!

Kävi miten kävi, niin he ovat tosi piristävä poikkeus näissä
paikoilleen jämähtäneissä viisuissa.

euro-mummo La 12.5.2012, klo 19.50

"...millonka sitte se Euroviisu countdown tulee ? Se missä esitellää isäntä maata, kappaleita + se Dr. Eurovision kertaa Euroviisu historiaa ja sääntöjä. ?"

Sitä ei ole tehty enää viime vuosina. Viimeksi ilmeisesti 2010 oli se. Itsekin jäin kaipaamaan kyllä =(

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120415054545AAEjIXl

Anonyymi La 12.5.2012, klo 15.10

Kiva taas yksi lauantai ilman saksalaisdekkaria........

Anonyymi Pe 11.5.2012, klo 20.04

Miten tuo jutun aika on laskettu, kun siinä sanotaan, että 2h 40 minuuttia, mutta mie en saa kuin 2h 20 minuuttia, jos kerta ohjelma kestää 19.30-21.50? No, laitoin kuitenkin varalta nauhoittomaan tuon 2h 40 minuutin mukaan, ettei vain mitään jää pois. Aion kyllä katsoakin tuon ohjeman samantien, mutta voin sitten palata ohjelmaan, kun se on tallennettuna. =)

Anonyymi Pe 11.5.2012, klo 13.23

minusta ohjelma ei tullut viime vuonna ainkin muistan että moskovan kisoissa esiteltiin ihan kappaleita!

Werqu Ke 9.5.2012, klo 07.27

Ajankohtaista

  • Eurovision laulukilpailun 2013 voittaja on Tanska, Suomi jäi sijalle 24

    Euroviisujen ennakkosuosikki Tanskan Emmelie de Forest voitti kappaleella Only The Teardrops Eurovision laulukilpailun 281 pisteellä. Toiseksi nousi Azerbaidzhanin Farid Mammadov kappaleella Hold Me (234 pistettä). Kolmannen sijan vei  Ukrainan Zlata Ognevich kappaleella Gravity (214 pistettä).  Krista Siegfrids ja Marry Me sijoittui sijalle 24.

    Euroviisut - (Su 19.5.2013, klo 01.48) - 57
  • ESC 2013. Liveblogi la 18.5. Finaali klo 22

    Eurovision laulukilpailu 2013 huipentui la-iltana 18.5.2013 Malmö Areenalla pidettyyn suureen finaaliin. Seuraa liveblogissa tapahtumia ja tunnelmia finaalipäivältä ja -illalta.

    Euroviisut - (La 18.5.2013, klo 17.14) - 3
  • Eurovision laulukilpailun 2013 finaali la 18.5. klo 22. Äänestysohjeet

    Lauantai-iltana jännitetään tekeekö Krista Siegfrids ”Lordit” eli saadaanko Suomeen kaikkien aikojen toinen euroviisuvoitto. Ennakkosuosikkeja on kisassa mukana monia, pohjoismaisella akselilla kärkisijoilla voittaja-arvailuissa ovat Tanskan Emmelie de Forest ja Norjan Margaret Berger. Finaalissa kuitenkin kilpailevat myös sellaiset tunnetut nimet kuin Bonnie Tyler ja Cascada.

    Euroviisut - (Pe 17.5.2013, klo 19.19) - 14
  • ESC 2013. Liveblogi pe 17.5.

    Eilisen semifinaalin jälkeen Kristan ohjelmassa oli vielä semifinaalin voittajien lehdistötilaisuus ja haastatteluita. Tänään perjantaina pyöritys jatkuu. Iltapäivällä vuorossa on finaalin harjoitus ja illalla vielä toinen. Jälkimmäinen harjoitus lähetetään suorana kansallisille tuomaristoille ja sen perusteella ne antavat lopulliset pisteensä. Tärkeä ilta jälleen. Muu maailma on kohissut Kristan ja Reettan suudelmasta

    Euroviisut - (Pe 17.5.2013, klo 17.03) - 3
  • Eurooppa sanoi: Tahdon! – Krista mukana Euroviisujen finaalissa

    Suomi on välivuoden jälkeen jälleen mukana Eurovision laulukilpailun loppumittelöissä. Torstaina 16.5.2013 kilpaillussa toisessa semifinaalissa Kristan saamat äänet riittivät finaalipaikkaan. ”Mahtavaa. Olen ihan sanaton. Kiitos kannustajille. Lauantaina laitetaan koko Eurooppa ding dong!”

    Euroviisut - (Pe 17.5.2013, klo 00.33) - 20

Euroviisut

Vuoden 2013 Eurovision laulukilpailu järjestetään Ruotsin Malmössa, Malmö Areenalla

1. semifinaali: 14.5.2013
2. semifinaali: 16.5.2013
FINAALI: 18.5.2013

Suomen edustajaksi valittiin Uuden Musiikin Kilpailun finaalissa, helmikuussa 2013 Krista Siegfrids. 

 

Eurovision.tv

SVT Melodifestivalen

Eurovision (Svenska Yle)

ESC 2013 Ylen kanavilla:

  • Esikatselumaraton 11.5. TV2 klo 19.30 (toim. Aino Töllinen ja Juuso Mäkilähde)
  • 1. semifinaali 14.5. klo 22. TV2 ja Yle HD (toim. Aino Töllinen ja Juuso Mäkilähde. ruotsinkielinen selostus Johan Lindroos ja Eva Franz), Radio Vega. Klo 22.05 Radio Suomi (toim. Sanna Kojo, Jorma Hietamäki)
  • 2. semifinaali 16.5. klo 22. TV2 ja Yle HD (toim. Aino Töllinen ja Juuso Mäkilähde. ruotsinkielinen selostus Johan Lindroos ja Eva Franz), Radio Vega. Klo 22.05 Radio Suomi (toim. Sanna Kojo, Jorma Hietamäki)
  • Finaali 18.5. klo 22. TV2 ja Yle HD (toim. Aino Töllinen ja Juuso Mäkilähde. ruotsinkielinen selostus Johan Lindroos ja Eva Franz), Radio Vega. Klo 22.05 Radio Suomi (toim. Sanna Kojo, Jorma Hietamäki).

Muuta:

Yle Fem

16.4. Euroviisaat, esikatselu osa 1/4 klo 20.00 (toim. Eva Frantz ja Johan Lindroos. Vieraana: André Linman ja Anne Hietanen)
23.4. Euroviisaat, esikatselu osa 2/4 klo 20.00 (toim. Eva Frantz ja Johan Lindroos. Vieraana: Pernilla Karlsson, Antti Koivukangas)
30.4. Euroviisaat, esikatselu osa 3/4 klo 20.00 (toim. Eva Frantz ja Johan Lindroos. Vieraana:  Monika Fagerholm ja Janne Strang)
7.5. Euroviisaat, esikatselu osa 4/4 klo 20.00 (toim. Eva Frantz ja Johan Lindroos. Vieraana: Eva Kela ja Redrama)

18.5. SVT: Live: Studio Eurovision klo 21.00

Yle Teema
30.4. Elävä arkisto: Arkistovieraana Taiska klo 21.55, Suomen euroviisut 1978 klo 22.10
7.5.  Elävä arkisto: Arkistovieraana Riki Sorsa klo 21.55, Suomen euroviisut 1981 klo 22.10

Radio Suomi
Abba-ilta 12.5. klo 18.09 (toim. Jake Nyman, Tarja Närhi)

 


Euroviisut Facebookissa

Muualla Yle.fi:ssä