Radion sinfoniaorkesterin tähtisolisti 25.1.2012

2010 Chopin-pianokilpailun voittaja Juliana Avdejeva

Kommentoi () Twitter
Pianotaiteilija Juliana Avdejeva

Radion sinfoniaorkesterin solistina keskiviikona 25. tammikuuta 2012 esiintyy venäläinen pianotaiteilija ja Chopin-pianokilpailunvoittaja Juliana Avdejeva. Hän soittaa Frederick Chopinin pianokonserton nro 2. Tiistai-iltana 24.1. orkesteriharjoituksen jälkeen Juliana Avdejeva kertoi RSOn soolokäyrätorvensoittaja Jukka Harjulle mm. suhteestaan kilpailemiseen. - Watch the interview with pianist Yulianna Avdeeva in Helsinki Music Centre 24.2.2012.

Haastattelu Jukka Harju - Video Hannu Kamppila

Haastattelija Jukka Harju on RSOn soolokäyrätorvensoittaja. Sibelius-Akatemiasta valmistunut muusikko puuhastelee orkesteri- ja kamarimusiikkitehtäviensä ohella mielellään myös video- ja kuvatoimintojen kimpussa.

Pianotaiteilija Juliana Avdejevan haastattelun käännös

Kävit eilen katsomassa Finlandia-taloa. Kummasta talosta pidät enemmän, Musiikki- vai Finlandia-talosta?

Täytyy sanoa, että molemmat rakennukset näyttävät hyviltä, vaikkakin ne ovat erityylisiä, myös ilmapiiriltään. Olin tänään Musiikkitalon konserttisalissa ja se on mielestäni aivan fantastinen! Se näyttää hienolta, kuulostaa hyvältä ja olen iloinen, että minulla on tilaisuus kuunnella yleisön joukossa väliajan jälkeen, joten saan kuulla, miltä sali kuulostaa paitsi lavalta, niin myös yleisön näkökulmasta. Olen varsin innoissani tästä, koska olen kuullut niin paljon tästä salista monilta eri muusikoilta.

Olet varmasti soittanut samantapaisissa saleissa, jossa yleisö ympäröi lavan kokonaan?

Kyllä, olen soittanut useissa suurissa konserttisaleissa, jossa rakennustapa on kutakuinkin sama.

Onko näissä saleissa esiintyminen mielestäsi muista poikkeavaa?

Ei oikeastaan, minulle ainakaan. Minua kiinnostaa aina, miten yleisö kuulee musiikin, millainen äänenlaatu on katsomossa, pysyykö se yhtenäisenä samalla tavalla lavalta kuultuna vai katoaako yhtenäisyys yleisöön. Ehkä huomenna harjoitusten aikana voisin kiertää katsomoa orkesterin soittaessa, jolloin kuulen, miltä se todella kuulostaa.

Olet menestynyt monissa kansainvälisissä kilpailuissa. Mikä on tärkein asia, jonka olet oppinut kilpailemisesta?

Mielestäni kilpailuissa on positiivisia ja negatiivisia puolia yleisellä tasolla. Toisaalta kilpailuissa voi todella oppia valmistaa kokonaisia ohjelmistoja tietyiltä aikakausilta. Minulle oli myös tärkeätä oppia, miltä lava itsessään tuntui, koska minulle konsertit ja kilpailut ovat sama asia mielessäni ja esiintymisessäni. Kun olen lavalla, ei ole oikeastaan väliä, onko yleisössä joku, joka vertaa minua muihin pianisteihin, vai onko siellä vain ihmisiä, jotka haluavat nauttia musiikista.

En ole koskaan ajatellut, että minun pitäisi soittaa eri tavalla, jos joku on siellä arvostelemassa minua. Se ei ole minusta oikein, tärkein asia lavalla on hyvä esitys. Tuomariston jäsenetkin ovat vain ihmisiä, niin kuin kaikki muut salissa olevat. Kilpailut antoivat minulle eräänlaisen ”lavatunteen”, sillä musiikkihan elää lavalla täysin eritavalla kuin missään muualla. Ajoitus, sointi ja itse asiassa kaikki muukin kuulostaa erilaiselta. Täytyy siis tottua siihen ja tuntea se sisällään. Mielestäni kilpailut auttoivat minua tässä suunnassa paljonkin.

Olen joskus kuullut sanottavan, että on enemmän positiivisia asioita kilpailun häviämisessä kuin voittamisessa, koska silloin täytyy kehittää taitojaan ja ajatella uudestaan asioita itsessään sekä pohtia sitä, mikä meni vikaan ja pyrkiä sitten parempaan lopputulokseen. Mitä sinä ajattelet tästä, useasti kilpailun voittaneena?

Minusta tietenkin jos päättää osallistua kilpailuun, sitä haluaa, tai ainakin minä haluan, voittaa, tietysti, koska muuten siinä ei olisi mitään järkeä kilpailla, minkä takia sitten? Toisaalta kaikenlaista sattuu ja tapahtuu, totta kai kilpailuissa oppii asioita, vaikka ei voittaisikaan, siinä olet oikeassa. Joskus kuitenkin auttaa, kun soittaa musiikkia ja todella tuntee sen, ja yleisö pitää siitä! Se tekee onnelliseksi, koska koen, että musiikkiani tarvitaan ja ihmiset nauttivat siitä ja haluavat tulla uudestaan kuuntelemaan.

Olet saanut paljon uusia tilaisuuksia kilpailuista. Millainen aikataulu sinulla on seuraavina kuukausina? Onko sinulla jotain erityistä ohjelmaa?

Eräs hyvin erityinen asia on, että tulevina kuukausina alan harjoitella uutta ohjelmistoa, joista osa on minulle täysin uusia kappaleita. Nyt olen harjoitellut Bachin Ranskalaista sarjaa, joka on aivan ihana kappale. Olen todella innoissani siitä, että saan soittaa sen näin pian. Tietenkin se on myös kappale, joka vie paljon energiaa ja älyllistä työtä tarvitaan myös! Minusta on niin kiehtovaa, että on niin paljon erilaisia musiikkityylejä ja kaikista oppii jotakin, mitä voi hyödyntää jossakin muussa tyylissä. Näin syntyy jotakin aivan uutta. Uuden ohjelmiston lisäksi minulla on paljon orkesteriesiintymisiä, eli tavallaan kombinaatio soolokappaleita sekä isompia teoksia.

Ja vielä lopuksi: koska tämä on livestream-haastattelu, haluaisitko sanoa jotain venäjäksi venäläisille ystävillesi?

Terveiset kaikille! Lähetän lämpimät terveiset Helsingistä, upea kaupunki! Toivon, että pidätte konsertista! Kaikkea hyvää!

suomennos Vera Emanuelsson - suomennos venäjästä Laura Kupari

Lisää samankaltaisia: RSO Jukka Harju Juliana Avdejeva Yulianna Avdeeva

Twitter

Kommentit

RSO:n tulevia konsertteja

Seuraava Edellinen

Lisää konsertteja ›

Muualla Yle.fi:ssä