Katusoittaja Igor K Helsingissä

Jos soittaisin Hindemithiä, minut ammuttaisiin!

Kommentoi () Twitter
Diplomialtisti Igor K

Katusoittaja Helsingin Aleksilla esittäytyy Igoriksi. Hän on tehnyt alttoviuludiplomin Astrakanin konservatoriossa ja asuu nyt Pietarissa. "Muusikoilla on Venäjällä tällä hetkellä vaikeaa. Raha hallitsee kaikkea."

Pakkasta on vain kolme astetta, mutta hyytävä tuuli saa ilman tuntumaan sietämättömän kylmältä. Helmikuinen sunnuntai-iltapäivä. Aleksin ja Keskuskadun risteyksessä keski-ikäinen tummatukkainen mies vetelee Bachia taustanauhan säestyksellä.

Eikö jo sormet jäädy?
"Kiitos kysymästä, yleensä ihmiset eivät ole huolestuneita minusta, vaan viulusta! Ei nyt ole kylmä. Ennätykseni on miinus 26 astetta. Jaksoin puoli tuntia ja sitten sanoin, Igor riittää. Tuuli on kyllä tänään kylmä. Kollegat ovat havainneet, mitä kylmempi sää, sitä parempi tienesti. Kylmässä soittaminen herättää ohikulkijoiden myötätunnon."

Saanko tarjota kahvit lämpimässä ja haastatella?
"Sopii. Minua onkin haastateltu viimeksi BBC:ssä 1990-luvulla."

Katusoittaja Igor K

Katusoittaja esittäytyy Igoriksi. Hän on 46-vuotias, kotoisin Dagestanista, tehnyt alttoviuludiplomin Astrakanin konservatoriossa, siirtynyt Moskovaan ja asuu nyt Pietarissa.
"Muusikoilla on tällä hetkellä Venäjällä vaikeaa. Raha hallitsee kaikkea. Neuvostoaikana kaikki oli huonosti, mutta monet ovat alkaneet ajatella, että oli siinä jotain hyvääkin, kun kaikkea ei ollut mahdollista ostaa rahalla", Igor kertoo.

Maailmankuulu viulutaiteilija Joshua Bell soitti Washingtonin metrossa Bachia, eivätkä ohikulkijat tunnistaneet häntä. Minkä tasoiset muusikot Pietarista tulevat soittamaan Helsingin kaduille?
"Tiedän muusikoita Marinskin orkesterista, jotka käyvät tienaamassa täällä", Igor sanoo.

Käytkö itse usein Suomessa?
"Kyllä vaan. Tulen muutamaksi päiväksi Helsinkiin ja jatkan ehkä eteenpäin. Olin juuri Oslossa. Suomalaiset ovat ystävällisiä, arvostavat, kun taas norjalaisille sellainen, joka soittaa kadulla, on luuseri."

La Famiglian tarjoilija kiidättää eteemme kupit kuumaa kahvia. Riennän heti lämmittämään kuvauksesta kohmeisia sormiani kahvikupin ympärille. Igor huitaisee, ettei häntä palella.

Kun kysyn, missä Igor on toiminut ammattimuusikkona kotimaassaan, hän kertoo Emsemble XXI –orkesterista. Hän on ollut aikanaan orkesterin alttoviulisti. Ensemble XXI perustettiin perestroikan aikana ja se oli ensimmäinen itsenäinen, kansainvälinen orkesteri Neuvostoliitossa sitten vallankumouksen. Irlantilaisen kapellimestarinsa johdolla orkesteri esiintyi huomattavilla eurooppalaisilla konserttilavoilla.

Igor ryhtyi katumuusikoksi 1998. Hän kertoo soittavansa kadulla - ei omaa soitintaan alttoa vaan - viulua, koska alton ohjelmisto ei ole tarpeeksi populaaria kadulle.
"Kuvittele, jos soittaisin Hindemithiä, minuthan ammuttaisiin!"

"Jotkut ovat kysyneet, miksi käytän sähköistä vahvistinta ja taustanauhaa, kun kerran osaan soittaa? Käytän nauhaa tietysti säestyksen takia. Joissakin kaupungeissa, kuten vaikka Hampurissa, sähköinen vahvistaminen kadulla on kielletty. Silloin pitää olla varovainen volyymin kanssa", Igor hymyilee.

"Kuulin kerran kahden ohikulkevan naisen sanovan toisilleen, että se on klovni, se ei soita oikeasti. Huusin perään, etten ole klovni, osaan soittaa! Viime viikolla rautatieaseman tunnelissa eräs somali löi minua kesken soittoni. Hän sanoi, ettei pidä siitä, mitä soitan."
Soititko Hindemithiä?
"En. Bachia."

Katusoittaja Igor K
Teksti & video Tiina-Maija Lehtonen

Lisää samankaltaisia: Katusoittaja

Twitter

Kommentit

Muualla Yle.fi:ssä