Ilmari Mäenpää arvioi syksyn viimeisen KLANG-konsertin
Olisiko kausikortti uuden musiikin konserttisarjaan onnistunut valinta joululahjaksi?
Blogistimme Ilmari Mäenpää on päättänyt hankkia läheisilleen pelkästään aineettomia joululahjoja. Olisiko kausikortti kevään 2012 uuden musiikin konserteihin onnistunut valinta joululahjaksi, hän kysyy. - Kuuntele Uusinta Ensemblen esittämä KLANG-konsertti "Kaikuja Sibelius-Akatemian käytäviltä" Yle Areenasta 3.1.2012 saakka.
Näin joulun alla kulutusjuhlan huipentuessa olen päättänyt hankkia läheisilleni pelkästään aineettomia lahjoja. Jos ostaisimme tavaroiden sijaan kulttuuria, maailma olisi varmasti parempi paikka elää. Säveltäjän ammatista ja mieltymyksistäni johtuen, lahjaostokseni sivuavat usein musiikkia. Musiikista nauttiminen ei välttämättä edellytä meiltä tavaran määrää lisäävää ostopäätöstä. Mietin, olisiko kausikortti kevään 2012 uuden musiikin konsertteihin onnistunut valinta joululahjaksi?
Neljännen KLANG-konsertin sävellykset olivat yhtä lukuun ottamatta Sibelius-Akatemian opiskelijoiden uusia teoksia. Valmistauduin kuuntelemaan konserttia huolella Ylen Areenasta, koska radiokuunteluun en ehtinyt. Ajattelin ottaa konsertista kaiken irti. Luin säveltäjistä jotain etukäteen, tarkistin mahdolliset Youtube-videot. Tuuletin huoneen ja laitoin itselleni äärettömän mukavan kuunteluasennon. Varmistukseksi laitoin vielä huoneeni yläpuolella olevan huumorilla höystetyn On Air -lampun vilkkumaan varoitukseksi perheelleni. Kokeilin millaista olisi saada tallennekuuntelun kautta mahdollisimman täydellinen elämys.
Konsertin avannut Niilo Tarnasen teos Hollow Obsessions oli absoluuttista musiikkia ja ääniä oli sommiteltu huolellisesti. Outi Takiaisen Sanoitta virtasi omia uomiaan luovana ja vapaan kuuloisena. Tapio Tuomelan Fissure oli vahvan ammattilaisen käsialaa, jossa kaikki sävellyksen tapahtumat olivat hyvin perusteltuja. Veli-Matti Puumalan teos ... se sillan... oli virtuoosinen, joka sisälsi tiivistettyä energiaa. Seunghee Leen Bon I maalaili osaavasti ja kauniisti sointiväreillä. Ja kaiken tietysti toteuttivat Uusinta Ensemblen taitavat muusikot.
Konsertti ei paisuttanut tajuntaani innostuksesta, mutta ei myöskään ahdistanut. Olisiko vika minussa, musiikissa, välineessä vai peräti niiden yhdistelmissä? Onko ylipäätänsä mitään vikaa missään, toimiiko musiikki vain näin? Kokemukseni mukaan sellainen musiikki, josta ei varsinaisesti pidä, voi yllättäen kiinnostaakin. Toisaalta tuttu ja hyväksi koettu musiikki voi tuntua lattealta ja arkipäiväiseltä. Aistiemme piiskaus jollain uudella elämyksellä on yleensä hyväksi. Musiikin kuuntelu voi parhaimmillaan toimia ponnahduslautana johonkin kaipaamamme.
Pienen maan ja sen pienten kaupunkien kulttuurin ainaisena vaarana on rakentua nurkkakuntaisiksi saarekkeiksi. Sitä KLANG-musiikkisarja on mielestäni pyrkinyt murentamaan. Jo nyt koin monenlaisia elämyksiä, jotka olisivat jääneet kokematta ilman tähän musiikkisarjaan keskittymistä. Sarja olisi varmasti ollut itselleni antoisampi, jos esteettistä monimuotoisuutta olisi löytynyt lisää.
Voisiko vuoden 2012 tavoitteena olla, että hankkisimme tarpeettoman materian sijaan kulttuurikokemuksia? Toivottavasti sellaisenkin lahjan voi ostaa, joka oikeuttaisi tämän musiikkisarjan konserttikäynteihin. Kaipasin ohjelmistoon lisää monimuotoisuutta, mutta olen silti valmis suosittelemaan kevään 2012 konsertteihin osallistumista. Itsekin aion matkustaa keväällä, johonkin KLANG-musiikkisarjan konserttiin, mutta taltiointien kuuntelu radion välityksellä on minulle asuinpaikastani johtuen käytännöllisintä.
Blogi-kirjoitukseni on tällä erää viimeinen. Toivotan rauhallista joulua ja hyvää uutta vuotta 2012!
Ilmari Mäenpää
Kirjoittaja on säveltäjä Ilmari Mäenpää. Hän asuu Kiimingissä, Perämeren nousumaalla. Mäenpää on lupautunut kuuntelemaan syksyn 2011 KLANG-konsertit Musiikkitalon Camerata-salissa radiosta ja arvioimaan kuulemaansa. Ilmari Mäenpää on kiinnostunut kaikesta musiikista ja suhtautuu kuulemaansa avoimesti ja uteliaasti.
Lisää samankaltaisia: Ilmari Mäenpää KLANG
TwitterKommentit
RSO:n tulevia konsertteja
Perjantaisarja 15 / 2012 - Sakari Oramon ylikapellimestarikauden päätöskonsertti
25.05.2012 klo 19.00Sakari Oramo, kapellimestari
Janine Jansen, viulu
Pohjola: Sinfonia nro 3, kantaesitys
Prokofjev: Viulukonsertto nro 2
Debussy: La Mer
ENNEN KONSERTTIA klo 18 Konserttisali:
Dokumenttielokuva "Kapellimestari Sakari Oramo"Loppuunmyyty
Jäähyväiskonsertin tunnelmalliset kuvat
Sakari Oramo johti ylikapellimestarina Radion sinfoniaorkesteria viimeisen kerran perjantaina 25. toukokuuta 2012. Katso huikean ja haikean illan tunnelmalliset kuvat Musiikkitalon konserttisalista ja lavan takaa.
Katso Sakari Oramon jäähyväiskonsertin kuvat
Räätälöity soittolista omiin tarpeisiin
Kerro meille millainen musiikin kuluttaja olet ja millaista klassista musiikkia mahdollisesti haluaisit kuunnella. Me etsimme sinun tarpeisiisi sopivan ammattilaisen, joka laatii juuri sinulle sopivan soittolistan.
Lue ohjeet
Soittolistalla naisenergiaa lapsiperheen äidille
yle.fi/klassisessa alkaa uusi sarja, jossa klassisen musiikin ammattilainen räätälöi soittolistan toivojan musiikkikäyttäytymisen mukaan. Oopperalaulaja Johanna Rusanen-Kartano laati malliksi naislaulua sisältävän soittolistan 35-vuotiaalle kolmen lapsen kotiäidille Maija Gustafssonille.
Johanna Rusasen soittolista Naisenergiaa lapsiperheen äidille
Vladimir Ashkenazy auttoi Janine Jansenin uran alkuun
RSOn 25.5. konsertin solisti hollantilainen tähtiviulisti Janine Jansenin viulisti Taru Kircherin tentattavana.
Katso haastattelu / Watch the Interview- Kun musiikkia ei voi estää tulemasta ulos
- Äänitystehtävissä Stuttgartin eläintarhassa
- Haasteena viedä RSO kovassa iskussa Musiikkitaloon
- Seppo Pohjolan kolmas sinfonia soi ensi kerran
- Tähtiviulisti Anne-Sophie Mutter vertaa Musiikkitaloa Stradivariukseen
- Epätodellinen mutta hillittömän hauska mahdollisuus
- Pasunisti Darren Acosta ja pakko päästä Musiikkitaloon
- Säveltäjä Ville Raasakka saa innoituksen kuvamaailmasta
- "Kiire on kivaa ja stressi rauhoittaa"
- Herbert Blomstedt jaksaa johtaa Eroican aina uudestaan ja uudestaan - miksi?
- Loistavasti viritetty soitin nykymusiikin esittäjänä
- Kamarimusiikissa me ollaan niinkuin ihmiset keskenään
- "En halua Pariisin aikaa takaisin..."
- Sibelius-Akatemiasta luovuuden hiekkalaatikko
- Karita Mattila loistoroolissa suorassa radioinnissa METistä
- Kokkolan oopperakesässä pääosassa ovat Ahti Karjalainen, Kekkonen ja Viina
- Oopperalaulaja Matti Salminen: "Olen pyrkinyt löytämään hyvää musiikkia!"
- Piilometsän väki teki sinfoniaorkesteria tutuksi päiväkotilaisille
- "En osaa olla taiteilijana, jos en koko ajan uudistu!"
- Jaakko Kuusisto: "Elinan tilaus tuli hyvään aikaan"
- Kapellimestari Jakub Hrůša ihastui Musiikkitalon tapaan olla olemassa
- Kitaristi Petri Kumela
- Elina Vähälä tilasi viulukonserton loistavalta viulistilta, säveltäjältä - ja ystävältä
- Montaa sorttia nykymusiikkia - kuuntelija innostui ja pitkästyi
- Säveltäjä Anders Hillborg
- Mahler-kapellimestari David Zinman
- RSOn unkarilainen viulisti Zoltán Takács: "Tulin Suomeen siitä tavallisesta syystä - chercher la femme!"
- Nauti pääsiäisherkut hyvän musiikin kera!
- Kuopiolainen viulisti Michael Gillen toteutti toiveensa
- Rohkea alttoviulisti soitti rautatieasemalla Hindemithiä
- defunensemble etsii KLANG-virettä
- Juhlakonserttitunnelmissa
- Kausikortissa pariisilaistuneet suomalaistaiteilijat Susanna Mälkki ja Topi Lehtipuu
- Helsingin kaupunginorkesteri haluaa valkokankaalle
- Yle radioi konsertteja ympäri Suomea
- Ylös, ulos ja Ouluun!
- Kädet likaantuvat, mutta päästään tositoimiin!
- Avantille kiitos loistavasta konsertista!
- Musiikkia ilman valmiita tarinoita
- Serge muutti Sibelius-Akatemiaan
- Mikä sai lähtemään konserttiin?
- Solisti RSOn omista riveistä
- Kanadalaissäveltäjä Matthew Whittall
- Barcelonalaiskapellimestari
- Nuoret kuorosävellyskilpailijat: "Tämä on ihan luksusta!"
- Avanti! järjesti Brett Deanin sävellyskonsertin
- Pianotaiteilija Jean-Efflam Bavouzet
- Kapellimestari Joshua Weilerstein
- Jos soittaisin Hindemithiä, minut ammuttaisiin!
- Viisi kiperää kysymystä Wienin filharmonikoista
- Lyömäsoittaja Tim Ferchen: "Olisin pulassa, jos minun pitäisi tehdä jotain muuta"
- Maestro Thomas Zehetmair
- "Löysin puutetta, nälkää, emotionaalista ahdistusta..."
- Tanskan radio-orkesterin suomalainen sooloklarinetisti
- Vuoden levyllä soi Uljas Pulkkiksen orkesterimusiikki
- Brittenin Serenadin solistit
- Viulutaiteilija Vadim Gluzmanin Stradivarius on soinut Leopold Auerin käsissä
- Oslon ooppera astuu uuteen aikaan
- Herramies pääsi unelmien tanssiin
- Loistelias Kansallisbaletin 90-vuotisjuhlagaala
- Kapellimestarien jättiläinen
- Tähtitanssija Minna Tervamäki Kansallisbaletin 90-vuotisjuhlagaalassa
- Berglund-ilta lauantaina 4.2. YLE Teema
- Chopin-voittaja pianotaiteilija Juliana Avdejeva
- Konserttia ja oopperaa tarjolla verkossa ja elokuvateatterissa
- Yhä useampaa sinfoniaorkesteria voi seurata kotisohvalta
- RSO kantaesitti Max Savikankaan uutuuden
- "Pikkupoikana pidin Rahmaninovin toista pianokonserttoa makeilevana viihteenä"
- Olli Koskelinille sävellys on mielentila - eikä valmis koskaan!
- Uudet Jälkikoirat lupaavat spontaania, freesiä ja räiskyvää puhetta musiikista
- Minna Lindgrenin väitöstilaisuudet
- Klassista musiikkia joka lauantai-ilta Teemalta
- Näkyvä ja soiva maamerkki enkelten kaupungissa
- Evan paratiisi
- Olisiko kausikortti uuden musiikin konserttisarjaan hyvä joululahja?
- "Mulla on ollut ennenkin 100 palloa ilmassa!"
- II viulisti Minna Pensola: "Meta4 on fanaattisen demokraattinen kvartetti"
- Helsingin Barokkiorkesteri harjoitteli Euroradion joulukonserttiin
- Uusinta Ensemble tulkitsee KLANG-konsertissa nuoria säveltäjiä
- Camilla Nylund on Juha-oopperan huoltoasemalla työskentelevä Marja, joka haaveilee rakkaudesta
- Klassisen musiikin toimittaja Risto Nordell: "Riston Valinnassa ei kuulla Paula Koivuniemeä."
- Kuka johtaa orkesteria silloin, kun kukaan ei johda?
- Onnistuvatko uuden musiikin säveltäjät luomaan musiikkia, jota kuulijat haluavat kuulla lisää?
- "Kuin soittaisi vappupilliä nokkahuilun sormituksin."
- Kuorolaisena Boris Godunov -oopperassa: "On upeaa maata näyttämöllä, jonka Matti Salmisen syvä ääni saa kumisemaan!"
- Aleksis Kivi -laulut tulivat sydämestä
- Zagros valmistautuu KLANG-konserttiin
- Bussilla Sibeliustaloon
- "Fagotti on sen ihmisen ääni, jonka koneisto on jyrännyt"
- Tom Krause kertoo millainen on hyvä liedlaulaja
- Sopraano Hedvig Paulig voitti II Kansainvälisen Jean Sibelius -laulukilpailun
- Järvenpään Jean Sibelius-laulukilpailun finaaliin 6 naista - eikä yhtään miestä!
- Säveltäjä Ilmari Mäenpää: "Olisin kaivannut edes pientä kurkistusikkunaa..."
- Ja siellä kaikilla oli niin mukavaa...
- Stradivarin salaisuus paljastuu Suomen viulunrakentajille
- Franz Lisztin jalanjäljillä Roomassa
- "Ainakin Ruotsi pitää voittaa", toteaa Eric-Olof Söderström
- Musiikkityylit sekoittuivat Tulkinnanvaraista-konserttisarjan avajaisissa
- Berliinin filharmonikot on klassisen striimausten edelläkävijä
- RSO ja Sakari Oramo osoittavat tukensa Hollannin lakkautusuhan alla oleville sinfoniaorkstereille
- Tämä on Reykjavikin uusi konserttitalo Harpa
- "Sasha, Sasha, Sasha! Miksi Mendelssohn on niin tylsää?!"
- Aiomme käyttää salaisia strategioita
- Lied on uhanalainen laji!
- Polyteknikkojen Kuoro äänitti Musiikkitalossa ensimmäisten joukossa
- Säveltäjä Ilmari Mäenpää KLANG-konsertista: "Traditionaalista ja teräksenlujaa telaketjumodernismia"
- Aija "Honey B" Puurtinen säveltää vaistolla ja asenteella
- Matti Salminen, Jaakko Kuusisto, Antti Siirala ja muut
- Katso tänään ma 19.9. klo 19 suorana netissä: Erkki Toivasen muistokonsertti
- Hurja merirosvoamatsoni
- Ville Matvejeff ja Bayreuthin wagneriaaninen transsi
- Tarja Turunen haaveilee oopperasta
- Sofi Oksasen Puhdistus muuttuu oopperaksi
- Ooppera tutuksi teineille
- "Esiintyminen sallittu vain kauniille ja terveille?"
- Uuno Klamin Pyörteissä
- Performanssioopperaa kauppakeskuksessa

