Sarja:
Osa 1/20. Erik M. Snellman tekee virtuaalimatkan maailman ympäri ja pohtii paikannimien taustoja. Sarjan avausjaksossa selviää, mitä yhteistä on Kemiön ja New Yorkin asukkailla.
Osa 2/20. Erik M. Snellman pohtii jokien nimiä. Voiko venäläisellä joella olla suomalainen nimi? Entä missä virtaa Helsinginjoki?
Osa 3/20. Erik M. Snellman tarinoi paikannimistä, jotka juontuvat väärinkäsityksestä. Missä on Tammikuunjoki? Entä mihin pohjaa nimi Jätkäsaari?
Osa 4/20. Tällä kertaa aiheena ovat tekaistut paikannimet. Sellaisen sai aikanaan myös moni Grönlannin joki. Toimittaja: Erik M. Snellman.
Osa 5/20. Tällä kertaa aiheena ovat järvet. Mistä johtuu Baikaljärven nimi, entä nimi Titicaca? Ja mitä merkitsee Vänern? Toimittaja: Erik M. Snellman.
Osa 6/20. Kuka oli Hans Egede ja olivatko viikingit tosiaan katolilaisia?
Osa 7/20. Onko hölmöä tai patavanhoillista olla sitä mieltä, että Tukholman pitäisi suomeksi oikeastaan olla Tukkisaari?
Osa 8/20. Tällä kertaa tutustutaan Australian paikannimistöön. Mitä tarkoittaa Canberra? Entä Uluru?
Osa 9/20. Mitä yhteistä Marilyn Monroella ja eräällä vesiputouksella on? Mistä kielestä nimi Imatra oikeastaan on peräisin?
Osa 10/20. Sijaitseeko Texarkana väärässä paikassa ja mitä yhteistä on naapurin autolla ja Shakespearella?
Osa 11/20. Mitä yhteistä on Barabbaalla ja kuparilla, ja miten Outokumpu ja Kiiruna liittyvät päivän aiheeseen?
Osa 12/20. Filippiinit nimettiin Espanjan kuninkaan mukaan, mutta mitä pääkaupungin nimi Manila tarkoittaa? Entä mistä Maarianhaminan nimi juontuu?
Osa 13/20. Tapaninpäivän tsunami v. 2004 oli tragedia. Mitä tuolloin esille nousseet nimet Phuket ja Khao Lak merkitsevät?
Osa 14/20. Paikannimiin sisältyy usein henkilönnimi, joka on hyvin harvoin naisen nimi. Minkä vuoksi?
Osa 15/20. Moni on käynyt Baleaareilla. Mistä saariryhmä on saanut nimensä ja miten se liittyy ohjuksiin?
Osa 16/20. Suomalaisissa paikannimissä esiintyy usein hirvi, jänis tai karhu, joskus hyvinkin yllättävästi.
Osa 17/20. Mitä piilee nimien Hamina ja Pori taustalla, ja tunnistetaanko niiden alkuperäinen merkitys?
Osa 18/20. Tällä kertaa käsitellään ulkomaisia paikannimiä, jotka tuovat suomen- tai ruotsinkieliselle outoja mielleyhtymiä.
Osa 19/20. Miksi aavikoilla on niin ikäviä nimiä, ja mitä Arabia tekee Suomessa?
Tästä sarjasta on tiedossa yhteensä 19 jaksoa, sisältäen kaikki jo esitetyt jaksot, sekä seuraavan 5 viikon aikana tulevat jaksot