Joka toinen sunnuntai klo 11.00 - 12.00, toinen lähetys seuraavana sunnuntaina klo 18.00 - 19.00
Islam ei tunkeudu politiikkaan
- On harhaluulo ajatella, että islam tunkeutuisi kaikkialla politiikkaan. Jos uskonto tuodaan väkisin politiikkaan, se turmelee sekä yhteiskunnan että uskonnon, ajattelee islamilainen vihreiden eduskuntavaaliehdokas, lakimies Muhammed Hussein.
Keskustan ehdokkaana oleva Abdirahim Hussein pitää hänkin uskontoa yksityisasiana. Hän on huolestunut uskonnosta käytävän keskustelun tasosta, kun vain mielipiteiden ääripäät pääsevät esiin. Nämä kaksi islamilaista ehdokasta kertovat poliittisten valintojensa arvopohjasta.
Luterilainen kirkko heräsi 90 -luvun laman myötä puolustamaan köyhiä. Nyt kirkko vaatii seuraavaa hallitusta kaventamaan kansalaisten tuloeroja. Onko kirkko poliittisesti perässähiihtäjä vai edelläkävijä? Miten kirkon poliittinen aktivoituminen alkoi? Haastateltavana on dosentti Mikko Malkavaara.
Eduskuntavaalien ehdokkaina on tälläkin kertaa kymmeniä pappeja. Pappien poliittiselle osallistumiselle ei enää nähdä esteitä, kuten aikaisemmin. Pappien ja politiikan suhdetta lähihistoriassa miettii tutkija Ville Jalovaara.
Lähetä:
Uskontojen ja kirkkojen ajankohtaisia kuulumisia eri puolilta maailmaa sekä uskon ja elämänkatsomuksen pohdintaa.
Horisontin uusimmat kuunneltavat
- Horisontti: Vapaaehtoiset auttavat raha-asioiden palikat paikalleen
- Horisontti: Luostari muutti yksityiskotiin Washingtonissa
- Horisontti: Nykyinen Raamatun käännös pitää pintansa
- Horisontti: Pääsiäinen on vapauden juhla
- Horisontti: Kristinuskon symboliikka avautuu lampolassa
- Horisontti: Luottoyhteiskunta kurjistaa köyhien elämää
- Horisontti: Kuolema on ihmisen suuri juhla
- Horisontti: Arvokeskustelua ei saa hylätä poliitikoille ja presidenteille
- Horisontti: Ystävänpäivä sai alkunsa piiloavioliitoista
- Horisontti: Puhetta piispuudesta


